Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #4 - komparatory napięć


Komentator

Pomocna odpowiedź

@Krawi92 no teraz zauważyłem, że w ogóle źle mierzyłem 🙄 mierzyłem względem plusa z baterii, a nie względem masy, stąd wychodziło na odwrót. Teraz się zgadza.

Podczas tych pomiarów musiałem coś zewrzeć, bo jeden z komparatorów przestał działać - na wyjściu mam potencjał wysoki niezależnie od napięcia na wejściu 😢

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem czy dobrze widzę, ale wydaje mi się że katoda diody jest podłączona pod nóżkę nr 1 komparatora, tam gdzie jego zasilanie, ale to tylko wydaje bo nie widzę dokładnie, sprawdź to. Wg mierząc napięcie nie powinieneś raczej niczego zewrzeć

Edytowano przez Krawi92
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam,

Lekcja wykonana, cwiczenia rowniez, wszystko fajnie tylko jednego nie rozumiem: czemu tutaj (a takze w kilku ukladach wczesniej) pojawiaja sie "losowe" kondensatory?

Z czesci I pamietam ze stabilizuja napiecie - i fajnie, mialoby to sens, ale nie rozumiem tej "losowosci" ze w tym ukladzie sie pojawi, a w innym nie.

Zalozmy ze chce sobie swoj wlasny uklad zbudowac. Za pomoca wzorow bede w stanie obliczyc jakie chce rezystory i gdzie zeby dzialalo. Ale nie moge tego samego zrobic z kondensatorami 🙂

Jesli celem jest stabilizacja napiecia, czemu nie dodajemy ich wszedzie, stabilne napiecie chyba jest spoko, nie? W takim razie skad decyzja zeby je dodac? I jak dobrac rozmiary? A biorac pod uwage uklad z tego zadania, skad decyzja zeby dodac jeden elektrolityczny i jeden ceramiczny?

 

Z innej beczki, mala sugestia: rysunki z histerezy troche oszukuja - a przynajmniej oszukaly mnie 🙂 spodziewalem sie ze histereza bedzie zachodzic jak na rysunku w zakresie gdzies ~45 stopni obrotu. Przy jednym rezystorze 1M nie bylem w stanie zupelnie zaobserwowac tej "martwej" czesci, dodalem drugi i nic sie nie zmienilo. Dopiero po dlugim czasie wertujac forum znalazlem ze ktos musial dodac 4 - i rzeczywiscie, przy 4 ledwo, a przy 5-6 rownolegle polaczonych juz wyraznie bylo widac histereze, choc dalej bylo to jakies 10-15 stopni obrotu, duzo mniej niz na rysunku.

Rozumiem ze rysunek jest tylko pogladowy - ale przydalby sie komentarz ponizej ze rzeczywista histereza bedzie nizsza. No chyba ze to kwestia komponentow, baterii itd i sie mocno zmienia.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzień dobry,

bardzo podoba mi się kurs, ale mam problem w układzie z LM311. Złożyłem cały układ, ale dioda cały czas świeci niezależnie od położenia potencjometru.

Sprawdziłem podłączenie wszystkiego 2 razy i nadal nie wiem w czym tkwi problem. Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuje 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zastanawia mnie pewna rzecz, czy taki komparator to to samo co op-amp (wzmacniacz operacyjny)? Jeśli tak to naprawdę super to wytłumaczyliście, bo od RSelektroniki absolutnie nic nie mogłem zrozumieć, i tak tu właśnie trafiłem! zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, po w takim obwodzie są kondensatory? pamiętam że miały za zadanie coś tam filtrować napięcie, ale w układzie występuje prąd stały.

Link do komentarza
Share on other sites

@space_ziomek witam 🙂 komparator jest podobny, ale jednak to nie to samo. Zadaniem komparatora jest porównywanie napięć na wejściach, za to wzmacniacz operacyjny może robić to samo co komparator, ale jego głównym zadaniem jest wzmacnianie zależnie od napięć na wejściach. Więc z komparatorów budujesz układy bardziej cyfrowe - 0 i 1 logiczne, a ze wzmacniacza analogowego (jak nazwa wskazuje) układy analogowe: wzmacniacz przy pomiarze spadku napięcia na elemencie, wzmacniacz audio, różne układy elektroniczne np. układ dodający 2 napięcia itp. Niedawno wrzuciłem sporo znalezionych materiałów na ten temat:

 

 

Dnia 18.02.2022 o 18:08, space_ziomek napisał:

po w takim obwodzie są kondensatory?

Jeżeli są pomiędzy szynami zasilania to służą filtracji napięcia - taki mały lokalny magazyn energii. Jeżeli jednak dziś w torze sygnału to mogą służyć rozdzieleniu sygnału na napięcia stałe i zmienne. Masz w kursie coś o histerezie i sprzężeniu zwrotnym. Jeżeli dasz w sprzężeniu równolegle rezystor i kondensator to dla prądu stałego będzie obowiązywać sam rezystor, ale dla prądu zmiennego oba elementy i opór prowadzony przez kondensator...

Poczytaj czym jest reaktancja i chyba w tych materiałach z linku jest też coś o tym. 

Link do komentarza
Share on other sites

W opisie podstawowych parametrów układu LM311 napisane jest:

  • maksymalny prąd pobierany przez wejścia: 100 nA

Czy oznacza to, że możemy tam puścić prąd większy a układ i tak wpuści tylko te 100nA ? Jeśli tak, to jaka jest górna granica takiego prądu?

Link do komentarza
Share on other sites

@Lucasyno górna granica to 100nA - w końcu prąd maksymalny.

Nie myl tego z parametrem wyjść Arduino które mają np 20mA. W tym przypadku chodzi o nieidealność urządzenia, tak jak upływność kondensatora. Idealny układ ma tam prąd =0, a ten no niestety jest prawie idealny i może popłynąć 100nA lub mniej.

Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq Zmierzyłem prąd płynący od potencjometru do wejścia 2 komparatora, wyniósł on 2,1uA = 2100nA (potencjometr ustawiony na 5 kOm). To daje nam 21 razy więcej niż górna granica - układ dalej działa, nie spalił się. Jak to jest?

Edytowano przez Lucasyno
Link do komentarza
Share on other sites

@Lucasyno Tego raczej nie zmierzysz poprawnie, uA to już jest niezłe wyzwanie dla tanich mierników i tu tanich mam na myśli 200-600zł. nA to nie wiem jak się mierzy ale raczej sprzętem laboratoryjnym. Jeżeli faktycznie płynie większy prąd to jest w porządku - to nie powoduje że układ się spala, to po prostu gorsze parametry układ.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak jesteś ok z paroma miliwoltami spadku to odpowiedni rezystor, op-amp x100/1000 i woltomierz, nie ma technicznego problemu, przykładowa implementacja:

https://www.eevblog.com/projects/ucurrent/

Problem się zaczyna jak chcesz mierzyć prąd w kilku rzędach wielkości jednocześnie na przykład

Edytowano przez Chumanista
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.