Już od dawna wiadomo, że możliwości grafenu są niemalże nieograniczone, przynajmniej w teorii. Zastosowanie tej struktury w praktyce jest jednak nadal stosunkowo rzadkie...
Wynalazcy z MIT zaprezentowali trójwymiarową strukturę z grafenu. W porównaniu ze stalą, całość jest 10 razy bardziej wytrzymała!
Naukowcy stworzyli model komputerowy sześcianów o strukturze przypominającej gąbkę i wydrukowali je w 3D, po czym zbadali ich odporność na ściskanie. Porowatość jest tu kluczowa. Dzięki niej zwiększa się powierzchnia, a tym samym materiał może mieć większą wytrzymałość przy mniejszej masie.
Reakcja grafenowych kostek była momentami zaskakująca. Sześcian o grubszych ściankach roztrzaskał się gwałtownie, podczas gdy cieńsza wersja wytrzymała dłużej i została zgnieciona w niemal kontrolowany sposób. Dzieje się tak, ponieważ w pierwszym przypadku energia deformacji jest stopniowo kumulowana, a potem nagle uwalniana.
Eksperyment wykazał, że odpowiednia struktura geometryczna jest równie ważna (a nawet ważniejsza) niż materiał, z którego została wykonana konstrukcja.
Pokrywając cząstki metalu lub polimeru grafenem, a następnie usuwając materiał bazowy po obróbce cieplnej i ciśnieniowej, można będzie otrzymać niezwykle lekką i wytrzymałą strukturę.
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...