KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

EAGLE: przydatne ULP – grubsze zakończenia ścieżek

EAGLE: przydatne ULP – grubsze zakończenia ścieżek

Często zapominamy, że możliwości popularnego programu EAGLE można rozszerzyć skryptami ULP (User Language Programs). Pliki te mogą nam zdecydowanie ułatwić projektowanie PCB.

Jest jeden warunek - musimy znać najciekawsze rozszerzenia, a przejrzenie wszystkich jest chyba niemożliwe. Stąd pomysł na nowy cykl!

Następny artykuł z serii »

W tym wpisie przedstawiam ULP TearDrops, który przydatny jest na etapie "wykańczania" płytki. Jeśli wytrawialiście płytkę w domowych warunkach lub przelutowywaliście elementy przewlekane mogliście spotkać problemy z padami. Zdarza się, że potrafią oderwać się od płytki i/lub ścieżki. Naprawa takiego błędu może kosztować sporo nerwów.

Na szczęście płytkę, w tych słabych miejscach możemy łatwo wzmocnić. Dzięki TearDrops zakończenia ścieżek będą prezentowały się jak poniżej:

Efekt TearDrops

Efekt TearDrops

oraz dla porównania ścieżki zakończone standardowo:

teardrops2

Zakończenia standardowe

Instrukcja

Wykorzystanie skryptu jest banalnie proste. Wystarczy po zakończeniu pracy z PCB uruchomić: File -> Run. Następnie wybieramy ULP teradrops2.ulp (w załączniku do artykułu). Naszym oczom ukaże się poniższy widok:

teardrops_menu

Ustawienia skryptu

Nie są konieczne żadne zmiany. Polecam jedynie zaznaczyć "Teardrop Pads", dzięki temu pogrubione zostaną również zakończenie ścieżek przy elementach (a nie tylko przy przelotkach). Skrypt działa w najprostszy możliwy sposób - tworzy kształt kropli z linii. Efektu tego nie da się cofnąć w sposób automatyczny. Konieczne będzie ręczne usunięcie/poprawienie każdej linii.

Efekt przesunięcia jednej przelotki.

Efekt przesunięcia jednej przelotki.

Co w przypadku, gdy musielibyśmy wprowadzić znaczniej więcej poprawek? Zapewne nie obyłoby się bez usunięcia wszystkich ścieżek.

Następny artykuł z serii »

Załączniki

TearDrops2.ulp (zip, 6 KB)

CiekaweULP, Eagle, pady, PCB, przelotki, ścieżki, ulp

Trwa ładowanie komentarzy...