Skocz do zawartości

Gdzie dostać cewkę


dusi007

Pomocna odpowiedź

Cewki leżą w sklepach i są kupowane wg kilku parametrów:

- indukcyjność

- rezystancja dla DC

- prąd maksymalny

- częstotliwość rezonansowa

- rodzaj obwodu magnetycznego

- ew. zastosowanie.

Napisz do czego tej cewki potrzebujesz i jakie ma mieć parametry - przynajmniej dwa, a coś się znajdzie.

Jeśli potrzebujesz powietrznej o kilku-nastu zwojach, to nawijasz sam. Potrzebny jest tylko drut w emalii i ew. szpulka, gdy zwojów jest > 20.

Link do komentarza
Share on other sites

No tak - nie ma na Allegro, to pewnie nie istnieją 😐

Czy to znaczy, że chcesz zbudować czujnik prądu płynącego w kablu? Albo wykrywacz przewodów? W zależności od tego jaki prąd chcesz wykryć i z jakiej odległości, taka cewka powinna mieć wiele tysięcy zwojów a i tak przyda się wzmacniacz. Napisz dokładniej co chcesz zbudować - z 5 spójnych zdań wystarczy. Jeżeli dobrze się domyślam, wystarczy że kupisz przekaźnik na 12 lub 24VDC lub na 230VAC. Tam cewki mają mnóstwo zwojów nawiniętych drutem <0.1mm. Wydłubiesz, usuniesz obwód magnetyczny i to powinno zadziałać. Do nawinięcia takiej cewki potrzeba Ci specjalnej nawijarki, bo cienki drucik szybko się rwie a grubym nie ma sensu nawijać.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chciałbym wykrywać napięcie rzędu 10V i aby cewka wykrywała obecność przewodu z odległości jakiś 20 cm. Myślę że potem będzie wymagany wzmacniacz operacyjny aby wzmocnić sygnał.

Myślisz że taka cewka wystarczy do tego?

Link do komentarza
Share on other sites

Weź się skup i nie pleć. Cewką nie możesz wykrywać napięcia. Możesz za to wykrywać prąd w przewodzie. Jaki prąd? Jakie natężenie? Stały czy zmienny? Jak będzie położony przewód? Czy będą tam jeszcze jakieś inne przewody prowadzące inne prądy, zakłócenia? Czy zaraz obok (w tej samej rurce instalacyjnej, w tej samej izolacji itp) idzie przewód powrotny tego samego prądu? Czy możesz przepleść przewód przez środek cewki? Kilka razy? Czy to będzie instalacja "raz na zawsze" czy jakiś sprzęt przenośny? Czy chcesz mierzyć ten prąd czy tylko wykrywać kiedy jest większy niż ileśtam?

Od tego wszystkiego zależy powodzenie Twoich wysiłków z cewką więc postaraj się.

Link do komentarza
Share on other sites

Rodzaj prądu jest bez znaczenia może byc ten który będzie wydajniej indukował prąd.

Natężenie myślę tak ok. 6 A w kablu.

Przewód będzie w odległości stałej od cewki, na zewnątrz, jest on położony prostoliniowo.

W gre wchodzi tylko jeden przewód z danym natężeniem żadnych innych.

Instalacja ma być stała, lub przynajmniej długookresowa.

Prąd ma być wykrywany analogowo, tj chciałbym za pomocą zbadanej zależności ustalać położenie cewki względem przewodu.

Jaka cewka / prąd byłby najlepszy do tego zadania ?

Przepraszam za wcześniejszy post, byłem w podróży i pisałem dość lakonicznie.

Z góry dziękuje za odpowiedzi marek.

Link do komentarza
Share on other sites

W sumie to nie wiem do czego to jest potrzebne, ale dobra. Czasem ludzie opisują szczegółowo jakiś trudny problem a gdy okazuje się wreszcie do czego to jest, zwykle można znaleźć o wiele prostsze rozwiązania bazujące na zupełnie innych zjawiskach.

No nic, trudno.

Jeśli w przewodzie płynie 6A to zgodnie ze wzorem na indukcję, w odległości 20cm powietrza będziesz miał ok 6uT (jeśli dobrze liczę - lepiej to sprawdź). To niedużo, jakieś 10 razy mniej niż ziemskie pole magnetyczne, ale zawsze coś. Jeśli nawiniesz cewkę o 1000 zwojach i o polu powierzchni powiedzmy 4cm², to przy częstotliwości prądu w kablu 50Hz dostaniesz z tej cewki jakieś 0.7mV napięcia. Wynik wydaje się sensowny choć byłoby dobrze, gdyby ktoś to sprawdził. Takie napięcie można spokojnie wzmocnić np. 1000 razy prostym wzmacniaczem i teoretycznie masz pomiar. Niestety 50Hz jest tak wszechobecne, że możesz dostać równie dobrze drugie tyle z zakłóceń np. przez dotykanie elementów obwodu pomiarowego lub złe ekranowanie elektrostatyczne. Czy możesz jakoś wpływać na częstotliwość prądu w kablu? Gdyby to było wystarczająco wysoko, np. 1kHz to można by 50Hz odfiltrować i zakłóceń sieciowych się pozbyć. No i napięcie byłoby większe.

Niestety obawiam się, że takiej cewki gotowej nie znajdziesz. Te od przekaźników mają za małe średnice i obejmują za mały strumień pola. Zabieraj się więc za budowę nawijarki lub rozejrzyj się za jakimś magnetometrem. Trójosiowy czujnik powinien to zmierzyć - nie tylko amplitudę, ale przede wszystkim kierunek wektora pola. Nie trzeba machać cewką żeby złapać orientację - wystarczy policzyć z trzech składowych w dowolnym położeniu czujnika. Rozdzielczości na poziomie kilku mGs są dostępne od ręki a tu masz 10 razy więcej, bo aż 60mGs (znów - jeśli dobrze liczę). No i możesz mierzyć prąd stały 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Wow twoja wiedza mnie zadziwia, musisz dobrze zarabiać xd

No ale wracając do tematu, ma to być pojazd typu line follower tylko zamiast czarnej ścieżki ma być przewód z prądem. Kupiłem hallotrony analogowe tylko ze są za mało czułe, i właśnie zastanawiałem się nad pomysłem z cewką.

Skomplikowana jest taka nawijarka ?

Link do komentarza
Share on other sites

No to nieźle pojechaliście: jeden o pieniądzach a drugi o Forum. Jestem pewien, że powodem działania tej stronki jest jednak powszechna (wśród niektórych zarażonych pasją ludzi) chęć robienia czegoś fajnego i bardzo przydatna w takim wypadku możliwość wymiany doświadczeń.

dusi007 - faktycznie, 20cm to w takim zastosowaniu strasznie dużo. Będziesz specjalnie zakopywał ten kabel czy co? Właśnie, a może to ma być jakaś kosiarka i kabel będzie schowany w ziemi żeby go pies nie pogryzł? Gdyby kabelek leżał na podłoże a czujniki jechałyby 1cm nad nim, sprawa staje się prostsza. Nie napisałeś skąd się bierze prąd w tym kablu i czy możesz na niego wpływać. Bo jeśli to ma być pojazd do wykrywania leżących już w podłodze kabli energetycznych, to trudno - musi być 50Hz, ale jeśli sam sobie układasz tor i budujesz Generator Pola (konieczne będą wąskie mostki na przepaściami, pomosty bez barierek, trochę Mocy po Twojej stronie i ktoś Zły) to możesz zrobić jak chcesz.

Moim zdaniem do wykrywania prądu w pojedynczym kablu wszelkie switche hallotronowe są za mało czułe. Ich progi zadziałania zaczynają się od 10-20Gs a to jest ze sto razy za wysoko niż może wyprodukować przewód niezwinięty w cewkę. Analogowe czujniki Halla - te typowe także mają małe czułości: 5mV/Gs utonie w szumie i w zakłóceniach, choć istnieje szansa zrobienia dobrego wzmacniacza, zawężenia pasma i odfiltrowania tego na czym nam zależy. Tu sprawdzą się chyba tylko magnetometry pomiarowe (takie podłączane przez I2C) lub.. cewka. Gdybyś wziął jakiś tani kit wzmacniacza audio, tak powiedzmy kilka-kilknaście Watów, domontował mu na wejściu prosty generatorek np. 1-2kHz a wyjście zamiast do głośnika podłączył do długiej pętli z drutu rozłożonej jakoś w pokoju lub na podwórku, to spokojnie takie coś odbierzesz niedużą cewką. Wtedy możesz użyć takiej z przekaźnika. Bierzesz takie trzy, robisz trzy tory niewielkich wzmacniaczy, cewki układasz w poprzek toru ruchu (i w poprzek kabla oczywiście) gdzieś na przodzie pojazdu, łączysz wyjścia torów audio do jakiegoś procesorka (ATmega8? Arduino?) i masz Line-Followera z trzema czujnikami. Można spróbować z dwoma, jedynie po obu stronach kabla, bez tego środkowego.

O takie coś chodzi? Jeśli tak, zajmij się kupowaniem przekaźników i ich dewastacją a ja mogę Ci narysować schemat prostego toru odbiorczego.

Mam nadzieję, że to jest zastosowanie zabawowe. Gdyby jednak chodziła Ci po głowie jakaś "profeska", np. wózek widłowy na hali przemysłowej, to raczej odpuść.

Link do komentarza
Share on other sites

dusi007, proszę Cie abyś szanował czas tak doświadczonych użytkowników jak Marek. Daj coś więcej od siebie i wykaż się zaangażowaniem. W tej chwili wszystko jest z Ciebie wyciągane na siłę. Czy naprawdę tak trudno sprecyzować pytanie przed jego zadaniem? Postaw się po drugiej stronie...

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem że nie doprecyzowałem pytania przeprosiłem już.

Chumanista czujnik nie może być cyfrowy do takich zastosowań mają one wysokie progi czułości oraz analogowe były by bardziej uniwersalne.

Doceniam wiedzę marka i szanuję jego czas postaram się aby 2 takie pytanie się nie powtórzyło.

Tak marek chodzi o kosiarke, już kiedyś przedstawiłem Ci ten pomysł. I wtedy też podpisałem się brakiem jakiejkolwiek wiedzy. Z uwagi na brak czasu (wyjazd za granicę i studia) nie wykonałem go prawie w żadnym stopniu po za niewielkimi doświadczeniami z których niewiele wynikło. Jednak cały czas kusi mnie ten projekt. Ostatnimi czasy próbowałem z hallotronem bez powodzenia i dlatego zwracam się z prośbą o pomoc. Głównym problemem jest odległość i to jak odfiltrowac ew inne sygnały no ale myślę że ten 2 problem to o wiele wiele później będzie do rozpatrzenia.

Tak szczerze to zachęciło mnie to do elektroniki i od października studiuje ja w Warszawie więc myślę że moja wiedza będzie rosnąć.

Link do komentarza
Share on other sites

OK, to jesteśmy w domu 🙂

Czyli kabel jednak zakopany gdzieś w ogródku i raczej chyba nie śledzimy jego przebiegu jeżdżąc jak LF po linii, tylko przewód ma być jakimś obwodowym ograniczeniem powierzchni tak, by kosiarka nie załatwiła przy okazji plantacji cennych róż i grządki z marchewką. Czy tak? W takiej sytuacji przydałaby się detekcja przebiegu kabla względem wektora naszego ruchu, bo inaczej sprzęt będzie reagował gdy najeżdża pod kątem 45°, inaczej gdy 90° a inaczej gdy prawie po stycznej. Na domiar złego cewki też są kierunkowe (mają dwa maksima i dwa minima w całym kącie 360° a pomiędzy nimi sinus), więc ich położenie względem kabla też będzie ważne. Pomyśl o tym jak najlepiej je rozmieścić (i ile ich powinno być) by kosiarka w miarę dobrze orientowała się w położeniu granicy. Niestety z odległości 20cm zmiany (gradient) pola nie będzie zbyt wielki więc i zmiany sygnału nie będą duże. Być może trzeba będzie rozmieścić kilka czujników na obwodzie pojazdu. Na razie kłopoty z samym odbieraniem odłóż na później - wiadomo, że to się da zrobić a teraz przemyśl manewry i różne scenariusze wydobywania się z różnych sytuacji (cofanie, praca w narożniku - będą takie?, zawracanie itp).

EDIT: Napisz coś o tych studiach 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

To znaczy moim zdaniem "lepszym" rozwiązaniem było by potraktowanie zakopanego przewodu jako trasy dla kosiarki. Wiąże się z przekopaniem całego ogródka i zużyciem sporej ilości kabla. Sądzę jednak że jest to lepsze rozwiązanie ponieważ:

-Będzie to instalacja długoterminowa więc chwilowe oszpecenie ogrodu wydaje mi się małą ceną. Mam pomysł na urządzenie przypominające glebogryzarke z tarczą "wduszającą" przewód w podłoże więc i ślad byłby niewielki.

-Kosiarka zawsze będzie znała swoje dokładne położenie

-Koszenie będzie znacznie znacznie efektywniejsze niż kosiarka błądząca bo oznakowanym terenie.

Co do manewrów to też trochę nad tym myślałem i o układnie cewek też.

Cała droga była by linią prostą a każdy zakręt byłby pod katem prostym.

Wykorzystując taki układ czujników jak zaproponowałem (czerwona linia) kosiarka docierając do zakrętu zatrzyma się gdyż w cewce na linii środkowej będzie się indukował mniejszy prąd niż przy cewce bocznej bliżej kabla. Innymi słowy będzie wiedzieć w którą stronę jest zakręt. Wykorzystując fakt że są pod kątem prostym manewr można zaprogramować "na ślepo" a potem już sama skoryguje swoje położenie.

No i co Ty na taką koncepcje ?

Co do studiów, wybrałem elektronikę na WAT. Generalnie teraz wolałbym mechatronikę na tej uczelni są tam świetne specjalizacje (automatyka,robotyka,budowa maszyn inteligentnych). Ale zostanę pewnie tutaj, mimo to jestem zadowolony, poziom jest wysoki, dużo znajomych mówi że znalazło po niej dobrą pracę i to mnie przekonało. Jakoś tak dopiero tu zrozumiałem że nie wiem nic tak naprawdę choćby o podstawach elektroniki. Irytuje trochę programowanie w Matlab (myślę ze to bez sensu).

Kosiarka

(przepraszam że zewnętrzy hosting ale tu jakoś nie mogę dodać obrazka).

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Proszę o informację na PW, jaki konkretnie jest problem z wgrywaniem zdjęć. Postaram się pomóc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.