Skocz do zawartości

[Minisumo] BEAM


Wojtek

Pomocna odpowiedź

Chcę zbudować robota mini sumo BEAM zaraz po tym jak skończę budować line followera (światłoluba już zbudowałem 🙂 )Zrobiłem schemat i mam pytanie. Czy będzie on działał?

Chcę aby robot jeździł po białym ringu z czarną obwódką - zwykle jest na odwrót ale robot nie będzie startował na żadnych zawodach itp więc to nie problem. Chcę aby miał dwa czujniki - pierwszy do linii (fotorezystor) i drugi do wykrywania przeciwnika (fototranzystor).

Czy fototranzystor może służyć razem z diodą ir do wykrywania przeciwnika, i jaki by to miało zasięg (mam nadzieję że chociaż 50 cm) i czy nie będzie reagował na zwykłe światło.

A to krótki opis działania:

Jeżeli robot wjedzie na linie bądź nie będzie miał przeciwnika przed sobą będzie się kręcił dopóki nie będzie na linii i będzie na wprost przeciwnika -jeżeli spełni te warunki wtedy będzie jechał prosto aż wjedzie na linie wtedy znowu będzie skręcał.

Oto schemat.

Proszę o odpowiedź czy to wszystko wypali.

Link do komentarza
Share on other sites

Takie czujniki niestety bardzo reagują na światło z otoczenia, zasięg jest do 1 metra około.

Takie coś raczej nie wypali, trzeba mieć dobry algorytm żeby wykonywał jakąś inteligentną strategie (search i attack itp).

I nie łatwiej rysować w programach jak eagle itp. a nie do zwykłego rysowania?

Link do komentarza
Share on other sites

A istnieje jakaś bramka logiczna która spełniała by te wymagania:

pierwsze i drugie wejście w stanie wysokim - pierwsze i drugie wyjście w stanie wysokim

pierwsze i drugie wejście w stanie niskim - pierwsze i drugie wyjście w stanie wysokim

pierwsze wejście w stanie wysokim - pierwsze wyjście w stanie wysokim a drugie w niskim

drugie wejście w stanie wysokim - drugie wyjście w stanie wysokim a pierwsze w niskim

jeśli jest tak to proszę o schemat budowy takiej bramki.

Link do komentarza
Share on other sites

Dajesz XORa, do wejść wejścia 1 i 2, natomiast wyjście (zanegowane) bramek dajesz na bramki OR, odpowiednio na pierwszą bramkę pierwsze wejście, drugą bramkę drugie wejście. Na wyjściach bramek OR masz dwa sygnały wyjściowe, o które Ci chodzi.

edit dół: no fakt, w praktyce się nigdy bramkami nie bawiłem :] i zapomniałem o negacji 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jestem w trakcie budowy Linefollowera z tego schematu ( https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_496f7773b5c3d6853.jpg ) ale ten schemat ma taką wadę że gdy robot przejeżdża linie która przecina się pod kątem prostym z linią po której jedzie to się zatrzymuje ( 2 czujniki na czarnej linii) Dlatego pomyślałem żeby do tego schematu dorzucić właśnie bramkę logiczną typu not. Więc ten schemat przerobiłem tak tylko nie wiem czy dobrze:

A mini SUMO zrobię dopiero jak nauczę się programować.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.