KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Lekka i wytrzymała struktura 3D z grafenu

Lekka i wytrzymała struktura 3D z grafenu

Już od dawna wiadomo, że możliwości grafenu są niemalże nieograniczone, przynajmniej w teorii. Zastosowanie tej struktury w praktyce jest jednak nadal stosunkowo rzadkie...

Wynalazcy z MIT zaprezentowali trójwymiarową strukturę z grafenu. W porównaniu ze stalą, całość jest 10 razy bardziej wytrzymała!

Naukowcy stworzyli model komputerowy sześcianów o strukturze przypominającej gąbkę i wydrukowali je w 3D, po czym zbadali ich odporność na ściskanie. Porowatość jest tu kluczowa. Dzięki niej zwiększa się powierzchnia, a tym samym materiał może mieć większą wytrzymałość przy mniejszej masie.

Reakcja grafenowych kostek była momentami zaskakująca. Sześcian o grubszych ściankach roztrzaskał się gwałtownie, podczas gdy cieńsza wersja wytrzymała dłużej i została zgnieciona w niemal kontrolowany sposób. Dzieje się tak, ponieważ w pierwszym przypadku energia deformacji jest stopniowo kumulowana, a potem nagle uwalniana.

Eksperyment wykazał, że odpowiednia struktura geometryczna jest równie ważna (a nawet ważniejsza) niż materiał, z którego została wykonana konstrukcja.

Pokrywając cząstki metalu lub polimeru grafenem, a następnie usuwając materiał bazowy po obróbce cieplnej i ciśnieniowej, można będzie otrzymać niezwykle lekką i wytrzymałą strukturę.

Źródło: [1]

druk 3d, grafen, MIT

Trwa ładowanie komentarzy...