Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #7 - scalony odbiornik podczerwieni


Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie wszystkich uczestnikow forum i podziekowania  dla autorow za naprawde genialne kursy . 

Mam pytanie odnosnie rezystora R2 100 ohm podpietego do zasilania TSOP-a. Czemu tam jest i czy musi tam byc i dlaczego taka jego wartosc a nie inna. 

Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzieki Gieneq za odpowiedz. Nachodzi mnie jeszcze jedna mysl....

  .... mianowicie nota katalogowa TSOP-a zaleca stosowanie filtra z tym ,ze podaje wartosci R1 i C1   w zakresie "od , do" . Czyli czym sie kierowac przy doborze uzyskania czestotliwosci. Czy jak najmniejsza czestotliwosc filtraRC bedzie najlepsza ,czy tez zalezy to od danego urzadzenia ( np. TSOP) lub mozna indywidualnie sobie dodtosowac do wlasnych potrzeb ta czestotliwosc ? 

Z gory dziekuje i pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

44 minuty temu, Darek1252 napisał:

z tym ,ze podaje wartosci R1 i C1   w zakresie "od , do" .

@Darek1252 wiesz co albo mam nieaktualną notę, albo nie widzę, jakie są zalecenia? Bo w tej co mam otwartą (1 wynik googla) chyba nie ma.

Ja bym do tego podszedł w ten sposób, ale nie jestem ekspertem, więc mogę się mylić. I pytanie to dlaczego jest to ważne? Dlatego, że TSOp to cyfrowy układ scalony generujący sygnał impulsowy o jakiejś częstotliwości. Np jeżeli tsop ma częstotliwość 38kHz to jeżeli takie składowe znajdą się w napięciu zasilającym Vs to będzie ogromny problem, bo zostaną wzmocnione i widać to na wykresie "śmieci" w napięciu stałym od czułości na promieniowanie:

image.thumb.png.cabfc1ffbbb74d78056bc8f68fc99189.png

Niebieska odbiega mocno od innych o cały rząd wielkości (patrz skala logarytmiczna). Więc jeżeli wiesz że masz składowe (bo używasz przetwornicę impulsową) które są bliskie częstotliwości (tu) 38kHz lub ich wielokrotnościom to trzeba coś z tym zrobić.

Elementy dobierz tak, żeby rezystor nie blokował przepływu prądu. Musisz mieć możliwość dostarczenia:

image.thumb.png.f448c86b49dd14592c6795ff8766d409.png

Jest to bardzo mały prąd, więc nie ma tu większych dyskusji. Więc możesz wybrać sobie rezystor tak by mieć zapas prądu, dobrać do tego kondensator (który i jest produkowany 30% rozrzutem więc nie ma co być szczegółowym) wybrać częstotliwość graniczną tak by wpływ zakłóceń o których wiesz że się pojawią był znikomy. Zauważ że nawet 50Hz z sieci nie robi wielkiego zamieszania.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Gieneq wielkie dzieki znow. 

Mam jeszcze jedno pytanie . Moze zrobmy wszystko o czym mowiles wyzes na przykladzie z lekcji o TSOP-ie  (odbiorniku podczerwieni). 

Czyli mamy zasilanie 6V obnizone za pomoca diody o 0.7V. To daje w przyblizenie 5.3- 5.5V ( w zaleznosci od naladowanej baterii). Teraz wycinek noty katalogowej

image.png.5f89725fd396b54156231bbc190331df.png

mowi o srednim pradzie 0.35mA przy 3.3V.  U nas jest okolo 5.5V czyli rezystor 100ohm bedzie dawal troche wiecej niz nota katalog mowi. Dodajac dwa kondensatory  uzyskujemy częstotliwość 7.1kHz czyli jest ponizej 36kHz co wychodzi  TSOP-a ( chyba dobrze to rozumie ,ale nie jestem pewien. ). I  teraz pytanie ,na przykladzie tych dwoch kondensatorow jak mozna wyliczyc to rozproszenie 30% ,o ktorym wspominales wyzej ? 

I ponownie z gory dziekuje i pozdrawiam. 

Link do komentarza
Share on other sites

Hej, ten rezystor 10k przy diodzie to w jaki sposób on zapewnia to płynne działanie? Chodzi o to, że spowodował on zmienjszenie prądu a mniejszy prąd jest bardziej stabilny? Przy okazji ten rezystor 30k przy wyjściu odbiornika działa tak, że za nim się odkłada znaczne napięcie żeby mieć na pewno stan wysoki na wyjściu ?

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć.

Zmontowałem układ. Działa elegancko, ale mam problem z diodą krzemową. Napisane jest, że spadek napięcia na niej powinien wynosić około 0,7V, natomiast u mnie wynosi on aż 1,6V. Wymieniłem ją na inną i spadek wyniósł 0,6V. Coś niepoprawnie zrobiłem w tym układzie, czy pierwsza dioda jest uszkodzona? Myślałem, że uszkodzenie objawi się tym, że dioda przewodzi prąd również 'zaporowo'?

PS. Przepraszam za kabelkozę, ale jako początkujący wolę kablami łączyć odseparowane elementy niż niechcący zrobić zwarcie. 

IMG_20220609_174650.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

15 godzin temu, 4321 napisał:

Myślałem, że uszkodzenie objawi się tym, że dioda przewodzi prąd również 'zaporowo'?

Prawo Muphy'ego: Dioda zawsze pada tak, by uszkodzić jak najwięcej innych komponentów 😉 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.