Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #7a – tranzystory bipolarne w praktyce


Pomocna odpowiedź

Doradzono mi ostatnio dodanie kondensatora w szereg na bazę w celu uniknięcia spalenia mosfeta (sterowany bjt) podczas startu esp32 i nie ustalonych stanów...rozumiem że prąd płynie przez ten kondensator dopóki ten się ładuje, ale ciekawi mnie jaki prąd mogę puścić przez ten kondensator i czy mogę w dalszym ciągu dobierać prąd bazy za pomocą rezystora wpiętego w szereg z tym kondensatorem🤔?

Link do komentarza
Share on other sites

Włosy mi się zjeżyły po przeczytaniu. Bardzo Ciebie proszę kup sobie jakaś książkę "Podstawy elektrotechniki" czy podobną.

1 Tranzystory Mos nie mają bazy tylko gate.

2 Przez gate nie płynie żaden absolutnie żaden prąd bo są sterowane efektem polowym.

3 Tranzystory Mos N-chanel podpiera się do GND rezystorem 100k. i to wszystko.

4 Bazę mają bipolary, to im się ustala punkt pracy za pomocą odpowiednich rezystorów.

5 Kondensator ma przepuścić składową zmienną celem jej wzmocnienia, kondensator ma uniemozliwiać zmianę punktu pracy tranzystora.

6 Tranzystor bipolarny ma klasy pracy A, B, C, D.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Widać że nie przeczytałeś uważnie @Zext 😉 Przecież napisałem wyraźnie że chodzi o kondensator w szeregu na bazie w temacie o bjt...a z kolei w nawiasie że tranzystorem tym, steruje mosfeta😉 

1. Wiem 

2.wiem (chodź jakiś prąd popłynie do naładowania/rozładowania bramki)

3.powodzenia z tym rezystorem "i to wszystko" , już widzę koszych spalonych mosfetów przy poważniejszych obciążeniach

4. Wiem 

5. Tego nie wiem, dlatego pytam...

6. Tego też nie wiem...

 

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 25.09.2022 o 20:14, farmaceuta napisał:

w szereg na bazę w celu uniknięcia spalenia mosfeta

Czyli kondensator - szeregowo do bazy np NPN. W kolektorze rezystor. Z kolektora idzie na bramkę MOSFETa. Dobrze rozumiem?

Szeregowy kondensator przepuści ci zmianę sygnału więc będziesz mieć impuls a na wykresie będzie krzywa wykładnicza zanikającego napięcia na kondensatorze. Szeregowy kondensator przy BJT służy odcięciu składowej stałej i odseparowaniu rezystorów ustalających wspomniany już punkt pracy. Wyślę że w konfiguracji z podwójnym stopniem na bazę może wpływać bardzo mały wręcz pomijalnie mały prąd.

@Vickul Uce czyli spadek napięcia na złączu CE to efekt przepływu prądu przez kanał tranzystora którego rezystancja wynosi ileśtam przy pewnych parametrach pracy (napięcia bazy, kolektora itp).

Widoczne te 2 egzemplarze różnią się niektórymi parametrami technicznymi tak że w efekcie przy podobnym napięciu bazy i kolektora rezystancja kanału jest taka a nie inna i powoduje wystąpienie spadku napięcia.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@creepereque witam na Forbocie 🙂 O tranzystorach można byłoby napisać wiele książek (i napisano), bo to skomplikowane elementy, które mają wiele różnych zastosowań. Te zagadnienia są stosunkowo trudne, a im dalej w las tym więcej matematyki i teorii, a mnie praktyki. Stąd w tym kursie podstaw elektroniki opisaliśmy jedynie podstawowe zastosowania, z którymi najczęściej spotyka się teraz elektronik hobbysta. Informacje o tranzystorach MOSFET są również omówione w kursie elektroniki, poziom II.

1 godzinę temu, creepereque napisał:

rosiłbym o dokładniejsze wytłumaczenie zasady działania tranzystorów a poza tym mam wrażenie iż nie wszystkie tranzystory z tego zestawu zostały omówione

Chętnie coś podpowiem tylko musiałbyś zadać jakieś konkretne pytanie. Co dokładnie jest dla Ciebie niezrozumiałe po wykonaniu ćwiczeń? Podaj proszę symbole tranzystorów, które według Ciebie nie zostały tu omówione to wskażę miejsce, gdzie są one używane (bo na pewno wszystkie elementy z zestawu są omówione).

Aktualnie nie mamy osobnego kursu na temat tranzystorów. Jeśli chcesz lepiej poznać te elementy to zajrzyj koniecznie do dokumentacji technicznych konkretnych elementów. Znajdziesz tam wiele wykresów i parametrów, które dokładnie omawiają działanie elementów. Przypominam też, że jeśli samodzielne analizowanie dokumentacji jest dla Ciebie za trudne, to powstał osobny kurs w formie e-booka, w którym omawiamy dokładnie dokumentacje 5 elementów (również tranzystorów z tego kursu): https://kurs.forbot.pl/cnk

Link do komentarza
Share on other sites

Zaczyna się robić ciężej, przynajmniej dla mnie, mózg trochę paruje :D 

Co do zadania domowego, udało mi się wykonać schemat z PNP, wykonałem pomiary analogicznie jak do NPN i wyniki wyszły identyczne. Czyli ja to rozumiem tak, że różnica między PNP a NPN to sposób podłączenia minusa lub plusa do bazy ? 

Trochę mam jeszcze trudności z budowaniem układów ze schematów ale powoli się udaje. Jutro będę musiał drugi raz przeczytać artykuł, żeby wiedzę utrwalić i coś więcej zapamiętać.

P.S: Zadania domowe są dobrym pomysłem bo dają do myślenia.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.