Skocz do zawartości

[worklog][Linefollower] Karaluch


Pomocna odpowiedź

Dzisiaj udało mi się pokonać pewien kamień milowy do mojego nowego robota, tak więc, aby dodatkowo zostać przez Was zmotywowanym do pracy zakładam workologa.

Od dłuższego czasu z mojej "fabryki" nie wyjechał żaden nowy robot, dlatego tym razem postawiłem sobie poprzeczkę pod pewnym względem bardzo wysoko.

Podstawowe założenia projektu:

- napęd na 4 koła z dwóch silników

- bardzo niska masa całej konstrukcji, która ma niewiele przekroczyć lub być bardzo blisko 30g 🙂

- pod względem elektronicznym linefollower będzie prawie idealną kopią mojego poprzedniego, dość udanego Tsubame, tak więc tu nie będzie prawie żadnych nowości, czy niespodzianek, choć mam jednego asa w rękawie, ale o tym będzie w dalszej części workloga gdy konstrukcja zacznie powstawać

Granice czasowe, chciałbym wyrobić się ze wszystkim do końca września, z tym, że pierwszy raz będę zamawiał płytki w Chinach a nic nie jest jeszcze gotowe, więc mogę się nie wyrobić.

Karaluch ma być swoistym przetarciem szlaku dla nowego linefollowera i pewnym potwierdzeniem moich założeń. Nie chcę mówić, że to będzie tylko prototyp bo będzie nim tylko po części. Ma to być nowa, lekka i dość nietypowa konstrukcja. Co z tego wyjdzie, przekonamy się niedługo.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

30g? 4 koła? JAK?

We wtorek, może środę, wrzucę zdjęcie z widocznym napędem, może gotowymi felgami, wtedy się wszystko wyjaśni. Jedno zdjęcie warte tysiąc słów 🙂. Zastanawiam się jeszcze nad docelową szerokością opon, ale z tego co pamiętam to miało być około 6mm. Jeszcze zobaczę.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie wiem czym chcesz napędzać tego szkraba, ale to wygląda bardzo dobrze: http://www.ebay.com/itm/1PCS-Original-German-FAULHABER-1524B009SR-Coreless-Mini-DC-Gear-Motor-9V-531R-/181818475251?hash=item2a5539c2f3 mam, wyglądają i kręcą się cacy. Co prawda do LFRa zdjąłbym przekładnię i dał jakąś jednostopniową jak w mm. A może BLDC? 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Bobby, napęd wybrałem już dawno temu, w zasadzie wszystko rozpoczęło się od doboru silniczka, który miał być mały, pobierać nieduży prąd, ale wystarczająco mocny, aby ruszyć całość z miejsca. Wydaje mi się, że udało mi się znaleźć odpowiedni silniczek.

Poniżej zdjęcie poglądowe jak będzie wyglądał napęd. Zębatki są jeszcze podwójne bo takie wchodzą na ośkę. Docelowo zębatka będzie doklejona do felgi.

A tu kamień milowy, o którym pisałem. Udało mi się wytoczyć po bardzo wielu bojach felgę o bardzo cienkiej ściance z poliamidu. Wierzcie mi, że nie było to dla mnie wcale łatwe.

Na koniec trochę cyferek. Niewykończona felga z powyższego zdjęcia waży 0,98g, ma ściankę o grubości 1,1mm (docelowo 1mm) i średnicę 14mm. To co widać wyżej, czyli silniczek, mocowanie silnika i cała reszta, waży niecałe 10g. Oczywiście pręty są dużo za długie, zębatki są inne niż docelowo, więc całość będzie sporo lżejsza.

Link do komentarza
Share on other sites

Poliamid jest bardzo twardy, te ścianki są troszkę elastyczne, ale bez przesady. Tak lekki robot ich nie ugnie. Głębokość rowka w feldze ze zdjęcia to około 1cm, dno felgi ma chyba jakieś 2mm. Muszę dość mocno nacisnąć palcami aby ścianki się ugięły, ale 30g raczej tego nie zrobi, szczególnie, że nacisk będzie rozłożony na 4 koła plus dwa punkty podparcia z przodu.

Link do komentarza
Share on other sites

KD93, felga była toczona no tokarce. Poliamid nie tylko według mnie jest dość trudnym materiałem do toczenia. W internecie są dość różne informacje na temat obrotów i posuwu. Ja mam tokarkę, która ma spore ograniczenia pod każdym względem. A ponieważ nie jestem tokarzem to problemem był dla mnie brak specjalnego noża do wytoczenia takiego rowka, szczególnie, że jestem ograniczony do noży 8x8mm. Po bardzo wielu próbach wykonałem nóż sam, nie jestem jeszcze z niego zadowolony w 100% ale umożliwia bezproblemowe wykonanie takiego rowka o szerokości 4mm w jednym podejściu. Nóż ostrzyłem z ręki na szlifierce stołowej, osoby, które mają jakiekolwiek pojęcie o ostrzeniu wiedzą chyba, że z ręki nie da się wykonać idealnych płaszczyzn czy kątów na okrągłym kamieniu. No ale jak widać udało się.

Link do komentarza
Share on other sites

aixI, te silniczki pochodzą z ebaya, były dość tanie, pamiętam, że płaciłem około 5$ za 10 sztuk. Niestety nie powiem Ci od kogo dokładnie je kupiłem bo było to już z ponad pół roku temu, a na ebayu dość szybko znika jakakolwiek historia i nawet po komentarzach nie można dojść co od kogo się kupiło. Ja szukałem silniczków po prostym haśle, small dc motor, naprawdę jest tego na tony 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Chumanista, rzeczywiście masz rację, chyba ślepnę na starość 🙂. Nigdy w to nie klikałem i nigdy się tym nie interesowałem. Aukcji z silniczkami już nie ma aktywnej ale silniczki pochodziły od sprzedawcy o loginie newsunwin2008.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.