KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Uniwersalny czujnik filamentu DIY do drukarek 3D

Uniwersalny czujnik filamentu DIY do drukarek 3D

Podczas czasochłonnych wydruków 3D może się okazać, że aktualnie używany filament się kończy. Jeżeli w porę tego nie wyłapiemy to druk w wielu przypadkach będzie trzeba rozpocząć od nowa.

Ten niewielki czujnik DIY poinformuje nas, gdy zabraknie filamentu, i wstrzyma drukowanie.

Zaleta tego czujnika to uniwersalność, jest on bowiem kompatybilny z większością używanych drukarek 3D (działających w oparciu o oprogramowanie Marlin). Dodatkowo oprócz samej funkcji zatrzymania drukowania czujnik został wyposażony również w diodę RGB oraz buzzer, który poinformuje nas, kiedy zostanie wykryty brak filamentu. Do podłączenia czujnika wystarczy wolne wejście na płycie głównej dla krańcówki, np. maksymalnej wysokości osi Z (Z+).

Czujnik filamentu wyposażono m.in. w mikrokontroler ATtiny13, przycisk typu tact switch, buzzer, diodę RGB oraz czujnik krańcowy z rolką. Wszystkie te elementy wraz z rezystorami i kondensatorami SMD zostały umieszczone na specjalnie zaprojektowanej płytce PCB. Obudowę oczywiście wydrukowano na drukarce 3D.

Zmontowany czujnik wraz z możliwymi obudowami

Zmontowany czujnik wraz z możliwymi obudowami

Aby było możliwe wstrzymanie drukowania przez czujnik, trzeba dokonać kilku modyfikacji w oprogramowaniu Marlin. Należy przede wszystkim włączyć obsługę czujnika filamentu, podać numer cyfrowego wejścia oraz włączyć funkcję „zaawansowanej pauzy”, która umożliwia wymianę filamentu i wyczyszczenie dyszy podczas chwilowego przerwania druku.

Po zakończeniu wymiany filamentu należy nacisnąć przycisk, aby drukowanie zostało wznowione. Warto dodać, że czujnik jest kompatybilny z filamentami o średnicy 1,75 mm oraz 3 mm. Wystarczy wydrukować tylko odpowiednią obudowę. Czujnik współpracuje również z systemem OctoPrint.

Autor czujnika zamieścił instrukcję modyfikacji oprogramowania na swoim GitHubie. Znajdziecie tam także program oraz modele STL obudowy (zarówno dla filamentów 1,75 mm, jak i 3 mm). Osoby zainteresowane tym rozwiązaniem mogą również kupić gotowy czujnik za 25 $ (wersja bez obudowy). Byliście kiedyś w sytuacji, gdy taki czujnik mógłby uratować wielogodzinny druk?

Wykrywanie gestów przez Arduino za pomocą czujnika PIR
Wykrywanie gestów przez Arduino za pomocą czujnika PIR

Czujniki PIR służą do wykrywania ruchu. Można je spotkać w systemach alarmowych oraz np. przy automatycznym oświetleniu. Sensory tego... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2], [3]

Attiny, czujnik, druk 3d, filament

Trwa ładowanie komentarzy...