KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Pompa strzykawkowa DIY z Arduino i Raspberry Pi

Pompa strzykawkowa DIY z Arduino i Raspberry Pi

Zadaniem pomp strzykawkowych jest precyzyjne dawkowanie płynów. Profesjonalne rozwiązania tego typu są używane np. do podawania leków.

Oto projekt amatorskiej pompy tego typu, która powstała na bazie popularnych i tanich części. Do budowy urządzenia wykorzystano m.in. Arduino, Raspberry Pi i silniki krokowe.

Gotowe pompy strzykawkowe są drogie, a nie zawsze potrzebne są profesjonalne urządzenia, które spełniają np. wyśrubowane normy medyczne. Takie pompy przydają się też podczas eksperymentów chemicznych, biologicznych oraz wszędzie tam, gdzie potrzebne jest precyzyjne odmierzanie płynów. Studenci z kalifornijskiego Instytutu Technologii zaprezentowali system Poseidon o otwartym kodzie źródłowym, dzięki któremu każdy może wykonać swoją wersję takiej pompy.

Jeden z prototypów pompy strzykawkowej DIY.

Jeden z prototypów pompy strzykawkowej DIY.

Do budowy pompy wykorzystano łatwo dostępne komponenty, takie jak Arduino UNO wraz z shieldem CNC oraz silniki krokowe. Działanie urządzenia polega na precyzyjnym popychaniu tłoka strzykawki.

Mechanizm potrójnej pompy strzykawkowej

Mechanizm potrójnej pompy strzykawkowej

Użytkownik określa ilość płynu oraz prędkość "wstrzykiwania", do wyboru są m.in. takie jednostki jak mm/s, ml/s, ml/h, a nawet µl/h. Sterowanie pompą i dawkowanie płynów odbywa się przez graficzną aplikację, która uruchamiana jest na Raspberry Pi z podłączonym wyświetlaczem dotykowym.

Aplikacja wykorzystywana do kontrolowania pracy urządzenia

Aplikacja wykorzystywana do kontrolowania pracy urządzenia

Cała konstrukcja mechaniczna jest stosunkowo prosta, więc bez problemu mogła zostać wykonana na drukarce 3D. Działanie oraz sposób sterowania urządzeniem można zobaczyć na poniższym filmie:

System Poseidon jest na tyle rozwinięty, że umożliwia każdemu stosunkowo łatwe modyfikowanie całej pompy. Możliwe jest dodawanie kolejnych "kanałów" (napędów ze strzykawkami) i edytowanie GUI.

Osoby zainteresowane zbudowaniem własnej wersji tego urządzenia znajdą odpowiednie materiały na GitHubie oraz kanale YouTube, gdzie jeden z twórców projektu (Sina Booeshaghi) opublikował filmy opisujące cały proces budowy. Jeśli jesteście zainteresowani taką tematyką to koniecznie sprawdźcie również projekt OpenLH - robota do biologicznych eksperymentów:

OpenLH – robot DIY do biologicznych eksperymentów
OpenLH – robot DIY do biologicznych eksperymentów

Sprzęt do zastosowań około-medycznych może kosztować krocie i mało kogo stać na taki zakup w celach hobbystycznych. Nic więc dziwnego,…... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]. Autor wpisu: Darek Karpiński, Redakcja: Damian Szymański

arduino, biologia, chemia, medycyna, nauka, raspberrypi

Trwa ładowanie komentarzy...