KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Płytka stykowa - co warto wiedzieć?

Płytka stykowa to element wyposażenia warsztatu elektronicznego, dzięki któremu można budować praktycznie dowolne układy elektroniczne bez potrzeby lutowania. Płytka stykowa zastępuje więc dedykowane oraz uniwersalne płytki PCB i znacznie przyspiesza eksperymentowanie.

Płytka taka jest przydatna zwłaszcza do budowy prototypowych układów elektronicznych. Składa się ona z wielu otworków, które są ułożone w ściśle określonych odstępach, które odpowiadają rastrowi wyprowadzeń podzespołów elektronicznych.

Płytka stykowa - różne wersje

Różne płytki stykowe

Grupy takich otworków są ze sobą połączone elektrycznie za pomocą małych, metalowych listewek, zabudowanych wewnątrz płytki stykowej. Poszczególne listewki są od siebie odizolowane. Dzięki temu, wkładając układ scalony pośrodku płytki możemy łatwo podłączyć do niego inne elementy.

Płytka stykowa - schemat wewnętrzny

Przykładowe połączenia wewnętrzne płytki stykowej

Płytka stykowa występuje w wielu wariantach, które różnią się rozmiarami, wewnętrznymi połączeniami oraz kolorami. Powyżej widoczny jest schemat wewnętrznych połączeń dla najbardziej popularnej płytki stykowej. Pozostałe, mniej popularne przykłady zostały opisane w osobnym artykule, który w całości poświęcono temu jak używać płytki stykowej:

Jak działa płytka stykowa? Zdjęcia, budowa, przykłady
Jak działa płytka stykowa? Zdjęcia, budowa, przykłady

Płytki stykowe pozwalają na łatwe łączenie wielu elementów elektronicznych bez lutowania. Dzięki temu, te same elementy może wykorzystać przy... Czytaj dalej »

Płytka stykowa - jak używać?

Łączenie elementów THT na płytce stykowej jest bardzo proste i polega na wtykaniu ich w odpowiednie dziurki, dzięki czemu nóżki elementów dotykają wbudowanych blaszek i zaczynają przewodzić prąd. Przykładowe połączenie diody i rezystora na płytce (zgodnej z powyższym schematem wewnętrznym) wygląda następująco:

Przykład jak używać płytki stykowej

Przykład jak używać płytki stykowej

Płytka stykowa służy tylko do łączenia elementów przewlekanych (THT). Nie wymaga lutowania ani innego sposobu mocowania elementów, ponieważ dostatecznie mocno trzymają je styki w otworkach. Warto jednak pamiętać, że wbudowane w płytkę styki z czasem mogą się delikatnie rozgiąć i przestać trzymać elementy tak dobrze, jak miało to miejsce zaraz po zakupie. Dla własnej wygody warto więc co jakiś czas wymieniać ten element lub próbować samodzielnie naprawić posiadaną już płytkę stykową.

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.8 / 5. Głosów łącznie: 19

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!