Skocz do zawartości

Ocena polskiej robotyki


waldek96

Jak oceniacie polską robotykę??  

35 użytkowników zagłosowało

Wyniki głosowania są ukryte!

Ankieta jest już zamknięta!


Pomocna odpowiedź

Przy zakładaniu takiej ankiety warto byłoby najpierw napisać kilka zdań swojego zdania i zachęcić jakoś do dyskusji, a nie wrzucać suchą ankietę.

Temat ciekawy, kilka razy już się podobne wypowiedzi pojawiały przy okazji tematów o różnych imprezach.

Swojego zdania wyrobionego jeszcze nie mam, więc się powstrzymam od udzielania głosu, choć wydaje mi się, że wszystko idzie w dobrym kierunku...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Oceniam Polską robotykę jako bardzo słabą, robione są wciąż roboty na kołach a porównując w chińskich slamsach szlajają się roboty dwunożne zrobione ze śmieci.

(osobiście sam prowadzę budowę robota humanoidalnego, po zakończeniu prac oczywiście przedstawię go). 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem dostępność pewnych rozwiązań powszechnie stosowanych w "wyżej rozwiniętych krajach" na polskim rynku usprawiedliwia nas trochę. Z drugiej strony, jak tak patrzę na amerykańskie fora, to prawie że nie ma robota bez arduino; nie obchodzi ich projektowanie płytek, nie bawią się w trawienie, wszystko mają praktycznie gotowe. Przykładowy robot - Arduino Mega (270 zł w polsce) + serwa hitec'a + koła do serw z pololu + oczywiście czujnik Sharpa + plastikowe pudło + wiadro termogluta. Inwencja twórcza ogranicza się do plastikowego pudła, termogluta i oprogramowania. Uważam, że nasze krajowe rozwiązania mają znacznie więcej uroku - ceny podzespołów, braki materiałów (wiążąca się z tym większa ilość pracy oraz kombinowania z "tym, co jest") obligują niejako do większej dbałości przy budowie i nieraz wymuszają trudniejszą i okrężną drogę do osiągnięcia wyznaczonego celu. Pod tym względem IMHO Polacy grają pierwsze skrzypce 🙂 Jeśli jednak patrzeć na poziom polskiej robotyki amatorskiej bez pryzmatu dostępności środków, to chyba jesteśmy w światowym ogonie...

Link do komentarza
Share on other sites

Może masz rację nawyk.

Jednak w Polsce poziom edukacji i poinformowania o różnorakich sprawach informatyczno - robotycznych jest bardzo niski i ludzie nie chcą się w to bawić. Jest mało konstruktorów - zarówno profesjonalistów jak i amatorów. Wydaje mi się, że ludzie uważają, że ten dział nauki jest mało przyszłościowy, co może w Polsce jest trochę zgodne z prawdą , albo naoglądają się filmów sci-fi i myślą że ich twory się zbuntują i zawładną światem.

Być może inne osoby, które coś potrafią uciekają do np USA, bo tam znajdą pracę.

Co do amatorskich robotów z USA. Możliwe, że jest to trochę jak klocki LEGO - jest dużo części i są tanie - po co się bawić, jak można wziąć gotowe moduły i z nich sklecić robota.

Z tego co słyszałem, kierunki robotyczne na politechnikach mają niski poziom, co dodatkowo zmusza ludzi zdolnych do wyjazdu za granicę na studia.

Takie jest moje zdanie,.

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co słyszałem, kierunki robotyczne na politechnikach mają niski poziom

Michale, nie zgodzę się z tymi pogłoskami - sam studiuję robotykę i automatykę na politechnice i uważam, że nie powinny się na ten temat wypowiadać osoby, które z tym kierunkiem nie walczyły na studiach.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.