Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Wykonywanie PCB termotransferem


Decado

Pomocna odpowiedź

Chodzi o to, żeby wprasować toner w pady, popsikać całość spray'em, a potem aceton rozpuści tylko ten lakier, który jest wsiąknięty w toner na padach?

Pomysł ciekawy, ale mając ścieżki ułamek milimetra od padów, chyba nie dam rady tak idealnie zgrać wprasowywanego wydruku w już istniejącą, wytrawioną płytkę, żeby nie było przesunięć.

Link do komentarza
Share on other sites

Zobacz na allegro jakąś aukcję z lakierem ensolder, jest tam instrukcja jak wykonywać soldermaskę tamtym lakierem - przeczytaj ją, może z plastikiem też by się udało.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Moje spostrzeżenia:

-Nie wrzucamy rozgrzanego wydruku (zaraz po prasowaniu) do wody tylko czekamy, aż ostygnie. (Wrzucając wydruk, który ma około 180°C do wody mającej 25°C laminat się gwałtownie skurczy przez co może popękać nam przeniesiony toner)

- Odmakanie przeprowadzamy w letniej wodzie z dodatkiem proszku do prania (3 łyżki na 0,5 litra wody) , nie w gorącej. (Toner jest termoplastyczny).

- Jeżeli kreda nie zeszła nam całkowicie wrzucamy ją do octu spirytusowego na około 15 minut (Dobrze jest potrząsnąć od czasu do czasu pojemnikiem), jeżeli kreda nie odleciała samo to możemy ją ściągnąć palcem (Nie drapać,lepiej zostawić dłużej w occie).

Mam bardzo gruby paier:

-Dociskamy dosyć mocno wydruk do płytki przez około 3 minuty, potem przez 5 minut dokładnie jeździmy po nim żelazkiem lekko dociskając.

- Odmakanie minimum 1 godzina.

-Jeżeli mamy taką możliwość to w ustawieniach drukarki ustawiamy typ papieru na Gruby Papier albo Papier Kredowy

Ja tak zrobiłem PCB mając papier o gramaturze prawie 200 g/cm², bez żadnych uszkodzeń.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jak już wielokrotnie wspominałem, wszystko to pic na wodę. Nie ma jednej idealnej instrukcji która by wszystkim pasowała. Ja na przykład wrzucam gorącą płytkę po prasowaniu (woda syczy) do zimnej wody i płytki wychodzą dobrze.

Jedyne co potwierdzę i mogę również polecić to ocet, pierwszy raz w życiu wypróbowałem ten sposób jakieś 2 miechy temu i plułem sobie w brodę że tak późno. Wrzucam płytkę do octu, posiedzę 40min na forbocie, potem delikatnie palcem przejadę prawie nie dociskając i po papierze.

Niektórzy dociskają mocno prasują krótko, inni odwrotnie, ja prasuję nie dłużej niż 2 minuty, jedni czyszczą płytki papierem ściernym, inni gąbką metalową do naczyń, inni tylko przemywają spirytem, ktoś dociska żelazkiem, ktoś szmatkami, zrywają na sucho, mokro, na zimno, gorąco, drukują na kredzie z gazet, tylko na nowej kredzie, jedni dużo tonera, inni mało bo się im rozlewa. A prawie każdemu wychodzi dobrze.

Termotransfer to totalny freestyle i brak zasad 😉

Link do komentarza
Share on other sites

A ja mam swój sposób a mianowicie stary moduł (nie wiem jak to się nazywa ) od drukarki laserowej składa się on z dwóch wałków jeden dociska płytkę drugi ma w sobie wbudowaną grzałkę przepuszczając płytkę miedzy wałkami otrzymujemy może nie idealne ale za to 100% powtarzalne wyniki prasowania (równomierny docisk i stała temperatura sprawia że nawet rogi i obrzeża wychodzą dobrze...

Jeśli ktoś byłby zainteresowany to na wolumenie można takie coś kupić za 10zł albo wyciągnąć z innego złomu ;-P

Link do komentarza
Share on other sites

A ja mam swój sposób a mianowicie stary moduł (nie wiem jak to się nazywa ) od drukarki laserowej składa się on z dwóch wałków jeden dociska płytkę drugi ma w sobie wbudowaną grzałkę przepuszczając płytkę miedzy wałkami otrzymujemy może nie idealne ale za to 100% powtarzalne wyniki prasowania (równomierny docisk i stała temperatura sprawia że nawet rogi i obrzeża wychodzą dobrze...

Jeśli ktoś byłby zainteresowany to na wolumenie można takie coś kupić za 10zł albo wyciągnąć z innego złomu ;-P

Hmmm, bardzo cwane. Ja używam laminatora, ale to też brzmi ciekawie 😃 dobrze to wychodzi? ;>

Link do komentarza
Share on other sites

No dobrze trzeba kilka razy przepuścić między wałkami ale za to prawie zawsze wychodzi dzięki temu oszczędzam na wydrukach bo nie muszę drukować dwa razy 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Otwory wiercimy po wytrawieniu ścieżek.

Soldermaske w warunkach domowych, to na allegro koleś sprzedaje tubki z lakierem termoutwardzalnym. Wystarczy po wytrawieniu płytki, odtłuścić ją, pomalować pędzlem i do piekarnika żeby się wysuszyła 🙂. A potem zdrapywać pady. Zresztą on ma na swoich aukcjach poradniki jak z tego korzystać.

Pozdrawiam

Decado

Link do komentarza
Share on other sites

Zamiast do piekarnika, polecam położyć na maksymalnie rozgrzanym żelazku. Perun wie co siedzi w tych farbach, a potem cała ta chemia dostaje się do kolacji;)

Z tymi otworami to są różne techniki, można i tak, i tak. Najlepiej jak sam wypróbujesz. Wiercąc przed trawieniem ryzykujemy naruszenie tonera, ale za to nie oderwiemy drobnych padów od laminatu. Jeśli planujesz soldermaskę ze wspomnianej przez Decado farby, to lepiej wierć na samym końcu - wiercenie zostawia zadziory, a potem trzeba te pady skrobać z farby (łatwo zahaczyć i uszkodzić) lub nakładać na nie drugi termotransfer (opis w intrukcji) i jest trudniej.

Link do komentarza
Share on other sites

O dzięki wielkie . Dla potomności zamieszczam link z opisem wykonania :http://www.ensyst.pl/szablon/files/INST_En_Solder.pdf .

Dopiero będę trawił pierwszą wżyciu płytkę i mam pytanko . Czy zamiast żelazka można użyć kuchenki elektrycznej ? Np taką http://allegro.pl/turbo-mocna-kuchenka-elektryczna-tv1550w-okazja-i1974005967.html ? Kładziemy płytkę i prasujemy tak jak przy opcji z odwróconym żelazkiem . Owy sprzęt może nadać się również do utrwalania soldermaski . Jeśli się mylę to niech ktoś mnie poprawi.

Pozdro

Link do komentarza
Share on other sites

Zaktualizowana wersja spostrzeżeń:

Moje spostrzeżenia:

-Nie wrzucamy rozgrzanego wydruku (zaraz po prasowaniu) do wody tylko czekamy, aż ostygnie. (Wrzucając wydruk, który ma około 180°C do wody mającej 25°C laminat się gwałtownie skurczy przez co może popękać nam przeniesiony toner)

- Odmakanie przeprowadzamy w letniej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń (około 1/4 szklanki na 1 litr wody ciepłej ) , nie w gorącej. (Toner jest termoplastyczny).

- Jeżeli kreda nie zeszła nam całkowicie wrzucamy ją do octu spirytusowego na około 15 minut (Dobrze jest potrząsnąć od czasu do czasu pojemnikiem), jeżeli kreda nie odleciała samo to możemy ją ściągnąć palcem (Nie drapać,lepiej zostawić dłużej w occie).

- Zamiast szlifować płytkę papierem ściernym (Papierem wyrównujemy tylko boki, i rogi) wrzucamy laminat na około 10 sekund do wytrawiacza (Nie wrzucamy do gorącego tylko do letniego 25°C, gorący może nam za dużo nadtrawić) na końcu płuczemy pod bieżącą ciepłą wodą, aby zatrzymać proces trawienia.

Mam bardzo gruby paier:

-Dociskamy dosyć mocno wydruk do płytki przez około 3 minuty, potem przez 5 minut dokładnie jeździmy po nim żelazkiem lekko dociskając.

- Odmakanie minimum 20 minut.

-Jeżeli mamy taką możliwość to w ustawieniach drukarki ustawiamy typ papieru na Gruby Papier albo Papier Kredowy i największą rozdzielczość (DPI).

Ja tak zrobiłem PCB mając papier o gramaturze prawie 200 g/cm², bez żadnych uszkodzeń.

(Zdjęcie płytki wrzucę jutro - Wrzuciłem płytkę do wytrawiacza na godzinę i zżarło całą miedź (dałem za mało wody 🙄 (Nowy wytrawiacz)))

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.