KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot wytwarza falę i pełznie z dużą prędkością

Robot wytwarza falę i pełznie z dużą prędkością

Twórcy robotów prześcigają się w wynajdywaniu innowacyjnych, a zarazem nieskomplikowanych, sposobów poruszania się.

Dzieło Davida Zarrouka o nazwie SAW (Single-Actuator Wave robot) przemieszcza się szybko do przodu lub do tyłu dzięki wytwarzanej fali.

SAW przypomina dżdżownicę, ale zwierzęta te wykorzystują falę podłużną, natomiast w przypadku robota jest to fala poprzeczna. Ma on więcej wspólnego z organizmami wodnymi i z rzęskami jednokomórkowców.

SAW-1

Urządzenie posiada tylko jeden silnik, który obraca sztywną helisę. Jest ona umieszczona wewnątrz ciągu plastikowych elementów przypominających łańcuch rowerowy. Ruch obrotowy helisy sprawia, że reszta konstrukcji porusza się w kierunku góra-dół. Każde zetknięcie z podłożem powoduje odepchnięcie się i przesunięcie całego robota do przodu.

Budowa elementów robota.

Budowa elementów robota.

Koła umożliwiają SAW skręcanie. Są one całkowicie bierne – nie posiadają napędu. Prędkość urządzenia może wynosić nawet 57 cm/s.

Robot jest lekki, wytrzymały, łatwy do zbudowania i nie wymaga prawie żadnej konserwacji. Potrafi poruszać się po nierównym terenie (m.in. po żwirze) i w wodzie.

Skalowalność w górę i w dół pozwala na ogromny wachlarz zastosowań. Miniaturowy SAW mógłby pracować w ludzkich jelitach, wykonując biopsje i inne badania.

W planach jest umożliwienie zmian częstotliwości i amplitudy fali w trakcie jazdy, co ułatwiłoby adaptację do otoczenia. Zarrouk pracuje także nad ruchem urządzenia na miękkim i śliskim podłożu oraz w lepkich płynach.

Źródło: [1]

badania, poruszanie, robot

Trwa ładowanie komentarzy...