KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Wejdź w trzeci wymiar z nową aktualizacją EAGLE!

Wejdź w trzeci wymiar z nową aktualizacją EAGLE!

W zeszłym roku opublikowaliśmy informację, która była dużym zaskoczeniem. EAGLE został przejęty przez giganta CAD, czyli Autodesk. 

Najnowsza aktualizacja EAGLE do wersji 8.3 przynosi kilka ciekawych zmian. Funkcji tych brakowało w programie, szczególnie tym, którzy tworzyli bardziej rozbudowane PCB.

Z pewnością każdy zapaleniec elektroniki, kiedyś w mniejszym lub większym stopniu miał styczność z EAGLE. Program pozwala na tworzenie schematów oraz projektowanie PCB za darmo (z pewnymi restrykcjami). Niektórzy próbowali też iść krok dalej i wizualizowali swoje projekty w 3D, ale nie zawsze kończyło się to sukcesem... Najnowsze zmiany w programie sprawią, że ma to być prostsze niż kiedykolwiek!

Po pierwsze, kształt płytki nie jest już ograniczony prostym kształtem. Od teraz możliwe jest tworzenie dowolnych PCB oraz sprawdzanie rozmieszczenia elementów względem krawędzi z użyciem reguł DRC.

Dowolne kształty płytek PCB.

Dowolne kształty płytek PCB.

Kolejną mniejszą zmianą jest nowy sposób zarządzania widocznymi warstwami programu. Możliwe jest wygodne przełączanie pomiędzy warstwami i ukrywanie tych niechcianych. Ma to być szczególnie przydatne podczas projektowania wielowarstwowych płytek.

Wygaszone warstwy w projekcie wielowarstwowej płytki.

Wygaszone warstwy w projekcie wielowarstwowej płytki.

Kompatybilność z Fusion 360!

Wreszcie najważniejsza zmiana, dzięki której EAGLE stał się integralną częścią rodziny Autodesk! Program od najnowszej aktualizacji jest kompatybilny z Fusion 360, który pozwala na tworzenie modeli 3D.

Z pewnością każdy elektronik oraz posiadacz drukarki 3D chciałby zaprojektować obudowę idealnie dopasowaną do swojej PCB. Nie jest to łatwe, ponieważ oprócz wymiarów płytki pod uwagę trzeba wziąć również gabaryty podzespołów - od teraz jest to bajecznie proste!

W pierwszej kolejności Autodesk udostępnił platformę, na którą każdy może przesłać własne biblioteki oraz modele  wzbogacając ogólną bazę elementów.

Podgląd własnego elementu w webowej bibliotece EAGLE Autodesk.

Podgląd własnego elementu w webowej bibliotece EAGLE Autodesk.

Można w niej nie tylko dodać własne pliki .LBR, ale także przypisać wybrany model 3D w postaci pliku .STL i podejrzeć gotową bibliotekę.

Domyślny model po załadowaniu pliku ze starszej wersji EAGLE.

Domyślny model po załadowaniu pliku ze starszej wersji EAGLE.

Zmiany wprowadzone w PCB będą od razu widoczne w modelu 3D. Co więcej, wszystko to jest możliwe zdalnie dzięki podstawowym założeniom oprogramowania Fusion – współdziałania wielu osób w obrębie jednego projektu.

Projekt Fusion 360 kompatybilny z płytką wykonaną w EAGLE.

Projekt Fusion 360 kompatybilny z płytką wykonaną w EAGLE.

Zaprojektowanie obudowy do urządzenia, poprawne umiejscowienie otworów montażowych, czy nawet otworów pod nietypowe gniazda nie jest już problemem!

Autodesk ciągle stara się dostosować EAGLE do najnowszych trendów - widać, to po pokaźnej liczbie aktualizacji. Ciekawe czym zaskoczy nas w przyszłości! Jakich funkcji Wam jeszcze brakuje? Więcej informacji na temat opisanej aktualizacji znaleźć można na stronie EAGLE.

autodesk, CAD, Eagle

Trwa ładowanie komentarzy...