KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

EAGLE: przydatne ULP – statystyki płytek

EAGLE: przydatne ULP – statystyki płytek

Ten artykuł stanowi kontynuację rozpoczętego przez Damiana cyklu EAGLE - przydatne ULP.

Pliki z rozszerzeniem *.ulp są skryptami, które automatycznie wykonują proste czynności. Ich znajomość pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz uniknąć wielu pomyłek.

« Poprzedni artykuł z seriiNastępny artykuł z serii »

W tym artykule zostaną opisane dwa skrypty: count.ulp i statistic-brd.ulp. Na rynku działa mnóstwo firm wytwarzających płytki drukowane. Każda z nich w inny sposób oblicza cenę: niektóre uzależniają ją wyłącznie od powierzchni laminatu i liczby warstw, jeszcze inne uwzględniają ilość koniecznych do wywiercenia otworów lub długość linii cięcia.

Aby można było dokonać prawidłowej wyceny, należy dostarczyć firmie rzetelnych danych na temat płytki, którą chcemy wykonać.

Wzór płytki, na którym będę prezentował działanie skryptów, wygląda następująco. Zawiera wiele układów scalonych, trochę elementów dyskretnych oraz klika złącz. Ręczne policzenie wszystkich otworów jest bardzo żmudne, a próba oszacowania ich liczby nie będzie dokładna.

Płytka, na której będzie testowane działanie poleceń.

Płytka, na której będzie testowane działanie poleceń.

Uproszczona wersja statystyk PCB

Jako pierwszy pokażę bardzo prosty w działaniu count.ulp. Wywołuje się go tak samo, jak wszystkie inne pliki ULP. W oknie edycji płytki wybieramy File → Run. Następnie wybieramy ULP count.ulp. Wyświetli on następujące okienko:

Efekt wywołania count.ulp

Efekt wywołania count.ulp

W ułamku sekundy można dowiedzieć się, ile jest otworów pod wyprowadzenia elementów (Pads), ile przelotek między warstwami (Vias), a ile otworów bez połączenia elektrycznego (Holes) i ich suma (Total number of drills). Ponadto, wskazywana jest również całkowita ilość padów SMD oraz z podziałem na obie strony płytki. Po kliknięciu OK, zawartość tego okna można zapisać w pliku tekstowym.

Rozbudowane statystyki

Drugi skrypt (statistic-brd.ulp) dostarcza znacznie więcej informacji. Wywołuje się je w sposób analogiczny, co opisane poprzednio. Po jego uruchomieniu otwiera się okno, takie jak poniżej:

Okno widoczne po uruchomieniu statistic-brd.ulp

Okno widoczne po uruchomieniu statistic-brd.ulp

Na pierwszej zakładce można dowiedzieć się, jakie są rozmiary płytki w osi X i Y (1) oraz całkowita długość cięcia laminatu (2). Na dole okienka widoczne są jednostki miary (All units = mm). Pozycja (3) pokazuje ilość zajętych warstw miedzi oraz ich nazwy. Ponadto, widoczna jest również informacja o ilości koniecznych do wywiercenia otworków (4).

Mnogość zakładek może wprawić w zakłopotanie, lecz podczas zlecenia produkcji PCB potrzebna jest tylko jeszcze jedna: DRILL/HOLE. Wygląda ona następująco:

Zakładka DRILL/HOLE

Zakładka DRILL/HOLE

Widoczna jest na niej liczba otworów danej średnicy pod elementy (5), na przelotki między warstwami (6) oraz takich bez połączenia elektrycznego (7). Informacje te mogą być potrzebne do oszacowania, czy zakład wykonujący płytkę posiada wiertła o odpowiednich średnicach.

Podsumowanie

W niniejszym artykule zostały zawarte podstawowe skrypty, które ułatwiają pozyskanie informacji o płytkach, które są istotne podczas zamawiania PCB u profesjonalnych producentów.

Pamiętajcie jednak, że dane te nie pomogą w poprawnym wykonaniu PCB, jeśli płytka zostanie zaprojektowana niezgodnie z wytycznymi zamieszczonymi na stronie producenta.

« Poprzedni artykuł z seriiNastępny artykuł z serii »

CiekaweULP, Eagle, płytki, ulp

Trwa ładowanie komentarzy...