Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #4 - komparatory napięć

Pomocna odpowiedź

@Pawel_Nawrot tu masz w akapicie opis wyprowadzeń i symbol tranzystora - jest to NPN:

image.thumb.png.6a29404dbbc4deab1f753a5d4d0e0fd6.png

Tranzystor dany jest tu w roli elementy sterującego w trybie otwartego kolektora - pozwala na sterowanie większym obciążeniem ale odwraca efekt sterowania. Stan wysoki na wyjściu komparatora otwiera tranzystor a ten "zasysa" prąd obciążenia (LED). W ten sposób LED zacznie świecić gdy U+ > U-.

7 godzin temu, Gieneq napisał:

@Pawel_Nawrot tu masz w akapicie opis wyprowadzeń i symbol tranzystora - jest to NPN:

image.thumb.png.6a29404dbbc4deab1f753a5d4d0e0fd6.png

Tranzystor dany jest tu w roli elementy sterującego w trybie otwartego kolektora - pozwala na sterowanie większym obciążeniem ale odwraca efekt sterowania. Stan wysoki na wyjściu komparatora otwiera tranzystor a ten "zasysa" prąd obciążenia (LED). W ten sposób LED zacznie świecić gdy U+ > U-.

No właśnie LED zaczyna świecić gdy U->U+. Stąd jest to dla mnie dziwne. Być może jest to przez fakt że uproszczony schemat nie oddaje tego jak przepływa przez układ scalony prąd, ale ten szczegółowy to na tym etapie dla mnie kosmos.

Na tym etapie ważne jest żebyś wiedział, jak używać komparatora, zapamiętał kiedy na wyjściu jest 1 a kiedy 0. Ważne, żeby układu które zrobisz nawet wg ćwiczeń działały. Na głębsze zrozumienie tego wszystkiego przyjdzie czas. 

• Lubię! 1

Mam mały problem. Przy pierwszym układzie z komparatorem, za pomocą potencjometru w dzielniku możemy regulować napięcie od 2,4 do 3,6V. Ale nie umiem wyliczyć takich wartości, bo nie wiem jak to się robi, kiedy ma się trzy elementy, a nie dwa. Może ktoś pomóc?

• Lubię! 1
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@AleksyJanczak witam serdecznie 🙂 

Przy 3 elementach jeden jest poza dzielnikiem i dodajesz go do połączenia szeregowego, ale spadek napięcia na potencjometrze będzie wtedy pomniejszony o ten na tym dodatkowym rezystorze. 

Dnia 14.08.2021 o 11:06, AleksyJanczak napisał:

Mam mały problem. Przy pierwszym układzie z komparatorem, za pomocą potencjometru w dzielniku możemy regulować napięcie od 2,4 do 3,6V. Ale nie umiem wyliczyć takich wartości, bo nie wiem jak to się robi, kiedy ma się trzy elementy, a nie dwa. Może ktoś pomóc?

OK, tak jak piszesz - ten potencjometr jest trzecim elementem dzielnika. Ale jesli podlaczymy kable tak, by potencjometr i jeden rezystor stanowily jednosc, to wtedy de facto masz dwa elementy i jeden z nich mozesz regulowac.

Istnieje jakiś prosty sposób żeby sprawdzić czy komparator działa? Chodzi mi o coś w stylu sprawdzania diody łącząc nóżki z miernikiem, bo powyginały mi się nóżki od komparatora i dioda nie świeci

@pilar do wyjścia podepnij diodę, jak masz ten z kursu to pamietaj że jest tam na wyjściu tranzystor i podpinasz diodę plusem do zasilania, minusem do wyjścia (otwarty kolektor).

Na wejścia komparatora daj zasilanie/mase w różnych kombinacjach i zobacz co wyjdzie. Jak się kiedyś przełączy to działa.

Witam mam pytanko był by ktoś mi w stanie to wyjaśnić ? Nie rozumiem dlaczego przy dzieleniu napięcia jeden rezystor jest połączony do plusa a drugi do minusa i to wszystko do komparatora

Edytowano przez Nene
Poprawka

No bo musi przez te wszystkie elementy przepłynąć jakiś prąd. Prąd płynie umownie od + do - więc musisz tak to podłączyć. Przepływ prądu spowoduje jakiś spadek napięcia na rezystorach w zależności od ich wartości wg prawa Ohma. No i równolegle łączymy to z wejściami komparatora,ktory porównuję tę napięcia i wystawia na wyjściu odpowiedni stan