Skocz do zawartości

Obliczanie rezystancji


Wojtek

Pomocna odpowiedź

Nic dziwnego, że nic nie znalazłeś skoro szukałeś "rezydencji". Musisz obliczyć rezystancję (oporność), a to najprościej uczynić ze wzoru R=U/I. Musisz dobrać taki rezystor aby wystąpił na nim spadek napięcia równy 3V, ale żeby to zrobić musisz znać wartość prądu jaka płynie przez silniczek przy zasilaniu z 3V. Jak będziesz już znał wartość prądu (zmierzona miernikiem przy zasilaniu 3V) to wystarczy, że podzielisz 3V przez wartość prądu wyrażoną w amperach, wynikiem będzie wartość rezystancji wyrażona w omach. Mało tego, aby rezystor się nie przepalił musisz go dobrać z odpowiednią mocą P=U*I. Do tego wzoru podstawisz zmierzony prąd i te 3V, otrzymasz moc wyrażoną w watach, i to będzie minimalna moc rezystora.

Przykład: jeśli twój silniczek podczas normalnej pracy będzie pobierał powiedzmy 200mA (0,2A), to będziesz potrzebował rezystora o wartości 15Ω i mocy minimalnej 0,6W.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chcesz dłubać w elektronice to prędzej czy później dojdziesz do momentu, gdy prosty multimetr cyfrowy okaże się niezbędny - im szybciej to nastąpi, tym szybciej przekonasz się o jego zaletach i nie będziesz w stanie pojąć jak do tej pory sobie bez niego radziłeś 🙂 Cena jest niewielka (na początek wystarczy nawet taki za 15zł), a wiele problemów zniknie.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mam już multimetr. Zmierzyłem wartość prądu płynącego przez ten silniczek i pisało 80 przy ustawionej tolerancji na multimetrze 200mA. To znaczy że natężenie prądu płynącego przez ten silnik to 80mA? Chodzi mi o to czy miernik pokazuje wartość w jednostce standardowej czy w jednostce ustawionej tolerancji?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie rozumiem jednej rzeczy, zmierzyłem napięcie z baterii 4,5 v podpiętą do rezystora 470 Ohm (taki rezystor miałem pod ręką) i napięcie wynosiło około 3v czyli spadek napięcie był równy 1,5 v. Z tego by wynikało że rezystory 470 Ohm obniżają napięcie o 1,5 v więc jeśli chcę obniżyć napięcie 3v powinienem użyć dwóch rezystorów 470 Ohm - z drugiej strony wiem że to nie możliwe. Ponadto ze wzoru który mi podał Sabre wynika że czym mniejsze jest natężenie prądu tym więcej potrzebuje Omów (myślałem że jest na odwrót).

Przykłady :

3v : 0,2A = 15Ohm - przykład który podał Sabre.

3v : 0,08A =37,5Ohm - mój przypadek.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli mierzyłeś to napięcie na rezystorze to spadek napięcia na nim był równy 3V. Reszta napięcia odłożyła się na rezystancji wewnętrznej źródła napięcia. Jako spadek napięcia nie powinieneś rozumieć różnicy w pomiarze od tego czego się spodziewasz. Spadek napięcia powstaje na rezystancji pod wpływem płynącego prądu. Im większą rezystancję masz tym mniejszy popłynie prąd (przy tym samym napięciu). Jeśli chcesz obniżyć napięcie o 3 v, nie możesz liczyć że za każdym razem spadek napięcia będzie równy 3V (1.5V) na rezystorze. Dołożysz kolejny rezystor zmieni się wartość natężenia prądu co spowoduje inną zmianę spadku napięcia na rezystancji wewnętrznej źródła, i spadek na rezystancjach będzie różny od 3V (różnice może będą niewielkie ale będą). Jak byś używał tych baterii (4.5V) to aby zapewnić spadek napięcia na odbiorniku 3V przy obciążeniu źródła 80mA musiałbyś użyć 3-4 takich baterii połączonych równolegle bez żadnych rezystorów zewnętrznych. Za rezystancję ograniczającą będzie wtedy robić rezystancja wewnętrzna baterii. Co oczywiście nie gwarantuje stabilności napięcia (będzie ono malec) i oczywiście będą się one mogły trochę grzać, ale co do tego pewności nie mam.

Link do komentarza
Share on other sites

adam30010, najpierw należy zapytać, jak ten rezystor został wpięty

Rezystor wpiąłeś między plus a minus baterii i mierzyłeś napięcie na baterii?

Rezystor musisz obliczyć dla pobieranego prądu przez układ i łączyć szeregowo z układem, czyli na plus baterii jedna nóżka rezystora, a druga nóżka rezystora do układu (silniczek) druga nóżka silniczka do minusa baterii.Możesz także dać potencjometr na wyjście baterii i mierzyć napięcie na jego nóżkach (kręcąc gałką)i gdy napięcie będzie wynosiło tyle V ile potrzebujesz, to odłączyć układ i zmierzyć rezystancje jaka jest na suwaku, względem masy. Rezystancja ta, będzie odpowiedzią na pytanie, jakiego musisz użyć rezystora. 1 nóżka to +baterii, 2- to suwak (tutaj mierzysz napięcie względem 3 punktu) 3 punkt to minus baterii. Dodam, że silniczek łączysz między suwak, a minus baterii.

Link do komentarza
Share on other sites

kuczus nie zgodzę się co do wybierania rezystora w ten sposób jest on całkowicie niepoprawny. Zapomniałeś że pomiędzy każdą "nóżką" potencjometru a wyprowadzeniem potencjometrycznym (suwaka) jest rezystancja? Łącząc w ten sposób który przedstawiłeś bocznikuje się silnik (R zastępcze będzie mniejsze). Byłaby to dobra metoda o ile ten bocznikujący rezystor także znalazł się w układzie, ale pewnie się nie znajdzie (bo nie jest potrzebny). Przyłączając rezystor wg twojej metody prąd płynący przez silnik byłby mniejszy od zamierzonego. Przeczytaj post powyżej mojego, jest tam napisane że skorzystał z rezystora i baterii 4,5V, więc nie ma innej możliwości by wpiąć rezystor w obwód, jak tylko pomiędzy bieguny baterii (propo bateria nie ma wyjścia)...

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem, pewniej zastosować stabilizator LM317 ustawiając jego napięcie wyjściowe na 3V. Dopuszczalne obciążenie wynosi 1A, ale masz pewność, że zawsze będziesz miał te 3V na wyjściu.

Link do komentarza
Share on other sites

Często moder głowi się jak regulować napięcie np. na wentylatorze. Świetnie nadają się do tego stabilizatory LM317 o regulowanym napięciu wyjściowym. Podobnie jak stabilizatory 78xx układ ten ma 3 nóżki (ale inaczej podłączone!). O wartości napięcia wyjściowego decyduje stosunek rezystorów R1 i R2. R1 powinien mieć wartość z zakresu 130...470om. W roli R2 można zastosować zwykły rezystor, na stałe ustalając napięcie wyjściowe lub też potencjometr, co umożliwi nam regulację napięcia wyjściowego. Zalecane jest, by rezystor R1 miał wartość 130om, jednak w przypadku, gdy stabilizator będzie stale obciążony prądem większym niż 10mA, to możemy zwiększyć jego wartość do 470om i wtedy wykorzystać jako R2 popularny potencjometr 10kom.

lm317.png

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A czy podłączenie kondensatorów też jest konieczne - bo na tym schemacie są? I skoro i tak trzeba z tym stabilizatorem podłączać rezystory to jakie zalety niesie ze sobą takie rozwiązanie?I jak wartość tych rezystorów ma się do ostatecznego spadku napięcia - jeśli ja chcę obniżyć napięcie o 3v przy prądzie płynącym przez silnik 0,08A?

PS Co oznacza Uwy, Uwemax, Imax?

Link do komentarza
Share on other sites

te dwa rezystory to dzielnik napięcia. Wyliczysz go z praw kirchoffa, możesz też poszukać w wikipedii. Kondensatory służą do filtrowania składowej stałej.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.