Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #4 – kondensatory, filtrowanie zasilania


Komentator

Pomocna odpowiedź

Przyznaje, nie przeczytalem wszystkich komentarzy, wiec nie wiem, czy ktos juz nie wpadl na pomysl zastosowania kondensatora jako akumulatorka. Sorry, za brak polskich liter - pisze z innego kompa. Zrobilem cos innego. Wpisalem w wyszukiwarke na forbot'cie slowo goldcap i nic nie znalazla. W takim razie, jezeli ktos wpadl na w/w pomysl [kon jako bat], to juz sie spoznil. Zostaly juz wymyslone takie wlasnie kondensatory - cos posredniego miedzy bateria a kondensatorem. Jedna z nazw to wlasnie goldcap: <-- https://en.wikipedia.org/wiki/Supercapacitor [jezeli english to problem, wyszukaj w googlach polskich zrodel]. W tej chwili to moze tylko taka mala ciekawostka, ale pewnie niedaleka przyszoc. --> https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&amp;_trksid=m570.l1313&amp;_nkw=goldcap+capacitors&amp;_sacat=0

Nie wszystko zloto co sie swieci, a w nazwie towaru slowo golden dobrze sie sprzedaje.

 

PS

Teraz znalazlem:

 

Edytowano przez narbej
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Treker napisał:

nazywa się najczęściej superkondensatorami. To normalna nazwa,

I pod ta nazwa mozna juz znalezc na forbot'cie 3 watki [teraz pewnie 4]. Chodzilo mi o uzupelnienie kursu chociaz wzmianka w komentarzu, o takim elemencie. Wiadomo, ze kurs nie moze objac wszystkiego, kondesatorow w szklanej rurce [jak one sie normalnie nazywaly,] czy kondensatory zmienne powietrzne [lub malutkie trymery? ceramiczne]. Kurs nie jest nauka historii, ale superkondensatory [goldcap] sa chyba przyszloscia wiec warto o nich wiedziec. A jaka jest normalna nazwa to raczej moim zdaniem drugorzedna sprawa. Taka znalazlem w starym[ej] Elektronika dla wszystkich: https://docplayer.pl/14963423-Kondensatory-stale-czesc-4-tylko-dla-ciekawych-listy-od-piotra-elektronika-dla-wszystkich-6-96-kondensatory-elektrolityczne-czy-wiesz-ze.html

I tak z czystej ciekawosci, bez  ukrytej zlosliwosci,  jaka jest normalna nazwa na goldpin, jesli jest? 😉 Czy np piny kolkowe [pozlacane] i czy sie uzywa takiej nazwy?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

56 minut temu, narbej napisał:

I tak z czystej ciekawosci, bez  ukrytej zlosliwosci,  jaka jest normalna nazwa na goldpin, jesli jest?

Raczej każdy wie czym jest goldpin, producenci i sprzedawcy posługują się też często nazwą "złącza kołkowe", "listy kołkowe", czasami "złącza rastrowe 2,54 mm".

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam serdecznie, czy wykonałem poprawnie połączenie szeregowe kondensatorów? Pytam się ponieważ dioda się nie zapala.  Ogólnie to jestem trochę skołowany, ponieważ w lekcji jest wyraźnie napisane, że nie przepuszczają one prądu stałego (wiec na mój rozum w sumie dioda nie powinna się zapalić), wiec skoro nie przepuszczają, to jaki sens jest je łączyć szeregowo?

Pewnie mi się coś myli, bo dopiero zaczynam swoją przygodę z elektroniką.

Przy okazji dzięki za świetny kurs!

657474444_polaczenieszeregowekondesatorw.thumb.jpg.2d6f4c80c9125bd6bdb21c2d4d04f235.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@Rakragul połączenie jest poprawne i działa również poprawnie (czyli nie działa).

Połączyłeś dwa kondensatory szeregowo (i to jest dobre), a następnie włączyłeś je szeregowo w obwód z diodą i rezystorem (a to jest już złe). Usuń jeden z kondensatorów i zasil układ tak samo, jak robiłeś to podczas tego ćwiczenia - dioda również nie będzie świeciła. Zastanów się jak inaczej można to połączyć, aby połączenie szeregowe kondensatorów miało sens. Trochę pomieszałeś łączenie szeregowe kondensatorów z szeregowym wpinaniem ich do obwodu 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, czy tylko ja miałem pomysł, żeby wpakować wszystkie elektrolity z zestawu i sprawdzić ile toto będzie świeciło po odłączeniu zasilania? 🤪  U mnie było to ok 1:46s do zaniknięcia "poświaty" led w całkowicie ciemnym pomieszczeniu. W jasnym pomieszczeniu świecenie było widoczne ok 16s.

1891864883_04aV220190222_211020.thumb.jpg.51e26720732dd7030048842eb1e0e490.jpg

No i gratuluję kursu, naprawdę fajna sprawa. Stawiam pierwsze kroki i ciesze się że coś takiego stworzyliście dla zupełnie zielonych. Pozdrawiam.

 

Edytowano przez ShVR1K3N
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@ShVR1K3N, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

7 minut temu, ShVR1K3N napisał:

Cześć, czy tylko ja miałem pomysł, żeby wpakować wszystkie elektrolity z zestawu i sprawdzić ile toto będzie świeciło po odłączeniu zasilania? 🤪  U mnie było to ok 1:46s do zaniknięcia "poświaty" led w całkowicie ciemnym pomieszczeniu. W jasnym pomieszczeniu świecenie było widoczne ok 16s.

Super eksperyment! Polecam pobawić się jeszcze z wartością rezystora, przez który zasilacz diodę. Więcej na ten temat dowiesz się z dalszej części kursu. Jeśli opór będzie większy (np. kilka rezystorów połączonych szeregowo) to spokojnie uzyskasz dłuższy czas świecenia.

8 minut temu, ShVR1K3N napisał:

No i gratuluję kursu, naprawdę fajna sprawa. Stawiam pierwsze kroki i ciesze się że coś takiego stworzyliście dla zupełnie zielonych. Pozdrawiam.

Bardzo miło słyszeć, że kurs się podoba - powodzenia w dalszej nauce 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, Treker napisał:

Super eksperyment! Polecam pobawić się jeszcze z wartością rezystora, przez który zasilacz diodę. Więcej na ten temat dowiesz się z dalszej części kursu. Jeśli opór będzie większy (np. kilka rezystorów połączonych szeregowo) to spokojnie uzyskasz dłuższy czas świecenia.

Na pewno spróbuję jak dojdę do części o diodach. Czy czysto teoretyzując czuję ze odbędzie się to kosztem jasności diody? W sensie dłużej będzie świecić ale mniej intensywnie?🤔

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć! Nie jestem pewien czy ja czegoś nie rozumiem, czy też znalazłem buga w artykule 🙂

W tekście w podrozdziale "Jakie pojemności stosować?" jest napisane:

Cytat

Użyty tuż przy mikrokontrolerze, powinien mieć wartość około 10-100μF

Jednak w schemacie poniżej widzę nanofarady, nie mikrofarady. Powinno być nano, prawda?

(Ja w każdym razie mam trudność z dopasowaniem tekstu do obrazka w kontekście tego, który kondensator jest "przy mikrokontrolerze", a który dalej...)

Edytowano przez tygielek
uściślenie
Link do komentarza
Share on other sites

@tygielek, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

4 godziny temu, tygielek napisał:

Jednak w schemacie poniżej widzę nanofarady, nie mikrofarady. Powinno być nano, prawda?

Przeczytaj na spokojnie cały akapit. Jest tam napisane, że: Jako kondensatory ceramiczne najczęściej są stosowane 100nF, ale nie jest to wartość krytyczna. Z kondensatorami elektrolitycznymi jest różnie, zależnie od miejsca jego zamontowania w układzie. Użyty tuż przy mikrokontrolerze, powinien mieć wartość około 10-100μF.

Na schemacie masz tam widoczne dwa kondensatory, jeden ceramiczny 100 nF, a drugi elektrolityczny 10 uF, więc wszystko zgadza się z tym opisem, a w artykule nie ma błędu. Ostatnie zdanie tyczy się wyłącznie kondensatorów elektrolitycznych.

4 godziny temu, tygielek napisał:

Ja w każdym razie mam trudność z dopasowaniem tekstu do obrazka w kontekście tego, który kondensator jest "przy mikrokontrolerze", a który dalej..

Oba kondensatory na schemacie są "przy mikrokontrolerze", bo zostały narysowane blisko jego wyprowadzeń, a nie w zupełnie innym miejscu schematu. To, który jest ceramiczny, a który elektrolityczny należy rozpoznawać po symbolu kondensatora (i tylko po tym).

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Już rozumiem. Dziękuję. Zmyliło mnie to, że założyłem, iż skoro jeden z opisywanych kondensatorów jest przy mikrokontrolerze, to drugi nie jest.

Czy w takim razie zamienienie ich miejscami miałoby znaczenie dla układu? I ogólniej: czy w równoległym łączeniu kolejność elementów ma jakiekolwiek znaczenie? (Podejrzewam, że nie ma - to chyba wynika z prawa Kirchoffa, prawda?)

Link do komentarza
Share on other sites

W tym przypadku nie ma to raczej żadnego zauważalnego efektu. Przyjęło się jednak, że często kondensator ceramiczny jest fizycznie najbliżej układu (bo jest po prostu znacznie mniejszy).

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.