Skocz do zawartości

Mini oscyloskop


piter161

Pomocna odpowiedź

Witam.

Ostatnio natrafiłem na taki oscyloskop . Oglądając filmy z ich pracy są bardzo różne efekty ich pracy, niektóre lepiej inne gorzej pokazują przebiegi. Przebiegi(prostokątne) są troszkę zniekształcone (czy ma na to wpływ czy zasilanie jest z baterii lub zasilacza?). Czy warto w coś takiego się pakować, czy może lepiej zainwestować w jakąś przystawkę do laptopa? Może ktoś posiada takie urządzenie i mógłby coś o nim napisać? Elektroniką na razie zajmuję się amatorsko ale czasem bym chciał pooglądać przebiegi na oscyloskopie.

Link do komentarza
Share on other sites

Za 100 złotych? Jeżeli nie możesz wydać więcej, bierz to. Jakikolwiek oscyloskop na biurku to jak otwarcie okna w ciemnej piwnicy. Ten ma swoje ograniczenia: tylko jeden kanał, małą częstotliwość próbkowania (do 1Msps), małe pasmo analogowe (200kHz), krótki bufor (1k), tylko jeden tryb wyzwalania (zbocze) - to najważniejsze z nich, ale jest i od czegoś można zacząć.

Do oglądania przebiegów PWM dla serwomechanizmów, zabawy w sygnały audio, weryfikacji (wolnych) transmisji UART czy I2C, podglądania pracy tranzystorów w mostku H czy czujników w robocie - wystarczy.

Zniekształcanie przebiegów prostokątnych jest tutaj naturalne i nic na to nie poradzisz. Zbocza zawierają mnóstwo składowych wysokoczęstotliwościowych a ten sprzęt ich po prostu nie zauważa. Czas narastania toru analogowego to ok. 2us więc tak wolne będą na ekranie nawet superszybkie zbocza sygnałów cyfrowych.

Oczywiście ten oscyloskop to totalny entry level. Każde ulepszenie będzie jednak kosztować. Na oscyloskop warto wydać wszystko co możesz.

Link do komentarza
Share on other sites

piter161, ja bym zaproponował klona Saleae.

Kosztuje to 20zł z Chin, 8 kanałów po 24MHz.

Fakt że analizator logiczny, ale jest tanie i daje bardzo duże możliwości.

Do tego oprogramowanie jest genialne.

Oczywiście jeszcze bardziej polecam oryginalne urządzenia https://www.saleae.com/ ale ceny są dość nieosiągalne dla hobbystów.

Link do komentarza
Share on other sites

No ale to nie oscyloskop. Nadaje się jedynie do obserwacji poprawnie (pod względem poziomów) pracujących interfejsów cyfrowych. Nie zobaczysz zwarć dwóch sygnałów, nie wyczaisz zbyt dużego obciążenia jakimś opornikiem czy niezasilanym układem ani nie obejrzysz sygnałów audio. To inne narzędzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

marek1707, autor pisał o przebiegach prostokątnych.

W większości zastosowań analizator logiczny będzie bardziej użyteczny niż oscyloskop takiej klasy, a jest on 4 razy tańszy więc uważam że warto go kupić nawet oprócz takiego urządzenia.

Te 24MHz uratowały mnie już nie raz od kilku godzin debugowania.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi/podpowiedzi, będę musiał to jeszcze przemyśleć. Widziałem też zestaw podłączany do komputera w sklepie AVT, ale w internecie znalazłem że to nie działa tak jak powinno. Jeszcze raz dzięki panowie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.