Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #8 – stabilizatory napięcia


Pomocna odpowiedź

MaxHardcr, super 🙂

dejmieno, oczywiście, że potrzebujemy 🙂 Arduino ma na swoim pokładzie stabilizator, który jest zdolny do zasilania samego Arduino i niewiele więcej. Przy komponentach, które potrzebują większego prądu trzeba dostarczyć osobne zasilanie. Patrz: Kurs Arduino – #5 – PWM, serwomechanizmy, biblioteki Oczywiście trzeba też pamiętać, że elektronika, to nie tylko Arduino. Stabilizatory są cały czas bardzo potrzebne 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety w moim wypadku po dołączeniu diod napięcie na wyjściu stabilizatora spada.

Poza tym oscyluje w granicach 3,53V - 4,1.

Korzystam z multimetru UT139C.

Co jest grane:/ ?? Powinno być bliżej 5V, a do tego absolutnie brak tu stabilizacji.

[ Dodano: 27-12-2017, 00:50 ]

Niestety w moim wypadku po dodaniu diod napięcie spada, a do tego oscyluje w granicach 3,6 - 4,1V zamiast około 5V. Zasilam zasilaczem 9V zamiast baterią więc tym bardziej mnie to dziwi.

Używam multimetru UT139C

[ Dodano: 27-12-2017, 01:07 ]

Odwołuję co wcześniej napisałem:)

Zamiast sprawdzić napięć na wyjściu i GND sprawdzałem na wejściu - wyjściu.

No coment:)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W trakcie czytania kursu zauważyłem, że w treść wkradły się małe literówki. Ogólnie nie przeszkadzają w zrozumieniu sensu przekazu, ale może warto je w wolnej chwili poprawić. Do części 8 kursu literówki jakie znalazłem, to:

Paragraf: Jaki jest cel stabilizacji napięcia?

Jest: Zarówno baterie, akumulatory jaki i zasilacze sieciowe

Powinno być: Zarówno baterie, akumulatory jak i zasilacze sieciowe

Paragraf: Podsumowanie

Jest: dla delikatnego układ nadzorującego

Powinno być: dla delikatnego układu nadzorującego

Pozdrawiam,
markacy

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

markacy, bardzo dziękuję za zgłoszenie. To był nasz pierwszy kurs i faktycznie wkradło się w nim trochę literówek. W kolejnych publikacjach powinno być już znacznie lepiej. Wskazane przez Ciebie błędy poprawiłem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Miło mi poinformować, że komentowany tutaj artykuł (będący częścią kursu podstaw elektroniki) został właśnie całkowicie przepisany, zaktualizowany i wzbogacony o nowe zdjęcia oraz ilustracje. Ewentualne uwagi, literówki lub błędy dotyczące nowej wersji proszę zgłaszać w wątku zbiorczym, w którym znaleźć można więcej informacji na ten temat: Aktualizacja kursu elektroniki, poziom I - pierwszy etap

Pozostałe zagadnienia dotyczące np. wykonywania ćwiczeń z tej części kursu można nadal publikować w tym temacie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, Serafinxvii napisał:

Dlaczego wyzej w schemacie ideowym ukladu ze stabilizatorem "+" podlaczony jest do wyjscia oznaczonego nr3? 

Symbole używane na schematach ideowych nie mają nic wspólnego z prawdziwymi wyprowadzeniami elementów. Mogę one być identyczne lub zupełnie inne - nie ma na to żadnej reguły. Trzeba kierować się opisem wyprowadzeń. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule: Czytaj schematy, jak doświadczony elektronik. Znajdziesz tam przykład z mikrokontrolerem, który pokazuje jak różne mogę być symbole na schematach względem prawdziwych elementów.

Usunąłem numery z grafiki, aby nikt nie czuł się zagubiony 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Jestem nowy w elektronice i bardzo podoba mi się ten kurs. Na pewno będę go kontynuować o 2 poziom.

Mam jednak pytanie do Stabilizator LM7805 w praktyce.

Napięcie zmierzone woltomierzem przed obciążeniem wynosiło u mnie 5.07 V tak jak się tego spodziewaliśmy. Natomiast gdy podłączyłem obciążenie to napięcia spadło i wynosiło ok. 4.91V. Czy wszystko jest w porządku? Zastanawiam się, ponieważ w kursie było napisane, że w testowanym przypadku, napięcie nie powinno drgnąć nawet o 0,01V. U mnie za to spadło o 0.16V.

Załączam zdjęcie pomiaru.
Dziękuję za odpowiedź.

IMG_20190222_122041.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@Ronaldo71888 to zły znak, nie powinieneś mieć takiego spadku.

Jakie masz napięcie na baterii? Najlepiej zmierz napięcie w wersji niepodłączonej do układu, a później, gdy będzie podłączona. Daj znać jakie masz wyniki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.