Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #4 - komparatory napięć

Pomocna odpowiedź

@EagleEye tak, dziękujemy za zwrócenie uwagi, ale ten błąd już został znaleziony i poprawiony. Możesz poprawić w książce, a w kolejnych wydrukach będzie już bez błędów.

• Lubię! 1

obraz.thumb.png.0b739c63547c9c7642f1fbcdf59bdc06.pngobraz.thumb.png.ddd897e13db5bef3d4a1cf5a2fe4c8ff.png
Jak się połączy te dwa schematy to wygląda na to, że prąd płynie z bazy do T, gdy stan jest "zły". To tak działa? Po za tym wykoncypowałem, że gdy stan jest "dobry" to ten tranzystor na wyjściu jest po prostu zamknięty i nic przez niego nie płynie. Ktoś mnie wyprowadzi z błędu?

@planszowki witam na forum 🙂 

Schemat po lewej tylko obrazuje sposób działania dużo bardziej skomplikowanego urządzenia. 

9 godzin temu, planszowki napisał:

wygląda na to, że prąd płynie z bazy do T

Raczej do bazy T3. T3 i tranzystor na rysunku po prawej to akurat to samo - wyjście z otwartym kolektorem. Jeżeli prąd wpływa na bazę tranzystora T3 to otwiera się i umożliwia działanie tego co podłączy się do jego kolektora. Przy czym jeżeli podłączysz tam duży rezystor np 10k i zmierzysz napięcie to będzie tam 0.

Jeżeli powiedzmy tranzystor T2 jest zatkany to T3 też jest zatkany i na wyjściu nie ma co ściągnąć prądu. Przepływ prądu jest wtedy 0V, stąd napięcie na kolektorze jest takie jak zasilania.

Czyli:

• prąd nie wpływa na bazę - w kolektorze nie płynie prąd stan wysoki,
  • prąd płynie na bazę - w kolektorze płynie prąd i robi się stan niski.

Wiem że to pokręcone ale tak działa otwarty kolektor i tzw. pull-up. Dla twoich potrzeb na razie nie jest to najistotniejsze, ważne że obciążenie RL podłączasz od kolektora do plusa.

• Pomogłeś! 1

Spora dawka twardej wiedzy, a element ciekawy i raczej czytelny dla mnie. Udało się złożyć bez większych problemów (tylko diodzie oba wyprowadzenia wetknąłem w jedną ścieżkę...), ale dobrze, że są fajne rysunki krok po kroku, gdyby były trudności w montażu. Nie rozmontowuję całości, bo widzę, że w kolejnym odcinku się przyda.

W poprzednich wpisach w wątku było o tym, że wejścia "nie przepuszczają" prądu, tylko porównują napięcia. Jakoś nie sprawiło mi to trudności podczas robienia ćwiczenia, ale po zastanowieniu - być może to informacja, którą można wyraźnie zawrzeć w treści kursu.

@Leander może nie jest to wyróżnione ramką ale jest taka informacja:

image.thumb.png.2c80752566f6057ae1db2f78e179d284.png

Wejścia idealnego komparatora nie pobiera prądu, ale w rzeczywistości ten prąd jest naprawdę znikomy. Dlatego można przyjąć w obliczeniach że jest zerowy.

• Lubię! 1

Jeszcze mam przemyślenia i pytanie. Sytuacja taka (rozmyślania hipotetyczne): mam dwa złącza, jedno do masy, drugie do plusa. Coś jak np. podłączenie kolejki elektrycznej :). Czy zmianę polaryzacji można realizować właśnie komparatorami i potencjometrem, czy to nie najlepszy pomysł?

Nic nie buduję, nie mam nawet pod ręką kolejki elektrycznej, rozmyślam tylko.

@Leander Będziesz kręcił potencjometrem i np przy kącie 0-90 będziesz miał jeden stan, a 90-180 drugi. Nie wiem czy to się do czegoś przyda, ale możesz tak zrobić.

• Lubię! 1
(edytowany)

OK, właśnie o tym myślałem. Pewnie są prostsze sposoby, ale - jak widzę - taki też byłby legalny :D.

Edytowano przez Leander
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay