Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Wykonywanie PCB termotransferem


Decado

Pomocna odpowiedź

trzy moje uwagi co do spostrzeżeń ps19

ja namaczam papier w czystej, zimnej wodzie z kranu i też schodzi, robię jednak tak, że zostawiam na jakiś czas (10-15min), ściągam większość papieru ale zazwyczaj zostaje cienka warstwa, czekam aż ta też nasiąknie i dopiero potem ściągam resztę, samą kredę która zostaje wycieram palcem (opuszkiem, nie paznokciem), kredę i resztki papieru na większych powierzchniach toneru zostawiam, dzięki czemu unikam podżeraniu miedzi od góry.

Ja używam laminatora do nanoszenia toneru na miedź i gorąco polecam go wszystkim, kupiłem jakiś najtańszy laminator z Tesco (~50zł), zrobiłem na nim sporo płytek i nic mu nie jest, a płytki wychodzą rewelacyjnie, toner trzyma się bardzo dobrze miedzi, nie rozlewa się. Robiąc płytkę najpierw ją kilka razy przepuszczam, żeby ją podgrzać, a następnie kładę wydruk i kilkanaście razy przepuszczam przez laminator. Zauważyłem, że jak zrobię kilka razy za mało to może nie wyjść za dobrze, ale nie zdarzyło mi się przesadzić, więc jakieś 15-20 razy przebiegów i jest git.

a jeszcze co do przygotowywania płytki, papier ścierny + mycie, które zaczerpnąłem z mycia okularów, na miedź nanosimy trochę płynu do mycia naczyń i rozprowadzamy go palcem po całej płytce tak aby była cienka warstwa, może był lekko spieniona, następnie pod strumieniem gorącej/ciepłej wody z kranu spłukujemy cały płyn, a płytka pozostaje całkowicie odtłuszczona, widać to po tym, że woda spływa z płytki i nie zostają na niej kropelki

Link do komentarza
Share on other sites

Również polecam laminator - Lervia KH4410 działa 'z marszu', nie trzeba nic przerabiać, wystarczy przepuścić płytkę pod różnymi kątami dla pewności. Od ręki daje sobie radę z padami do procka w rastrze 0,5mm. Kupiłem za ok. 50zł na Allegro.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Na tyle ile śledziłem to pojawia się regularnie u użytkownika tanieAGD tytuł ma co prawda: LAMINARKA dwustopniowa na Gorąco i Zimno PODAJNIK

http://allegro.pl/laminarka-dwustopniowa-na-goraco-i-zimno-podajnik-i1972545364.html

Kupiłem na analogicznej aukcji przyszła lervia kh4410.

W aukcji jest napisane, że grubość laminowania wynosi maksymalnie 1mm, podczas gdy przeciętna płytka z wydrukiem to około 2mm.

Jak to jest w rzeczywistości?

Nie uszkodzi się sprzęt?

Link do komentarza
Share on other sites

bartek1333, przeciętny laminat ma 1,5mm. Skoro Nawyk ma już długo, pisze że działa bez przeróbek, to znaczy że wałki są w stanie rozejść się na te 1,5mm, z tym że laminarka którą używa się do PCB już nie nada się chyba zbytnio do laminowania cienkich rzeczy.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam ten sam model laminarki i nie miałem z nią żadnych problemów. Laminat z wydrukiem przechodzi bez problemów. Jedynie na początku mialem problem, jak małym kawałkiem izolacji przyczepiałem papier do laminatu. izolacja się topi i lekko przykleja do wałków.

Ogólnie również mogę polecić sprzęt.

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro Nawyk ma już długo, pisze że działa bez przeróbek, to znaczy że wałki są w stanie rozejść się na te 1,5mm

Owszem, trochę przy tym hałasuje, ale przechodzi bez większych oporów (czasami co najwyżej "wyskoczy" po przejściu). Bałem się o trwałość urządzenia, oglądałem nawet w internecie przeróbki tych plastików przy wałkach na metalowe mocowania, ale o dziwo choć Lervia skrzypi i stęka, to ciągle daje radę 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Kupione , śmiga aż miło 😉 Jak zabezpieczacie się przed utlenianiem ? Kalafonia ? Słyszałem , że wystarczy zwykły lakier w spray'u ale kiedy go nałożyć ? Przed lutowaniem czy po ? Pady mają być od tonera czy czyste ?

Link do komentarza
Share on other sites

Jak zabezpieczacie się przed utlenianiem ? Kalafonia ?

Ja cynuję, można posmarować kalafonią rozpuszczoną w spirytusie, lakier możesz używać specjalny do PCB po lutowniu.

Pady muszą być czyste, jak sobie wyobrażasz lutowania na padach z tonera? Cyna ci się nie rozleje (zresztą podobnie z każdym innym zanieczyszczeniem, np sprayem).

Link do komentarza
Share on other sites

Hellus tak tego nie zrobisz. Lakier także zawiera rozpuszczalnik, który zmyje ci toner.

Ja również cynuję. Najpierw nakładam na płytkę topnik w postaci żelu (taki za 4zł) i odpowiednio nakładam cyny, którą potem rozprowadzam po ścieżkach.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.