KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Egzoszkielet od Daewoo; Świecący MorphHex

Egzoszkielet od Daewoo; Świecący MorphHex

Roboty mogą być silniejsze od ludzi. Jednak nawet najlepsza z maszyn nie wykona niektórych zadań szybciej od wyszkolonego pracownika.

Obecnie najlepszym wyjściem jest wykorzystanie egzoszkieletu. Na pomysł ten wpadła także firma Daewoo, która tworzy takie wspomaganie dla swoich stoczniowców.

Prototyp przedstawiony na zdjęciu waży 28 kilogramów. Jest samonośny dzięki czemu nie obciąża człowieka. Siłowniki urządzenia (elektryczne i hydrauliczne)  zasilane są przez akumulator wystarczający na trzy godziny pracy. Pracownik wyposażony w egzoszkielet podnosząc przedmiot ważący np. 50 kg używa własnych mięśni tak, jakby podnosił tylko 20 kg.

mg22329803900-1_1200-1407219821285

Stoczniowcy  testujący egzoszkielet byli z niego zadowoleni, choć chcieli by był on szybszy i silniejszy. Najbliższym celem DSME jest stworzenie wersji będącej w stanie podnieść 100 kg.

Co do przyszłości, na stronie głównej DSME zamieściło grafikę przedstawiającą rysunkową postać w egzoszkielecie, podnoszącą blok opisany „10t”. Na razie trzymajmy jednak kciuki chociaż za wersję „100-kilogramową”.

Źródło: http://spectrum.ieee.org/automaton/robotics/

Świecący MorphHex

Norweski robotyk Kåre Halvorsen, znany również jako Zenta ulepszył swojego MorphHexa, dodając IMU, do tego kilka LED-ów. Efekt jego prac można podziwiać na poniższym klipie:

Źródło: YouTube.com

daewoo, Egzoszkielet, robot

Trwa ładowanie komentarzy...