Skocz do zawartości

Programtor do Arduino pro mini


fauke

Pomocna odpowiedź

Dowolny USB2TTL będzie działać, ale dla wygody powinieneś zwrócić uwagę czy ma wyprowadzoną linię DTR -- jeśli nie ma, to będziesz musiał ręcznie naciskać za każdym razem w odpowiednim momencie reset.

Jeśli używasz Windowsa, to jest jeszcze kwestia sterowników -- podobno nie wszystkie programatory mają dostępne sterowniki dla nowszych Windowsów. Niestety tutaj nie pomogę, bo nie posiadam takiego systemu i nie mam doświadczenia.

Trzecią rzeczą jest napięcie używane przez programator. Tutaj masz zazwyczaj 3.3V i 5V. Programator 3.3V nadal będzie z 5V płytką działać, tylko musisz skądś indziej dać zasilanie. Programator 5V może spalić niektóre układy 3.3V (ale nie Pro Mini -- te są odporne na 5V nawet w wersji 3.3V). W każdym razie istnieją programatory, w których możesz napięcie przełączać.

Osobiście lubię używać programatorów opartych na CP2102, na przykład takich: http://www.aliexpress.com/item/USB-2-0-to-UART-TTL-6PIN-Connector-Module-Serial-Converter-CP2102-New/1968047145.html?ws_ab_test=201407_2,201444_6,201409_1 ale nie wiem jak wygląda sprawa ze sterownikami pod Windows.

Uwaga na programatory oparte na chipach FTDI, firma ta kiedyś wprowadziła do swoich sterowników kod, który psuł podrobione chipy jak tylko się je podłączyło. Nieładna praktyka.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Uwaga na programatory oparte na chipach FTDI, firma ta kiedyś wprowadziła do swoich sterowników kod, który psuł podrobione chipy jak tylko się je podłączyło. Nieładna praktyka.

Nie psuł tylko zmieniał PID na 0000.

Bez problemu można było programem do FTDI wrócić na właściwy PID i użyć starszego sterownika lub zmodyfikować sterownik

Link do komentarza
Share on other sites

Chumanista, piszesz, że "psuł podrobione chipy", a to coś złego, że chcieli chronić swoje produkty przed złodziejami robiącymi podróbki? Chyba nie byłbyś zadowolony, gdyby ktoś zarabiał na Twojej pracy i jednocześnie okradał Cie z zysków, prawda?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie byłbym. Ale nie "karałbym" za tu użytkowników końcowych psując im urządzenia końcowe które mogli kupić nie mając pojęcia że chip jest (a nawet że może być) podrobiony. To nie oni byli winni całemu procederowi. Zamiast tego użyłbym albo cywilizowanej metody prawnej, albo wyświetlił komunikat w stylu "układ w twoim urządzeniu jest podrabiany, bardzo prosimy o dobrowolny datek na rzecz FTDI". To tak jakby producenci ubrań włamywali się do domów i niszczyli podróbki.

EDIT: Bobby, 25 minut o brickowaniu chpiów - typowy Dave.

EDIT2: Proces w jaki to robili jest bardzo ciekawy: http://hackaday.com/2014/10/24/ftdi-screws-up-backs-down/

Link do komentarza
Share on other sites

Treker, gorzej jeśli Twój łańcuch dostawców jest długi i zamawiasz niepodrobione chipy, a tu ktoś po drodze dał du*y i dostajesz podróbki. Nieświadom niczego wysyłasz swoje produkty do odbiorców, działają bez zarzutów, sprzedałeś je a tu nagle zaczynasz dostawać zwroty "bo przestało działać". Tym bardziej, że bezpośrednio od producenta ciężko zamówić te scalaki. Podróbki i tak już zostały sprzedane, a chipów FTDI ludzie będą bali się używać.

I za Mike'iem Szczysem na hackaday:

That’s the problem with counterfeits, a consumer has no way to know they’re fake at the time of purchase.

Just to reiterate, the problem with bricking fakes with a driver is that it punishes the consumer. The supplier of the fakes already got paid.

Cała sprawa jest dość śliska, bo ciężko winić FTDI za ochronę swoich rozwiązań, ale sposób w jaki to robią jest nieelegancki. Ja tu widzę strzał w stopę i zwiększenie popularności chińskich PL2302, CH341, ale też rozwiązań Microchipa, Cypressa czy TI do rozwiązań w urządzeniach wymagających lepszej jakości.

Link do komentarza
Share on other sites

Ze strony https://www.arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardProMini masz:

SPI: 10 (SS), 11 (MOSI), 12 (MISO), 13 (SCK). These pins support SPI communication, which, although provided by the underlying hardware, is not currently included in the Arduino language.

Więc podłącz analogicznie oznaczone wyjścia z programatora. Slave Select (SS) pomiń.

A, oczywiście 5V do RAW, reset do reseta i GND do GND.

Link do komentarza
Share on other sites

deshipu, Wielkie dzięki. Udało mi się podłączyć mini pro.

Pojawiło się kolejne pytanie: jak użyć tego programatora do wgrania programu na płytkę?

Wybieram płytkę w programie, usbasp nie jest widziany jako port COM, dostępny jest tylko port COM1, który nie programatorem ani płytką.

IMG_560c1cd3d412a7946.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.