Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

10 powodów, dla których warto uczyć się elektroniki

Elektronika 15.12.2017 Damian (Treker)

Elektronika otacza nas na każdym kroku. Dzięki nowym technologiom i ułatwionemu dostępowi do informacji coraz więcej osób interesuje się elektroniką oraz majsterkowaniem.

Nie wiesz czy warto zacząć naukę elektroniki? Oto lista powodów, które powinny Cię przekonać. Do tego kilka podpowiedzi jak zacząć!

Elektronika jest nauką, na której bazuje duża część otaczającego nas świata. Codziennie mamy kontakt z nową technologią. Nie rozstajemy się z telefonami i komputerami. Urządzenia stają się tańsze, mniejsze i wydajniejsze. (Nie)stety coraz częściej zamiast naprawić uszkodzony sprzęt wymieniamy go na nowy, bo miniaturyzacja nie ułatwia samodzielnych napraw. W związku z tym pojawia się pytanie, czy warto w tych czasach uczyć się jeszcze elektroniki?

Moim zdaniem zdecydowanie tak! Niezależnie od tego, czy myślimy o elektronice jako hobby, czy wiążemy z nią naszą przyszłość zawodową. Poniżej zebrałem 10 powodów, które powinny przekonać każdego, że warto wejść w świat elektroniki!

1. Nauka elektroniki to dobra zabawa

Początki bywają trudne. Wystarczy jednak dobrze poznać podstawy elektroniki, które są cały czas takie same. Raz opanujesz w praktyce jak korzystać z rezystorów, kondensatorów i tranzystorów, a wiedza ta będzie ważna przez lata! Co ważne nie trzeba „wkuwać” żadnej nudnej teorii!

Projekty elektroniczne trzeba sprawdzać w praktyce.
Uczymy się, praktykując i dobrze się przy tym bawiąc. Daje to wiele satysfakcji!

Podstawowe elementy wykorzystuje się praktycznie w każdym projekcie, więc dzięki praktyce nie zapomnisz tego, czego uczyłeś się wcześniej – wręcz przeciwnie będziesz utrwalał swoją wiedzę!

2. Będziesz mógł naprawiać proste urządzenia

Gdy poznasz elektronikę będziesz mógł wykonać wiele szybkich napraw. Często przytaczanym argumentem jest chociażby wymiana uszkodzonego złącza jack w słuchawkach, czy urwanego gniazda USB. Innym dobrym przykładem jest wymiana starych kondensatorów w płytach PC.

Kilka chwil z lutownicą potrafi uratować drogi sprzęt. Nawet jeśli naprawa nie zakończy się sukcesem, to będziesz wiedział, że zakup nowego urządzenia jest już usprawiedliwiony!

3. Zbudujesz nawet najdziwniejsze urządzenie

Dysponując odpowiednimi umiejętnościami będziesz mógł zbudować dowolne, wymyślone przez Ciebie urządzenie. Prosty robot, sterownik akwarium czy świecąca ozdoba nie będą dla Ciebie żadnym problemem.

Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia, będziesz mógł więc wykonać dowolny projekt, nawet ten najbardziej absurdalny. Nie wierzysz? Poniżej widoczny jest długopis, który uruchamia się za pomocą dedykowanej aplikacji na telefonie!

4. Elektronika daje coraz więcej możliwości

Podstawy są niezmienne, ale cały czas pojawiają się nowe narzędzia i platformy sprzętowe, które pozwalają na tworzenie ciekawszych projektów. Przygoda z elektroniką nigdy się nie kończy. Ciągły rozwój i pojawiające się coraz to nowe możliwości w świecie elektroniki, powodują że może ona stać się pasją na lata.

Arduino UNO

Świetnym przykładem jest chociażby Arduino, które pojawiło się na rynku dopiero kilka lat temu i szybko stało się niezwykle popularną platformą do nauki programowania. Za jej pomocą każdy może stworzyć rozbudowane „inteligentne” urządzenia elektroniczne, które komunikują się ze światem zewnętrznym. Więcej o tej platformie znaleźć można w kursie podstaw Arduino.

5. Dołączysz do ciekawej społeczności

Elektroniką interesuje się coraz więcej osób. Dołączysz więc do grona ciekawej społeczności, która łączy hobbystów, majsterkowiczów i zawodowców. Będziesz mógł czerpać wiedzę od starszych doświadczeniem kolegów, pokazywać innym swoje projekty, a w przypadku problemów znajdziesz osoby chętne do pomocy.

Co ważne, coraz częściej maniacy technologii spotykają się poza Internetem. Można ich spotkać m.in. na zawodach robotów oraz hackathonach.

6. Będziesz trenował logiczne myślenie

Elektronika rozwija umiejętności logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Nauka ta w dużym stopniu jest oparta  na prawach fizyki i matematyki, natomiast zastosowanie ich w praktyce wymaga myślenia kreatywnego.

Rozwijanie zainteresowań w kierunku elektroniki uczy cierpliwości i konsekwencji w dążeniu do celu. Budowanie własnych projektów to świetny trening radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz rozwiązywania napotkanych problemów.

7. Elektronika jest tanim hobby

Oczywiście na rynku są dostępne bardzo drogie komponenty i narzędzia. Nie trzeba ich jednak kupować, a już na pewno nie na początku! Aby poznać podstawy wystarczą proste elementy, bateria i miernik uniwersalny. Komplet elementów, który pozwoli na poznanie najważniejszych podstaw można kupić już za mniej niż 100 zł.

Dzięki niskiemu kosztowi „wejścia” w elektronikę będziesz mógł szybko ocenić czy jest to zajęcie dla Ciebie. Jeśli nie, to uchronisz się przed zbędnym wydawaniem dużych kwot, tak jak może to mieć miejsce w przypadku innego hobby.

Co ważne nie trzeba kupować książek lub zapisywać się na żadne płatne szkolenia. W internecie znaleźć można mnóstwo poradników np. na YouTubie. Co więcej, na wielu stronach dostępne są nawet zupełnie darmowe i kompletne kursy elektroniki.

8. Elektronika uczy dokładności i staranności

Jak w przypadku każdej technicznej dziedziny, zabawa z elektroniką wymaga staranności oraz dokładności w działaniu. Dlatego tworząc nowe projekty rozwijasz w sobie te cechy. Z czasem nauczysz się, że warto działać spokojnie i zgodnie z przygotowanym planem.

Tworzenie układów elektronicznych, często z mikroskopijnych elementów,
pomaga również rozwinąć zdolności manualne.

9. Wykorzystasz swoją wiedzę w innych dziedzinach

Opanowanie podstawowych informacji z zakresu elektroniki ułatwia rozwój w innych dziedzinach. Bez problemu połączysz kilka swoich pasji. Interesujesz się roślinami? Będziesz mógł zbudować urządzenie do automatycznego podlewania lub pielęgnacji roślin. Przykład:

Twoją pasją jest informatyka? Zamiast pisać kolejny program, który działa tylko na ekranie komputera będziesz mógł ożywić urządzenie elektroniczne. Stworzysz program, który porusza silnikami, miga diodami, korzysta z zewnętrznych czujników. Nauka programowania w taki sposób daje jeszcze więcej satysfakcji!

10. Elektronika nie musi być tylko hobby

Świat cały czas idzie do przodu. Potrzeba więcej elektroników i programistów. Specjaliści są w dzisiejszych czasach pożądaną grupą zawodową, która nie może narzekać na zarobki. Dzięki czemu nie będziesz uzależniony finansowo od swojego kota 😉

Jak wejść w świat elektroniki? Nauka przez praktykę!

Przygodę z elektroniką można zacząć od naszych kursów, które dotyczą podstaw elektroniki i programowania. Na stronie znaleźć można poradniki tworzone z myślą o zupełnie nowych adeptach elektroniki, również tych, którzy są zainteresowani Arduino lub Raspberry Pi!

Wszystkie materiały dostępne są za darmo. Co więcej, dzięki współpracy z najpopularniejszym sklepem dla elektroników-hobbystów przygotowaliśmy gotowe zestawy elementów potrzebnych do wykonania ćwiczeń opisanych w kursach. Dzięki temu masz pewność, że nie zgubisz się w gąszczu dostępnych elementów i kupisz na pewno to, co będzie Ci potrzebne. 

Przykładowy zestaw do
kursu podstaw elektroniki.

Dlaczego jeszcze warto uczyć się elektroniki?

Masz już pierwszy krok za sobą? Pomóż zrobić go innym – daj znać w komentarzu dlaczego elektronika jest Twoim hobby i dlaczego polecasz (lub nie) to zajęcie! 

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

Lukaszm

22:26, 15.12.2017

#1

Cytat:

Co ważne nie trzeba „wkuwać” żadnej nudnej teorii!

Nie do końca zgadzam się z takim podejściem. Bez 'nudnej teorii' będzie pojawiać się na forum coraz więcej tematów z pytaniami o banały. Oczywiście nie neguję ważności praktycznych doświadczeń (jak najbardziej zachęcam), ale nie można opierać się tylko i wyłącznie na eksperymentach.

Treker
Autor wpisu
Administrator

22:31, 15.12.2017

#2

Lukaszm, słusznie, teoria jest potrzebna i podczas nauki elektroniki trzeba ją poznawać. Na szczęście nie trzeba wkuwać 2 książek na pamięć, aby uruchomić pierwszy układ (taką nudną teorię miałem na myśli). To co najważniejsze (do pierwszy eksperymentów) zawiera się w kilku akapitach i można to przyswoić w locie. Oczywiście później przychodzi czas na analizę i zagłębianie się w te wszystkie zawiłości. Chodziło mi tutaj o taką "barierę" w stylu jak nie nauczysz się tych 150 definicji na pamięć, to nawet dioda nie będzie świeciła ;)

Lukaszm

23:11, 15.12.2017

#3

Cytat:

Chodziło mi tutaj o taką "barierę" w stylu jak nie nauczysz się tych 150 definicji na pamięć, to nawet dioda nie będzie świeciła

Zgadzam się, ale gorzej jak ktoś chce przejść od świecącej diody do np. autonomicznego robota w ten sam sposób :D

Treker
Autor wpisu
Administrator

23:29, 15.12.2017

#4

Lukaszm, to już chyba specyfikacja bycia nowicjuszem w dowolnej dziedzinie... Podczas nauki grania na jakimś instrumencie też najchętniej szybko przeszłoby się od razu do czegoś dla profesjonalistów ;)

pokrzyw

23:38, 15.12.2017

#5

ja chciałbym jeszcze zwrócić uwagę, że faktycznie elektronika opiera sie na fizyce i matematyce, ale należy pamiętać że jak jest sie kolokwialnie mówiąc słabym z matmy to to nie powinno go zniechęcać. u mnie w szkole, o profilu typowo elektronicznym, nie jednokrotnie ktoś mówił w pierwszej/drugiej klasie że "tutaj wszystko opiera sie na matematyce i fizyce, a przecież to w gimnazjum mi nie szło.." i faktycznie, sporo osób miało tam problemy z matematyką ( w tym ja :) ) ale w przedmiotach zawodowych, nikt nie miał większych problemów. także pamiętajcie że żeby poznać podstawy elektroniki lub lutowania, czy nawet ciut więcej niż podstawy, to nie trzeba być bystrzakiem z matmy :)

Treker
Autor wpisu
Administrator

0:24, 16.12.2017

#6

pokrzyw, witam na forum :) Słusznie, na początku najbardziej przydaje się logiczne myślenie. Typowa matematyka (szczególnie ta bardziej zaawansowana) pojawia się dopiero później i hobbystom nie jest zbyt mocno potrzebna - to bardziej temat dla studentów.

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2018 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.