KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Kampania na Rzecz Walki z Robotami Zabójcami – to nie żart!

Kampania na Rzecz Walki z Robotami Zabójcami – to nie żart!

Darpa Robotics Challenge, zdobywa coraz większą popularność. Niektóre z projektów, m.in.: ATLAS i ESCHER, mogą budzić pewne obawy.

Warto poświęcić kilkanaście minut na zapoznanie się z filmem omawiającym ten problem.

Obydwa humanoidy - mające 1,8 m wysokości i ważące około 150 kg - wyglądają jak T-800, znany lepiej jako Terminator. Jak jednak tłumaczy Brian Lattimer, naukowiec z Virginia Tech odpowiedzialny za robota ESCHER, projekty te z usposobienia bliższe są raczej C-3PO - co oznacza że są one o wiele bardziej przyjazne niż na to wyglądają, a ich zadaniem jest służenie ludziom, a nie atakowanie ich.

Kwestia strachu przed zabójczymi robotami nie jest nowa. Przy obecnym rozwoju technologii zagrożenie to zaczyna być jednak realne. Co więc się stanie, gdy zaawansowana SI połączy się z robotyką wojskową?

Nad pytaniem tym powinno zastanawiać się Google, które niedawno nabyło Boston Dynamics. Taką nadzieję ma przynajmniej Jody Williams, która w 1997 otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla dzięki jej zasługach w Międzynarodowej Kampanii na Rzecz Walki z Minami Przeciwpiechotnymi.

Obecnie laureatka zajmuje się podobną kampanią - Campaign to Stop Killer Robots (Kampania na Rzecz Walki z Robotami Zabójcami). Judy ma nadzieję, że uda się jej namówić ludzi z Google do publicznego przyrzeczenia, że nie będą zajmować się autonomicznymi "Terminatorami".

Na chwilę obecną jednak roboty biorące udział w Robotics Challenge mają nieść ludziom pomoc. Czy uważacie, że taka kampania jest potrzebna?

atlas, Boston Dynamics, DARPA, robot, roboty, Spot, terminator

Trwa ładowanie komentarzy...