Skocz do zawartości

Recenzja quadrocoptera z Gearbest - model XK X251


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Korzystając z ładnej pogody postanowiłem zabrać się za test nowego quadrocoptera. Tym razem był to XK X251, czyli model średniej wielkości, który napędzany jest przez silniki bezszczotkowe!Lekka konstrukcja, idealna do lotów rekreacyjnych na zewnątrz, która w rękach doświadczonej osoby stanie się zwinną wyścigówką!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

No dobra, będę tą wredną osobą, która zapyta. Jaki to ma związek z robotyką? Bo rozumiem, gdyby się ten zdalnie sterowany model dawało programować, albo gdyby miał jakąkolwiek autonomię -- można by go od biedy nazwać robotem.

Dla robotyka w tym chyba jedynym ciekawym elementem jest pętla PID, ale w tym wypadku została ona już zaprogramowana i nastrojona przez producenta, więc nie bardzo jest co o niej mówić.

No chyba, że nie doczytałem czegoś i zabawkę rzeczywiście da się łatwo przeprogramować, albo przerobić żeby używała naszego własnego mikrokontrolera?

Link do komentarza
Share on other sites

Bo rozumiem, gdyby się ten zdalnie sterowany model dawało programować, albo gdyby miał jakąkolwiek autonomię -- można by go od biedy nazwać robotem.

Nigdzie nie napisałem, że to robot. Mam wrażenie, że "samą robotyką" zajmuje się bardzo mała grupa osób. Każdy ma też jakieś poboczne techniczne zainteresowanie. Jedni programują, drudzy zajmują się drukiem 3D, a inni latają qopterami, przykładów można mnożyć. Nie widzę nic złego w tym, aby sporadycznie publikować coś związanego z inną tematyką techniczną. Może dla kogoś będzie to inspiracją do budową autonomicznych dronów 🙂

Podczas publikacji newsów na temat qopterów oraz ich wyścigom nikt nie protestował. Tak samo, gdy publikowałem poprzednie recenzje:

DJI Phantom 2 + gimbal + GoPro + FPV – Pierwsze wrażenia

Wstęp do świata dronów – recenzja Parrot AR.Drone 2.0

Co równie smutne zdjęcie elektroniki jest .. no słabe. Jakby chociaż dało się przyjrzeć scalakom po obu stronach można by się czegoś nauczyć.

Nie było moim zamiarem zrobić Ci przykrość, abyś musiał się teraz smucić 😉 Nie myślałem, że ktoś będzie chciał odtwarzać oryginalny układ i będą mu potrzebne konkretne scalaki... Zwyczajnie chciałem zobaczyć jak to wygląda w środku. Czy jest dobrze wykonane, czy nie, czy składa się z gotowych modułów, czy dedykowanej elektroniki. Rozkręciłem spojrzałem i swoja ciekawość zaspokoiłem. Przy okazji zrobiłem zdjęcie i tyle.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Treker, odtworzyć układ nie. Przyjrzeć się jak zrealizowali sterowanie silnikami, jaki procesor i tak dalej już tak. Jakby Ci się chciało zrobić zdjęcie obu stron płytki z którego można się rozczytać byłbym niezmiernie wdzięczny bo akurat myślę nad podobnym zagadnieniem.

Link do komentarza
Share on other sites

Nigdzie nie napisałem, że to robot. Mam wrażenie, że "samą robotyką" zajmuje się bardzo mała grupa osób. Każdy ma też jakieś poboczne techniczne zainteresowanie. Jedni programują, drudzy zajmują się drukiem 3D, a inni latają qopterami, przykładów można mnożyć. Nie widzę nic złego w tym, aby sporadycznie publikować coś związanego z inną tematyką techniczną. Może dla kogoś będzie to inspiracją do budową autonomicznych dronów.

Oczywiście nie samą robotyką się zajmujemy, dlatego też Forbot nie jest jedynym forum, jakie czytamy.

Jak by w recenzji było cokolwiek interesującego technicznie, to nawet bym się nie przyczepił. Ale to jest po prostu opis zabawki, nawet nie ma danych technicznych, poza wielkością i napięciem baterii, wymiarami zabawki i informacją, że silniki nie mają szczotek. A, i jeszcze, że radio ma 7 przycisków. Trochę nie ten poziom, który byłby interesujący.

Przyznam natomiast, że z dziką rozkoszą przeczytałbym teardown takiej zabawki, wraz z jej radiem.

Podczas publikacji newsów na temat qopterów oraz ich wyścigom nikt nie protestował. Tak samo, gdy publikowałem poprzednie recenzje:

DJI Phantom 2 + gimbal + GoPro + FPV – Pierwsze wrażenia

Wstęp do świata dronów – recenzja Parrot AR.Drone 2.0

Anglosasi mają powiedzenie o słomce, co złamała wielbłądowi kręgosłup. Poza tym zaawansowany quadcopter z ruchomą kamerą i transmisją obrazu to jednak jest minimalnie ciekawsze, niż zabawka. Przt parrocie jest nawet informacja o procesorze i czujnikach. Wyścigi to zjawisko interesujące ze społeczno-kulturowego punktu widzenia, a gdy zawodnicy budują lub przynajmniej modyfikują swoje pojazdy -- jest tam sporo wiedzy technicznej.

Natomiast takie lokowanie produktu jak tutaj nie wnosi absolutnie nic.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.