Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

CadSoft EAGLE przeszedł w ręce Autodesk – co dalej?

CAD 13.07.2016 Jacek Piechociński

eagle_autodeskNarzędzie, które zna każdy pasjonat elektroniki zostało sprzedane. Nabywcą jest dobrze znana firma Autodesk, specjalizująca się w programach do projektowania 3D/CAD.

Hobbyści zastanawiają się, co będzie dalej z ich ulubionym oprogramowaniem. Czy znikną wersje darmowe, czy będą nowe ograniczenia? 

EAGLE, to program do wspomagania projektowania obwodów elektronicznych. Zawiera m.in. edytor schematów i płytek drukowanych. Dwa czynniki: prosty (trochę przestarzały interfejs) oraz wersja darmowa do zastosowań niekomercyjnych, sprawiły, że program stał się bardzo popularny.

Nowy właściciel, Autodesk, znany jest z aplikacji, które wykorzystują nowe technologie, posiadają dopracowany interfejs graficzny. Nie bez powodu używane są w największych firmach zajmujących się modelowaniem i projektowaniem.

Siedziba firmy Autodesk.

Siedziba firmy Autodesk.

Niestety, produkty firmy Autodesk nie należą do tanich. Pojawia się pytanie, co dalej z Eaglem? Z jednej strony możemy spodziewać się znacznego rozwoju aplikacji. Natomiast z drugiej pojawia się widmo znacznego wzrostu cen licencji. Pocieszeniem jest program Autodeska dla studentów (Education Community), który daje dostęp do wersji edukacyjnych najnowszego oprogramowania.


Ciemne chmury rozwiewa wywiad z przedstawicielem Autodeska, który opublikowany został na blogu Adafruit. Przedstawiciel firmy odpowiedział na kilka najczęściej pojawiających się pytań.

Dlaczego Autodesk zdecydował się na zakup Cadsoft Eagle?

Zarząd Autodeska zdecydował się na zakup, ponieważ celem firmy jest przygotowanie pełnego środowiska do projektowania. Eagle zostanie włączone do aktualnego ekosystemu, dzięki temu korzystając z narzędzi jednej firmy możliwe będzie całkowite zaprojektowanie urządzenia. Zarówno od strony projektu mechanicznego, jak i elektronicznego.

Czy zmieni się główny interfejs aplikacji?

Autodesk dąży do upraszczania interfejsów swoich aplikacji. W chwili obecnej nie ma jasnych informacji, co dokładnie zostanie zmienione. Na pewno możemy spodziewać się ulepszeń, które będą zaczerpnięte z aktualnych rozwiązań Autodeska.

Wszystko ma się odbyć z zachowaniem równowagi, tak aby program nie stał się zbyt zagmatwany. Przejęcie i przebudowa aplikacji takich jak Fusion, czy Inventor potwierdza, że Autodesk jest w stanie zrobić to dobrze.

Czy program w ograniczonej wersji nadal pozostanie bezpłatny?

Tak, Eagle w ograniczonej wersji pozostanie bezpłatny. Co więcej, Autodesk planuje udostępnić dla edukacji oraz dla projektów niekomercyjnych darmowe licencje, które będą pozbawione ograniczeń.

Będzie możliwe projektowanie płytek składających się z 6 warstw. Pozostałe licencje zostaną uporządkowane, tak aby hobbyści, małej oraz duże firmy mogły znaleźć coś dla siebie.

Więcej informacji na temat planowanych zmian
można znaleźć w pełnej wersji wywiadu.

Autor: Jacek Piechociński
Redakcja: Damian (Treker) Szymański

Źródło: [1], [2]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

Chumanista

12:35, 13.07.2016

#1

Cały czas nie rozumiem dlaczego hobbyści używają tak często Eagle. KiCad robi wszystko co potrzeba, jest dość intuicyjny i FLOSS.

deshipu

15:59, 13.07.2016

#2

Bo KiCad jest używalny dopiero od niedawna. Poza tym wszyscy od "open hardware" -- sparkfun, adafruit, tec. -- udostępniają pliki Eagle...

#R2D2#

19:32, 13.07.2016

#3

Ciekawe jak będzie z wersją na Linuksa. Bo w wywiadzie trochę wyminęli się z odpowiedzi na pytanie o wersje na inne platformy.

PrimeSoul

21:40, 29.08.2016

#4

Chumanista - z programami do projektowania schematów i obwodów PCB to jest tak, że jeden woli córkę, drugi matkę, a trzeci ciotkę. Każdy używa tego, w czym się lepiej czuje. Osobiście zaczynałem od KiCAD-a, ale jak dla mnie był on totalnie... "nieużywalny" jak napisał deshipu wyżej. Szybko przerzuciłem się do Eagle'a i w nim już zostałem. Myślę też, że KiCAD odstrasza trochę początkujących formą, która dla laików do prostych nie należy, przynajmniej takie jest moje subiektywne zdanie. A od czegoś w końcu trzeba zacząć, jeśli myśli się o rozwoju w dziedzinie elektroniki.

Treker
Administrator

21:01, 10.07.2017

#5

Zespół EAGLE udostępnił ciekawe statystyki! Ogłoszono, że przez ostatnie 6 miesięcy wprowadzono więcej zmian, niż przez poprzednie 3 lata. Dodano 28 nowych funkcji oraz usunięto 86 błędów! Jak oceniacie te zmiany :)? Więcej informacji » http://click.autodesk.com/R00rEdqOlQ0030ubFSDeMV4

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.