KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Błyskawiczny druk 3D działających obwodów elektrycznych

Błyskawiczny druk 3D działających obwodów elektrycznych

Na Uniwersytecie w Nottingham powstała nowa, przełomowa metoda druku 3D. Pozwala ona na stworzenie w jednym procesie funkcjonalnych obwodów elektrycznych wraz z izolacją.

Dzięki utwardzaniu wydruku z użyciem światła UV drukowanie każdej z warstw może zostać ukończone w mniej niż minutę!

Obwody składają się z tuszu przewodzącego z nanocząsteczkami srebra oraz z polimerowych tuszy o właściwościach izolacyjnych.

Jednym z najważniejszych ulepszeń, w porównaniu z innymi próbami jednoczesnego druku metalowych i plastikowych elementów, jest znaczne zwiększenie szybkości utwardzania tuszu przewodzącego. Zamiast konwencjonalnych źródeł ciepła wykorzystano tu promieniowanie UV, co pozwala na drukowanie warstw w mniej niż minutę.

Specjalnie przygotowane nanocząsteczki srebra bardzo szybko i sprawnie pochłaniają promieniowanie UV. W tym procesie powstaje ciepło, które powoduje odparowanie rozpuszczalnika i połączenie nanocząsteczek ze sobą. Po 20 sekundach naświetlania można otrzymać rezystywność wynoszącą około 0,5 µΩ⋅m.

W tym samym czasie, choć nie w ten sam sposób, promienie UV utwardzają także materiał izolacyjny, przekształcając monomery w polimery.

Aby zaprezentować możliwości tej metody, wynalazcy stworzyli kilka eksperymentalnych przedmiotów. Wśród nich był m.in. miniaturowy pojazd widoczny poniżej:

Technologia ta może znaleźć zastosowanie w produkcji wielomateriałowych urządzeń, takich jak anteny czy czujniki. Wytworzone elementy elektroniczne będą też w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb i wymagań.

Źródło: [1]

druk 3d, elektronika, UV

Trwa ładowanie komentarzy...