Skocz do zawartości

Modul z L293D - jak podłączyć sterowanie do Arduino?


r-tea

Pomocna odpowiedź

Na zdjęciu które wrzuciłem jest zworka na A Enable i B Enable. Ze zworką pojazd po uruchomieniu szybko rusza ale lekko znosi. Wyjąłem zworki i podłączyłem pod 5 i 6 pin z PWM Arduino. Jeden silniczek się kręci a drugi ma problem ruszyć w powietrzu.

Link do komentarza
Share on other sites

I oczywiście mierzyłeś napięcia na wszystkich pinach sterujących mostkiem w chwili gdy silniczki dziwnie się zachowują, mierzyłeś oba zasilania drivera (a jakie są i skąd pochodzą? bo nie napisałeś) itp itd i wszystko było OK i gdy już naprawdę do niczego nie mogłeś się przyczepić to napisałeś pytanie, tak?

Tylko się upewniam, bo nie sądzę byś tak w ciemno prosił o pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Po co mierzyć napięcia na pinach sterujących skoro przy założonej zworce ENA I ENB oba silniczki kręcą się w każdym kierunku?

Zasilanie cześci logicznej z arduino. Zasialnie silniczków z 4 baterii AA 1.5v. Masy wspólne.

Link do komentarza
Share on other sites

Nikt więcej nie pomoże?

[ Dodano: 11-09-2016, 13:29 ]

Na filmie widać że napięcie spada tylko z jednego silniczka aż do jego zatrzymania. Drugi nadal się kręci.

Nie mam pojecia dlaczego tak się dzieje, zasilany z 4baterii ponad 5V, do silnika trafia 3.7V, pewnie naturalny spadek na sterowniku.

Link do komentarza
Share on other sites

"Po co mierzyć napięcia na pinach sterujących.."

Właśnie po to by upewnić się, że sterowanie mostka jest poprawne w sytuacji gdy zachowanie silników jest dziwne.

Może zacznij "od pieca" czyli od początku i sprawdź sam driver. Do tego żadne Arduino nie jest Ci potrzebne. Podłączasz zasilanie silnikowe (te 4 bateryjki to absolutne minimum dla tego scalaka, ale niech będzie) i zasilanie części logicznej. Oczywiście oba źródła mają wspólną masę czyli minus. Potem zwierasz kabelkami wszystkie potrzebne wejścia mostka do plusa zasilania (tego od logiki czyli +5V) jeśłi chces zmieć jedynkę logiczną lub do masy gdy ma być zero. Tym sposobem możesz przetestować poprawność działania obu kanałów i wszystkich wejść w warunkach "sterylnych" - żadnych programów, pinów i błędów kompilatora. O ile pamiętam w jednym kanale masz 3 wejścia czyli 8 kombinacji - chyba nietrudno sprawdzić wszystkie możliwości. Sprawdź w danych katalogowych tzw. tabelę prawdy czyli stany mostka dla wszystkich możliwych ustawień wejść. Silniki powinny stabilnie pracować gdy kombinacja wejść to wymusza i stać gdy mają być wyłączone. Gdy cokolwiek jest nie tak, wniknij głębiej: pomierz zasilanie (może przysiadać), sprawdź połączenia, zamień silniki miejscami itp.

Dopiero gdy masz pewność, że moduł drivera pracuje poprawnie - podłączaj Arduino i próbuj sterować. Jeżeli teraz coś będzie "dziwnie" wiesz przynajmniej, że to babol w programie.

To zwykła procedura poszukiwania błędów w takich konstrukcjach - od nitki do kłębka. Musisz ją przeprowadzić sam na własnym stole, dokładnie i krok po kroku. Nikt nie zgadnie co robisz źle. Napisz jak poszło i co było źle.

Link do komentarza
Share on other sites

Po co mierzyć napięcia na pinach sterujących skoro przy założonej zworce ENA I ENB oba silniczki kręcą się w każdym kierunku?

Mam wrażenie że się nie zrozumieliśmy.

Sterowanie mostka od samego początku jest poprawne. Każdy silniczek potrafi kręcic się w każdą strone. Problemy są tylko wtedy kiedy zamiast pinu zwartego do zasilania ENA i ENB podłącze PWM z Arduino aby sterować prędkościa

Link do komentarza
Share on other sites

Hm, nie musimy wiedzieć co robią te Twoje tajemnicze zworki. Nie mamy schematu modułu i (przynajmniej ja) nie mam pojęcia co one zwierają i jak to wpływa na zachowanie mostka.

Dla mnie układ wygląda tak: masz silniki podpięte do drivera sterowanego kilkoma sygnałami z Arduino tak jak setki innych ludzi którym to działa. Proponowałem zbadać sygnały między komputerkiem a mostkiem w sytuacji gdy któryś silnik zwalnia - uznałeś, że nie ma to sensu bo coś tam... Proponowałem zbadać osobno sam driver sterowany kabelkami żeby nie było zwalania na Arduino - też wg Ciebie nie warto. Program z definicji uznałeś za bezbłędny więc..

Albo deshipu ma rację i wszystko jest OK albo nie chce Ci się kiwnąć palcem i czekasz na dokładne wskazanie punktu gdzie masz dotknąć żeby się poprawiło. Tak się tego nie robi.

Link do komentarza
Share on other sites

Hm, nie musimy wiedzieć co robią te Twoje tajemnicze zworki.

Temat który zacząłem w tym wątku dotyczy tylko i wyłącznie sterowania PRĘDKOŚCIA za pomocą tych zworek.

Proponowałem zbadać sygnały między komputerkiem a mostkiem w sytuacji gdy któryś silnik zwalnia - uznałeś, że nie ma to sensu bo coś tam...

sygnały podpięte do pinu cyfrowego, co ma się tam pojawić? 0 lub 5V, co tu mierzyć. Efektem tych sygnałów jest kręcenie się danego silniczka w dana stronę co działa.

Program z definicji uznałeś za bezbłędny więc..

Program jest zamieszczony na poprzedniej stronie widać czy jest bezbłędny.

Dobra nie było tematu, przychodze na forum z konkretnym problemem, z napisanym programem z podłaczonym sterownikiem, zamieszczam opis wyprowadzeń, opisuje problem, zamieszczam filmik, ale to mi się lenistwo zarzuca.

Dobra wiem, nigdzie nie jest napisane że musicie mi pomóc.

Link do komentarza
Share on other sites

Ale przecież próbujemy ci pomóc. Piszemy dokładnie co byśmy zrobili na twoim miejscu -- jak byśmy dochodzili do tego co jest nie tak. Przecież nie możesz od nas oczekiwać jakichś mocy psychicznych czy innych uzdolnień pozwalających z góry wiedzieć co jest nie tak -- to przychodzi właśnie ze sprawdzania po kolei wszystkiego.

W sytuacji, w której odmawiasz sprawdzania, bo uważasz, że nie ma to sensu to chyba pozostaje nam kupić dokładnie takie same części jak ty masz, zmontować dokładnie tak samo układ i posprawdzać samemu. Ale to by chyba trochę za dużo czasu i zasobów zajęło, a do tego nadal nie znaleźlibyśmy dla ciebie rozwiązania jeśli problemem jest na przykład luźne połączenie gdzieś albo uszkodzony kabelek. Takie rzeczy da się tylko znaleźć mierząc właściwy układ.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.