KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Kulki zamiast wskazówek? Oryginalny zegar na Arduino

Kulki zamiast wskazówek? Oryginalny zegar na Arduino

Druk 3D pozwala na wykonanie wielu ciekawych urządzeń mechanicznych. Dzięki Arduino można później łatwo ożywić tak wykonane konstrukcje.

Świetnym przykładem połączenia druku 3D oraz elektroniki jest zegar sterowany z Arduino, który nie posiada wskazówek (ani wyświetlacza)!

Opisywana konstrukcja to oryginalny zegar, który do odmierzania czasu oraz wskazywania godziny wykorzystuje metalowe kulki. Odczytanie godziny polega na sprawdzeniu liczby kulek znajdujących się na jednej z trzech szyn:

  • na pierwszej szynie każda kulka oznacza minutę,
  • na drugiej szynie każda kulka oznacza 5 minut,
  • na trzeciej szynie każda kulka oznacza godzinę.

Gdy na danej szynie znajdzie się maksymalna liczba kulek to przeważają one pochylnię. Jedna z kulek przetacza się na niższą szynę (oznaczając upłynięcie odpowiedniego czasu), a pozostałe spadają na sam dół mechanizmu.

Najważniejsze elementy mechanizmu zostały wydrukowane w 3D. Całą resztę stanowią śrubki, kulki o średnicy 11 mm oraz niezbędna elektronika. Zegar napędzany jest małym silnikiem krokowym, który sterowany jest przez Arduino UNO.

Pomysł na zbudowanie takiej konstrukcji nie jest nowy. Zegar taki został wynaleziony w latach 70. Mechanizm został wtedy opatentowany, a produkcja zegarów ruszyła w latach 80. Inspiracją dla autora projektu była właśnie taka stara, drewniana konstrukcja.

Działanie opisywanej wersji zegara "prosto z drukarki 3D" zaprezentowane zostało poniżej:

Dobra wiadomość dla osób, które chciałby stworzyć identyczną konstrukcję. Autor podzielił się swoimi projektami oraz dokładną instrukcją budowy zegara. Wszystkie te informacje znaleźć można w jego poradniku opublikowanym na Instructables.

arduino, druk 3d, zegar

Trwa ładowanie komentarzy...