Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Wykonywanie PCB termotransferem


Decado

Pomocna odpowiedź

Tak troszkę obok tematu...

Jak zrobić termotransfer na płytce z warstwą światłoczułą?

Nie mam pod ręką "normalnej" dwustronnej z grubszą miedzią, tylko tę światłoczułą (taka niebieska).

Ale w naświetlania się nie bawię :|

Link do komentarza
Share on other sites

w sumie to nigdy nie robiłem fototransferu, ale z tego co wiem to materiał światłoczuły usuwa się roztworem NaOH (wodorotlenek sodu/soda kaustyczna). Pół kilo NaOH w granulkach kosztuje 6zł do nabycia w każdym chemicznym (używa się go do udrażniania rur), ewentualnie Kret z marketów się też nadaje (NaOH z dodatkami).

No i po usunięciu materiału światłoczułego masz zwykły laminat, więc normalnie termotransfer.

Szkoda tylko trochę takiej płytki.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Kiedyś chciałem spróbować metody fotochemicznej i odstraszyło mnie właśnie nakładanie tej warstwy/koszt laminatu z warstwą fotoczułą. Reszta czyli naświetlanie/wywoływanie wygląda na dużo prostsze niż cały proces metodą termo transferu. JA na twoim miejscu kupiłbym wywoływacz, oraz folię do drukarek laserowych i spróbował zrobić to na tej warstwie, ale to tylko moje zdanie. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

co do nanoszenia warstwy światłoczułej, pojawiły się na allegro folie światłoczułe.

http://allegro.pl/fotomaska-najtaniej-obwody-drukowane-i2693929468.html

Fotomaska NAJTANIEJ OBWODY DRUKOWANE; sprzedający: rsikon12

http://allegro.pl/soldermaska-najtaniej-obwody-drukowane-i2693929876.html

Soldermaska NAJTANIEJ OBWODY DRUKOWANE; sprzedający: rsikon12

pierwsza to do zwykłego wytrawiania, nanosi się ją za pomocą laminarki (są też chyba samoprzylepne)

a druga służy za soldermaskę, rozpuszcza się tylko na padach

przyjemniejsze w użyciu niż lakiery i tańsze niż gotowe płytki z warstwą światłoczułą

jak ogarnę jakąś naświetlarkę to chyba przerzucam się na fototransfer (tym bardziej że moja nowa laserówka nie ogarnia drukowania na papierze kredowym)

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Jakiś czas (koło czerwca? lipca?) temu na elektrodzie był większy temat o foliach, ze zdjęciami i filmikami...

Efekty wyglądały niemalże profesjonalnie (brakowało tylko cynowania padów).

Niestety, nie mogę się teraz do niego dogrzebać...

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie dotyczące otworów przez które wkłada się elementy do lutowania ( rezystory, diody itp. ) Co polecacie do wykonania tak małych otworów ? Myślałem nad cienkimi wiertłami, ale nawet nie wiem czy takie można gdzieś kupić. Pomożecie ?

Link do komentarza
Share on other sites

Małe wiertełka?... dokładnie 😉 W marketach typu Castorama dostaniesz, ale raczej 1mm, nie mniej, ja kupuję w sklepie metalowym, jakieś utwardzane, ale nigdy nie pamiętam nazwy po 2zł z groszami. Subminiatórowych typu 0,6mm i mniej nie miałem konieczności używać, ale wiem, że można je dostać w większości sklepów elektronicznych. Tam 0,6-1mm też mają, jednak cena jest stanowczo zbyt wygórowana jak na zwykłe HSS. 😉

@edit

1mm to stanowczo za dużo dla drobnicy

Ja przyjmuję zasadę:

rezystorki 1/4W i mniej 0,6mm - 0,8mm

układy scalone 0,8mm

g-piny 1mm

Innych używam niezwykle rzadko 😋

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Macie jakieś sprawdzone źródło, z którego kupujecie dobry papier kredowy? Jakiś sklep internetowy, użytkownik allegro itp.

Bo u mnie w papierniczych rzadko mają ten papier a czasami sami nie wiedzą czy to jest kredowy i tylko zgadują :/

I jeszcze mam pytanie, czy ktoś z was może używał preparatu firmy AG TERMOPASTY do bezprądowego cynowania miedzi? Czy to się nadaje do czegokolwiek (nałożenie na ścieżki w celu ochrony ale również ułatwienia lutowania) czy tylko ściema?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.