Skocz do zawarto艣ci

Programowanie line followera

soban

Pomocna odpowied藕

Witam wszystkich

Postanowi艂em zrobic mini line followera zgodnie ze schematem pokazanym nizej

uzylem w nim mikrokontrolera ATtiny13 ale nie wiem jak go zaprogramowac zeby dzialal jak najlepiej 馃檨

Umieszczam tez propozycje kodu i prosze o poprawienie b艂臋d贸w badz nowy kod

Licze na wasz膮 pomoc i z g贸ry dzi臋kuje. Oczywi艣cie Pom贸g艂 dla najlepszych teamt贸w i piwo dla reszty pomocnik贸w

petla: 

rcall probkowanie ; odczytywanie sygna艂u z czujnik贸w

cp srodek, lewy
brcs not_center ; je艣li lewy > srodek wykonuje skok
cp srodek, prawy
brcs not_center ; je艣li prawy > srodek wykonuje skok

ldi silniki,0x11 ; jed藕 prosto
out portb,silniki
rjmp petla ; wykonaj p臋tl臋 ponownie

not_center: 

cp lewy,prawy
brcs skrec_prawo ; je艣li prawy>lewy skr臋膰 w prawo

ldi silniki,0x01 ; je艣li lewy>prawy skr臋膰 w lewo
out portb,silniki
rjmp petla

skrec_prawo
ldi silniki,0x10
rjmp petla

To jest tylko wycinek kodu 藕r贸d艂owego by grabo. Nie lepiej nauczyc sie programowa膰 ni偶 prosi膰 o kod? Mamy tutaj na diodzie taki obszerny kurs C i bascom. Tylko nie wiem czy da si臋 obs艂u偶y膰 ADC z poziomu bascoma (pisz臋 w C). Je艣li koniecznie chcesz w asm to musisz jeszcze dokona膰 konfiguracji port贸w i pare innych rzeczy.

Gdyba tak kto艣 m贸g艂 wstawi膰 propozycje kodu napisan膮 w "C" by艂bym bardzo wdzi臋czny. Poniewa偶 potrafie programowa膰 w C++ i chcia艂bym zobaczy膰 r贸偶nice pomi臋dzy tymi dwoma j臋zykami.

W bascomie mo偶na obs艂u偶y膰 ADC i to bardzo prosto.

Starczy da膰 taki kawa艂ek kodu:

Config adc = single , prescaler = auto , reference = avcc

dim x as word
start adc
do
x = getadc(y) 
loop
end

gdzie y jest numerem kana艂u przetwornika A/C, prescaler mo偶e mie膰 warto艣ci 2, 4, 8, 15, 32, 64, 128 albo auto. Ustawienie auto spowoduje dostosowanie dzielnika do bie偶膮cej cz臋stotliwo艣ci. Parametr reference mo偶e by膰 ustawiony na AVCC, off lub internal.

PS. wiem 偶e odkopa艂em, zagapi艂em si臋 馃槈

Zarejestruj si臋 lub zaloguj, aby ukry膰 t臋 reklam臋.
Zarejestruj si臋 lub zaloguj, aby ukry膰 t臋 reklam臋.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i monta偶 PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
聽聽 鈥 Darmowe p艂ytki dla student贸w i projekt贸w non-profit
聽聽 鈥 Tylko 5$ za 10 prototyp贸w PCB w 24 godziny
聽聽 鈥 Us艂uga projektowania PCB na zlecenie
聽聽 鈥 Monta偶 PCB od 30$ + bezp艂atna dostawa i szablony
聽聽 鈥 Darmowe narz臋dzie do podgl膮du plik贸w Gerber
Zobacz r贸wnie偶 禄 Film z fabryki PCBWay

Wiem 偶e pewnie nikt z was niema czasu na to ale m贸g艂by mi kto艣 napisac caly kod do tego LF'a ? I sry ze tak ten ale nie mialem w szkole jeszcze uk艂ad贸w mikroprocesorowych itp. i niezbyt znam si臋 na programowaniu.

Wiem 偶e pewnie nikt z was niema czasu na to ale m贸g艂by mi kto艣 napisac caly kod do tego LF'a ? I sry ze tak ten ale nie mialem w szkole jeszcze uk艂ad贸w mikroprocesorowych itp. i niezbyt znam si臋 na programowaniu.

We藕 sobie nie r贸b 偶art贸w, nikt Ci nie napisze programu, no, chyba 偶e nie za darmo.

Ja te偶 nie mia艂em w szkole uk艂ad贸w mikroprocesorowych, trudno spodziewa膰 si臋 tego w 1 klasie gimnazjum, ale z napisaniem nawet trudniejszego programiku w Bascomie na w艂asne potrzeby radz臋 sobie bez problemu, sk膮d si臋 tego nauczy艂em? G艂贸wnie z przyk艂ad贸w i z polskiego helpa do Bascoma, nie mam 偶adnych ksi膮偶ek na ten temat ani nic podobnego.

Wystarczy po艣wi臋ci膰 troch臋 czasu na nauk臋, a nie si臋 leni膰 i liczy膰 na gotowe.

A o napisanie matury te偶 kogo艣 poprosisz? Naucz si臋. Ja te偶 dopiero zaczynam i pierwszy m贸j program napisa艂em na AT90S2313 do zapalania/zgaszania 5 diod, kt贸re maj膮 przedstawia膰 sygnalizacj臋 艣wietln膮 dla pieszych i pojazd贸w. Ju偶 to raz pisa艂em i napisz臋 jeszcze raz:

"Trzeba mierzy膰 si艂y na zamiary, a nie na odwr贸t."

a w艂a艣nie, 偶e w mojej opinii warto, a wiesz dla czego?? Bo ma bardzo ma艂o zaimplementowanych funkcji, co wymaga od u偶ytkownika my艣lenia i uczenia si臋 algorytm贸w, kt贸re potem mo偶na wykorzysta膰 w ka偶dym j臋zyku i wie si臋 przynajmniej jak dzia艂aj膮. A przesiadka pomi臋dzy j臋zykami potem to ju偶 prosta sprawa;)

Zale偶y do jakiego j臋zyka przesiadka, je艣li do C++ to w og贸le lepiej sie tego nie ucz. A tak w og贸le to to jest mniejwi臋cej j臋zyk testowy, za to jest podobny do艣膰 do BASCOMA wi臋c to mo偶e pom贸c.

Jaki j臋zyk testowy?? Wyobra藕 sobie, 偶e wszyscy wychowankowie-finali艣ci Szubartowskiego w Olimpiadach Informatycznych na 艣wiecie zaczynali w Pascu. Jest to j臋zyk najprostszy i najubo偶szy, ale je偶eli chodzi o edukacj臋 pod wzgl臋dem informatyki/algorytmiki jest to swojego rodzaju zalet膮馃構 Ja zaczyna艂em pisa膰 w Pascalu, nauczy艂em si臋 na nim algorytm贸w, tych skomplikowanych i 艂atwiejszych, a teraz pisz臋 w czym mi wygodniej, ale nie mam problem贸w w przesiadkach mi臋dzy j臋zykami.

No c贸偶 ja si臋 nie uczy艂em na Pascalu ale skoro ju偶 to wole delphi bo przynajmniej ma te偶 rozszerzenie obiektowe. Nie wiem czy wygodnie, ale zaczo艂em od C, przerabia艂em SDK do gier a potem C++

Do艂膮cz do dyskusji, napisz odpowied藕!

Je艣li masz ju偶 konto to zaloguj si臋 teraz, aby opublikowa膰 wiadomo艣膰 jako Ty. Mo偶esz te偶 napisa膰 teraz i zarejestrowa膰 si臋 p贸藕niej.
Uwaga: wgrywanie zdj臋膰 i za艂膮cznik贸w dost臋pne jest po zalogowaniu!

Anonim
Do艂膮cz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisa膰...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywr贸膰 formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Tw贸j link b臋dzie automatycznie osadzony.   Wy艣wietla膰 jako link

×   Twoja poprzednia zawarto艣膰 zosta艂a przywr贸cona.   Wyczy艣膰 edytor

×   Nie mo偶esz wklei膰 zdj臋膰 bezpo艣rednio. Prze艣lij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Utw贸rz nowe...

Wa偶ne informacje

Ta strona u偶ywa ciasteczek (cookies), dzi臋ki kt贸rym mo偶e dzia艂a膰 lepiej. Wi臋cej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatno艣ci.