Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #7a – tranzystory bipolarne w praktyce


Pomocna odpowiedź

Czyli jeśli zbierasz grzyby to to samo, co wytwarzasz puste miejsca gdzie nie ma grzyba? Na upartego można to tak ująć:)

Emiter emituje ładunki. A nośnikiem ładunku może być np. elektron albo dziura (dalej w dużym przybliżeniu).

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm... Zrobiłem pracę domową. Układ działa, jednak zastanawia mnie wynik pomiarów, bowiem wyszło mi:

U(baza-emiter): 704mV
U(kolektor-emitor): 1266mV
I(kolektor): 6,31mA
I(baza): 0,86mA

Dziwi mnie "wysokie" napięcie K-E, ale to już sprawdzę jutro 🙂

 

Link do komentarza
Share on other sites

hej , mam pytanie odnośnie tego pod tematu "Praktyczne zastosowanie tranzystora"buzzer aktywowany jest stanem wysokim czyli tranzystor NPN 

emiter do - , buzzer do  kolektora a jakby to wyglądało gdyby był aktywowany stanem niskim(PNP) czy wtedy emiter do buzzera a kolektor do - ?czy raczej tak jak to robiliśmy z diodą czyli dioda led od kolektora poprzez rezystor do minusa a emiter do plusa(tranzystor PNP) pytam jakby to wyglądało w praktyce?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@TheZebix radziłbym przeczytać artykuł jeszcze raz, może coś się rozjaśni. Generalnie chodzi o to, że tranzystorem możesz za pomocą małego prądu sterować przepływem dużego prądu. Tranzystor pracuje w trzech zakresach:

1. Stan zatkania- kolektor jest podłączony do plusa, emiter do masy, ale baza jest odłączona. Wtedy przez tranzystor nie płynie żaden prąd.

2. Zakres liniowy- jeżeli na bazę podasz jakiś prąd, pomiędzy kolektorem a emiterem będzie płynął prąd, równy prądowi bazy razy hfe(parametr wzmocnienia tranzystora, zwykle równy 100-400).

3. Stan nasycenia- jeżeli prąd bazy osiągnie odpowiednio dużą wartość, to tranzystor będzie stanowił zwarcie pomiędzy kolektorem a emiterem.

Więc zwykle tranzystorów używa się jako przełączników. Jak masz np. układ scalony o wydajności prądowej powiedzmy 20 ma, którym chcesz wysterować odbiornik, (np. żarówkę) pobierający prąd o większej wartości, podłączasz bazę do wyjścia scalaka(przez rezystor, zapobiegający przepływowi prądu większego, niż te 20 mA), odbiornik pomiędzy + zasilania a kolektor, a emiter- do masy. Wtedy, gdy z wyjścia scalaka popłynie te 20mA, przez odbiornik i tranzystor popłynie prąd odpowiednio większy.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

23 minuty temu, StefanekP napisał:

@TheZebix radziłbym przeczytać artykuł jeszcze raz, może coś się rozjaśni. Generalnie chodzi o to, że tranzystorem możesz za pomocą małego prądu sterować przepływem dużego prądu. Tranzystor pracuje w trzech zakresach:

1. Stan zatkania- kolektor jest podłączony do plusa, emiter do masy, ale baza jest odłączona. Wtedy przez tranzystor nie płynie żaden prąd.

2. Zakres liniowy- jeżeli na bazę podasz jakiś prąd, pomiędzy kolektorem a emiterem będzie płynął prąd, równy prądowi bazy razy hfe(parametr wzmocnienia tranzystora, zwykle równy 100-400).

3. Stan nasycenia- jeżeli prąd bazy osiągnie odpowiednio dużą wartość, to tranzystor będzie stanowił zwarcie pomiędzy kolektorem a emiterem.

Więc zwykle tranzystorów używa się jako przełączników. Jak masz np. układ scalony o wydajności prądowej powiedzmy 20 ma, którym chcesz wysterować odbiornik, (np. żarówkę) pobierający prąd o większej wartości, podłączasz bazę do wyjścia scalaka(przez rezystor, zapobiegający przepływowi prądu większego, niż te 20 mA), odbiornik pomiędzy + zasilania a kolektor, a emiter- do masy. Wtedy, gdy z wyjścia scalaka popłynie te 20mA, przez odbiornik i tranzystor popłynie prąd odpowiednio większy.

okej. teraz mniej więcej rozumiem. Mam tylko problem z jedną rzeczą. Nie za bardzo rozumiem tego gifa: 

image.thumb.png.f999a160975ab4a90e9f3c1d00c8638b.png

Czym jest ten stan wysoki?

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, TheZebix napisał:

okej. teraz mniej więcej rozumiem. Mam tylko problem z jedną rzeczą. Nie za bardzo rozumiem tego gifa: 

image.thumb.png.f999a160975ab4a90e9f3c1d00c8638b.png

Czym jest ten stan wysoki?

W układach cyfrowych wyróżniamy właśnie stan wysoki i niski. Elektronika cyfrowa polega na tym, że operujemy tylko na tych dwóch wartościach logicznych. Stan niski jest jak nie ma napięcia (układ jest zwarty do masy), stan wysoki- jak jest jakieś ustalone napięcie, zwykle 5V lub 3,3V. W podanym przykładzie, gdy na wyjściu Arduino ustawimy stan wysoki (5V), przez bazę tranzystora zacznie płynąć prąd. Wtedy tranzystor zacznie przewodzić prąd i układ z buzzerem zostanie zamknięty, co umożliwi przepływ prądu przez niego.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

14 minut temu, StefanekP napisał:

W układach cyfrowych wyróżniamy właśnie stan wysoki i niski. Elektronika cyfrowa polega na tym, że operujemy tylko na tych dwóch wartościach logicznych. Stan niski jest jak nie ma napięcia (układ jest zwarty do masy), stan wysoki- jak jest jakieś ustalone napięcie, zwykle 5V lub 3,3V. W podanym przykładzie, gdy na wyjściu Arduino ustawimy stan wysoki (5V), przez bazę tranzystora zacznie płynąć prąd. Wtedy tranzystor zacznie przewodzić prąd i układ z buzzerem zostanie zamknięty, co umożliwi przepływ prądu przez niego.

ahaaa, okej. Dzięki wielki, teraz po ponownym przeczytaniu artykułu i wnikliwym przeanalizowaniu doświadczeń chyba to rozumiem

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

 

wlasnie zabrałem się za zadanko z NPN. Przy pomiarze prądu wychodzą mnie trochę odwrotne rząd wielkości. Np w kursie pomiar dla bazy to 0.86mA gdzie ja mam 8.75mA i tak samo kolektora w kursie 7.33mA a ja mam 0.71mA. Dodam ze podłączenie wykonałem jak w zadaniu oraz pomiar na tych samych zakresach. Jak to można wytłumaczyć ? Albo gdzie jest błąd ?

 

edit:

 

znalazlem. Odwrotnie podłączyłem rezystory🙈

Edytowano przez bielesl
Link do komentarza
Share on other sites

Witam wszystkich. 

Nie do końca rozumiem stosunek napięcia do natężenia prądu w kolektorze i bazie. Dlaczego napięcie bazy jest sporo wyższe w porównaniu z kolektorem, skoro prąd sterujący jest mniejszy. 

Będę wdzięczny za krótkie wytłumaczenie. Może coś przeoczyłem. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Share on other sites

@JakQby napięcie jest duże gdy duży jest opór stąd mały prąd. Baza wykazuje duży opór tzw rezystancję wejściową dlatego napięcie jest wysokie, a w typowym układzie wspólnego emitera napięcie jest bardzo podobne do źródła bo za mocno go nie obciąża. Prąd kolektora jest dlatego wysoki bo rezystancja kanału kolektor-emiter jest niewielka, stad jest na niej mały spadek napięcia.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.