Na ten projekt można patrzeć godzinami, a do tego ma on właściwości uspokajające. Niby nic specjalnego, to tylko zwykły mechanizm, który porusza kulką - efekty jednak zaskakują!
Odpowiednie sterowanie ruchami tej konstrukcji pozwala uzyskać niezwykle oryginalne wzory na piasku pokrywającym blat urządzenia.
Cała konstrukcja przyjęła formę stolika, który pod blatem ma schowaną ramę ze standardowych profili aluminiowych. Do napędu wykorzystano dwa silniki krokowe oraz paski zębate. Tak utworzony ploter porusza precyzyjnie silnym magnesem zamontowanym na specjalnym wózku.
Ploter ukryty pod blatem
Wózek z magnesem
Mechanizm został umieszczony w drewnianej obudowie, a tuż nad nim zamontowano kolejny blat, na którym znajduje się rozsypany piasek z metalową kulką. Odpowiednie poruszanie magnesu wprawia w ruch kulkę, która tocząc się zmienia ułożenie ziarenek piasku.
Tak przygotowany stolik został przykryty taflą szkła, dzięki czemu nikt z zewnątrz nie może ingerować we wzory tworzone przez metalową kulkę. Konstrukcja została od spodu dodatkowo podświetlona za pomocą pasków LED RGB, co zdecydowanie zwiększyło jej atrakcyjność.
Całością steruje Arduino podłączone do sterownika gShield, który wykorzystywany jest najczęściej do budowy urządzeń CNC - jak widać, w tym wypadku sprawdził się równie dobrze. Wykonanie każdego dzieła sztuki przypomina prace z ploterem lub drukarką 3D. Wgrywamy wzór w formacie gcode i czekamy na oszołamiający efekt końcowy (informacje na temat postępu można śledzić na LCD).
Urządzenie zostało zbudowane przez grupę studentów uczelni AACC (Maryland w USA) jako projekt semestralny. Na pewno wiele elementów w tym projekcie można jeszcze poprawić, jednak ewentualne niedociągnięcia są teraz i tak przyćmiewane niesamowitymi efektami pracy plotera!
Jeśli taka skala obrazów na piasku jest dla Was zbyt mała, to koniecznie sprawdźcie projekt robota Pablo Odysseus, który potrafi namalować znacznie większe, piaskowe obrazy bezpośrednio na plaży:
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...