KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot TIM monitoruje Wielki Zderzacz Hadronów

Robot TIM monitoruje Wielki Zderzacz Hadronów

Wielki Zderzacz Hadronów (LHC), największy na świecie akcelerator cząstek, znajduje się w tunelu o długości około 27 km. Działanie tej ogromnej struktury musi być stale monitorowane.

Z pomocą przychodzi TIM - robotyczny kontroler, który porusza się po specjalnej szynie.

TIM, którego pełna nazwa brzmi Train Inspection Monorail, to autonomiczny pojazd jednoszynowy, który przeprowadza predefiniowane misje. W czasie rzeczywistym monitoruje on m.in. strukturę tunelu, zawartość tlenu, temperaturę oraz poziom promieniowania.

Organizacja CERN opublikowała krótki filmik przedstawiający pracę tego ważnego urządzenia:

Maszyna wykonuje również zdjęcia w świetle widzialnym oraz w podczerwieni. Natomiast jeśli pojawi się potrzeba wykonania zadań, do których TIM nie jest przeznaczony, może on także ciągnąć za sobą wagoniki spełniające inne funkcje. Prędkość robota dochodzi do 6 km/h.


Od 1989 do 2000 roku w tym samym tunelu znajdował się poprzednik LHC - Wielki Zderzacz Elektronowo-Pozytonowy (LEP). Szyna na suficie przeznaczona była wtedy do transportu zaopatrzenia i pracowników.

Tunel Wielkiego Zderzacza Elektronowo-Pozytonowego.

Tunel Wielkiego Zderzacza Elektronowo-Pozytonowego.

Aktualnie w tunelu znajdują się dwa identyczne TIM-y, które stale są w stanie gotowości i czekają na instrukcje. Ich wygląd zewnętrzny jest dosyć niepozorny, ale wykonywana przez nie praca jest niezastąpiona.

Źródło: [1], [2]

kontrola, LHC, robot

Trwa ładowanie komentarzy...