Często zapominamy, że możliwości popularnego programu EAGLE można rozszerzyć skryptami ULP (User Language Programs). Pliki te mogą nam zdecydowanie ułatwić projektowanie PCB.
Jest jeden warunek - musimy znać najciekawsze rozszerzenia, a przejrzenie wszystkich jest chyba niemożliwe. Stąd pomysł na nowy cykl!
W tym wpisie przedstawiam ULP TearDrops, który przydatny jest na etapie "wykańczania" płytki. Jeśli wytrawialiście płytkę w domowych warunkach lub przelutowywaliście elementy przewlekane mogliście spotkać problemy z padami. Zdarza się, że potrafią oderwać się od płytki i/lub ścieżki. Naprawa takiego błędu może kosztować sporo nerwów.
Na szczęście płytkę, w tych słabych miejscach możemy łatwo wzmocnić. Dzięki TearDrops zakończenia ścieżek będą prezentowały się jak poniżej:
Efekt TearDrops
oraz dla porównania ścieżki zakończone standardowo:
Zakończenia standardowe
Instrukcja
Wykorzystanie skryptu jest banalnie proste. Wystarczy po zakończeniu pracy z PCB uruchomić: File -> Run. Następnie wybieramy ULP teradrops2.ulp (w załączniku do artykułu). Naszym oczom ukaże się poniższy widok:
Ustawienia skryptu
Nie są konieczne żadne zmiany. Polecam jedynie zaznaczyć "Teardrop Pads", dzięki temu pogrubione zostaną również zakończenie ścieżek przy elementach (a nie tylko przy przelotkach). Skrypt działa w najprostszy możliwy sposób - tworzy kształt kropli z linii. Efektu tego nie da się cofnąć w sposób automatyczny. Konieczne będzie ręczne usunięcie/poprawienie każdej linii.
Efekt przesunięcia jednej przelotki.
Co w przypadku, gdy musielibyśmy wprowadzić znaczniej więcej poprawek? Zapewne nie obyłoby się bez usunięcia wszystkich ścieżek.
Skrypt warto uruchamiać na wcześniej utworzonej kopii pliku brd. Zmiany w płytce mogą być utrudnione, gdy już wykonamy ULP.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...