Skocz do zawartości

silniki krokowe a silniki DC


thelaguna

Pomocna odpowiedź

ciężko mi znaleźć tutaj jakąś konkretną wzmiankę o silnikach krokowych, w 90% widzę, że są używane właśnie DC.

w przykładowym robocie-czołgu, z 2 silnikami napędzającymi.

robot miałby być na zasadzie "pan każe małpa robi" - tzn programowany. bez żadnych czujników, miałby jeździć gdzie i tak długo ja mu każę, a nie linia na podłodze. ma skręcać w miarę dokładnie w takim kierunku i z taką prędkością jak ja mu każę i nigdzie indziej.

dlaczego prawie nikt nie używa silników krokowych..?

w tym wypadku także użylibyście zwykłych silniczków?

w jakich wypadkach jakiego się używa silnika?

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym użył normalnych silników a jeśli wymagana jest precyzja, z enkoderami.

W silnikach krokowych potrzebny jest sterownik, co znacznie utrudnia i komplikuje budowę robota.

W DC łatwo się steruje kierunkiem przez mostek H, prędkością przez PWM.

Nie widzę większego sensu stosowania silników krokowych.

Link do komentarza
Share on other sites

To są żadne argumenty. W silnikach DC tak samo potrzebny jest "sterownik" (mostek H). W krokowcach unipolarnych wystarczy prosty ULN2308 (do bipolarnych też zdaje się widziałem niedrogie kostki).

Sterownie krokowcem nie jest wcale większym problemem niż sterowanie PWM - powiedziałbym, że wręcz przeciwnie.

Bardziej na niekorzyść krokowców przemawia chyba fakt, że nie są dokładne. Pod obciążeniem potrafią gubić kroki. Silnik krokowy z dużym momentem jest wielki i drogi.

Krokowce raczej nadawać się będą do sterowania np. platformą obrotową kamery, czujników itp. niż do napędu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jak już mówimy o doświadczeniach to przyznam że do krokowców zniechęciły mnie próby na małych silniczkach "z drukarek". Nie nadają się one do niczego. Mają małą ilość kroków na obrót i "strobują" podczas jazdy (o gubieniu kroków już wspominałem). Próby zmuszenia ich do bardziej płynnej pracy doprowadziły do wywalenia ich na śmieci.

Ostał się tylko jeden silnik, który przy dużej ilości kroków, sterowany na dodatek półkrokiem dobrze nadawał się do sterowania nawet sporą platformę obrotową.

Link do komentarza
Share on other sites

hmm teoretycznie silniki krokowe w robotyce powinny bić te zwykłe na głowę, gdyż można je precyzyjnie i ściśle kontrolować...

jeśli ktoś je wynalazł, nadal je produkuje i ich używa, to chyba znaczy że mają jakieś zalety i są w czymś lepsze... silniki prądu stałego też na pewno mają jakąś stratę, którą można by nazwać odpowiednikiem pogubionych kroków (o ile dobrze to zrozumiałem pojęcie "gubienia")

rezolut, czyli nie wiesz do końca jak zachowa się silnik krokowy, różny od tych popularnych np z drukarki?

(te z drukarki faktycznie stawiają wielkie kroki, np mam z lexmarka o kroku 7,5* bodajże)

rozumiem że konstrukcje typu napęd na silniku DC a np wieżyczka z kamerą sterowana krokowym to praktycznie koszt x2 większy ponieważ potrzeba 2 różnych sterowników?

albo rybki albo akwarium?

co do silników różnych niż od drukarki, mam na myśli coś takiego:

http://www.akcesoria-cnc.pl/?menu=produkt&id=392

http://www.akcesoria-cnc.pl/?menu=produkt&id=205

http://www.akcesoria-cnc.pl/?menu=produkt&id=342

Link do komentarza
Share on other sites

hmm teoretycznie silniki krokowe w robotyce powinny bić te zwykłe na głowę, gdyż można je precyzyjnie i ściśle kontrolować...

Teoretycznie tak, w napędach precyzyjnych gdzie siły nie są zbyt wielkie i gdzie moment siły jest mniejszy lub dużo mniejszy niż moment obrotowy silnika. Stąd zastosowanie w drukarkach, skanerach lub większych silników z przekładniami w urządzeniach cnc.

W zastosowaniach jako napęd kół, silniki drukarkowe mogą gubić kroki (gubienie kroku to nie zrobienie przeskoku/obrotu kiedy podany jest impuls na właściwe uzwojenie).

rezolut, czyli nie wiesz do końca jak zachowa się silnik krokowy, różny od tych popularnych np z drukarki?

Nie wiem jak się zachowa, nie sprawdzałem, ale zauważ parametry tych silników.

Jaki jest ich rozmiar, waga, pobierane prądy i czy silnik da radę uciągnąć siebie + zestaw akumulatorów (o paluszkach zapomnij). Przy większych silnikach problemem może być też zastosowanie prostego układu ULN2003.

Moim zdaniem zdecydowanie lepiej zastosować silnik DC z przekładniami.

Link do komentarza
Share on other sites

może kiedyś pokuszę się o testy napędów na krokowcach.

tymczasem Podsumowując:

krokowce powinny być używane głównie do statycznych konstrukcji i wszelkich takich gdzie nie muszą dźwigać samych siebie, są jak chirurg, np ARM

zwykły DC to wół roboczy, stosowany do napędów, gdzie kilka stopni czy mm nie robi większej różnicy

i stosowanie obydwu rodzajów silników w małej konstrukcji to bezsens...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.