KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

10 powodów, dla których warto uczyć się elektroniki

10 powodów, dla których warto uczyć się elektroniki

Elektronika otacza nas na każdym kroku. Dzięki nowym technologiom i ułatwionemu dostępowi do informacji coraz więcej osób interesuje się elektroniką oraz majsterkowaniem.

Nie wiesz czy warto zacząć naukę elektroniki? Oto lista 10 powodów, które powinny Cię przekonać. Do tego kilka podpowiedzi jak zacząć!

Elektronika jest nauką, na której bazuje duża część otaczającego nas świata. Codziennie mamy kontakt z nową technologią. Nie rozstajemy się z telefonami i komputerami. Urządzenia stają się tańsze, mniejsze i wydajniejsze. (Nie)stety coraz częściej zamiast naprawić uszkodzony sprzęt wymieniamy go na nowy, bo miniaturyzacja nie ułatwia samodzielnych napraw. W związku z tym pojawia się pytanie, czy warto w tych czasach uczyć się jeszcze elektroniki?

Moim zdaniem zdecydowanie tak! Niezależnie od tego, czy myślimy o elektronice jako hobby, czy wiążemy z nią naszą przyszłość zawodową. Poniżej zebrałem 10 powodów, które powinny przekonać każdego, że warto wejść w świat elektroniki!

1. Nauka elektroniki to dobra zabawa

Początki bywają trudne. Wystarczy jednak dobrze poznać podstawy elektroniki, które są cały czas takie same. Raz opanujesz w praktyce jak korzystać z rezystorów, kondensatorów i tranzystorów, a wiedza ta będzie ważna przez lata. Co ważne, nie musisz wkuwać żadnej nudnej teorii!

Podstawowe elementy wykorzystuje się dosłownie w każdym kolejnym projekcie, więc dzięki praktyce nie zapomnisz tego, czego nauczyłeś się wcześniej - wręcz przeciwnie, będziesz utrwalał swoją wiedzę!

2. Będziesz mógł naprawiać proste urządzenia

Gdy poznasz elektronikę to będziesz mógł wykonać wiele szybkich napraw. Często przytaczanym przykładem jest chociażby wymiana uszkodzonego złącza jack w słuchawkach, czy urwanego gniazda USB. Innym dobrym przykładem jest wymiana starych kondensatorów w różnych urządzeniach RTV.

3. Zbudujesz nawet najdziwniejsze urządzenia

Dysponując odpowiednimi umiejętnościami będziesz mógł zbudować dowolne, wymyślone przez siebie, urządzenie. Prosty robot, sterownik akwarium czy świecąca ozdoba nie będą dla Ciebie żadnym problemem. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia, będziesz więc mógł wykonać dowolny projekt, nawet ten najbardziej absurdalny - taki, jak np.: długopis uruchamiany aplikacją mobilną.

4. Elektronika daje coraz więcej możliwości

Podstawy są niezmienne, ale cały czas pojawiają się nowe narzędzia i platformy sprzętowe, które pozwalają na tworzenie ciekawszych projektów. Przygoda z elektroniką nigdy się nie kończy. Ciągły rozwój elektroniki powoduje, że może ona stać się pasją na długie lata.

Świetnym przykładem jest chociażby Arduino, które pojawiło się na rynku dopiero kilka lat temu i szybko stało się niezwykle popularną platformą do nauki programowania. Za jej pomocą każdy może stworzyć "inteligentne" urządzenia elektroniczne, które komunikują się ze światem zewnętrznym.

5. Dołączysz do ciekawej społeczności

Elektroniką interesuje się coraz więcej osób. Dołączysz więc do grona ciekawej społeczności, która łączy hobbystów i zawodowców. Będziesz mógł czerpać wiedzę od starszych kolegów, pokazywać innym swoje projekty, a w przypadku problemów znajdziesz osoby chętne do pomocy, bo... gwarantuję, że są w polskim Internecie miejsca przyjazne dla początkujących elektroników.

6. Będziesz trenował logiczne myślenie

Elektronika rozwija umiejętności logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Nauka ta w dużym stopniu jest oparta na prawach fizyki i matematyki, natomiast zastosowanie ich w praktyce ćwiczy kreatywność.

Rozwijanie zainteresowań w kierunku elektroniki uczy cierpliwości i konsekwencji w dążeniu do celu. Budowanie własnych projektów to świetny trening radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz rozwiązywania napotkanych problemów.

7. Elektronika jest tanim hobby

Oczywiście na rynku są dostępne bardzo drogie komponenty i narzędzia. Nie trzeba ich jednak kupować, a już na pewno nie na początku! Aby poznać podstawy wystarczą proste elementy, bateria i miernik uniwersalny. Komplet elementów, który pozwoli na poznanie najważniejszych podstaw można kupić już za mniej niż 90 zł.

Co ważne, nie trzeba kupować książek i zapisywać się na żadne płatne szkolenia. W Internecie znaleźć można wiele poradników - w tym całe kursy elektroniki, których treść dostępna jest w 100% za darmo.

8. Elektronika uczy dokładności i staranności

Jak w przypadku każdej technicznej dziedziny, zabawa z elektroniką wymaga oczywiście staranności oraz dokładności. Dlatego tworząc nowe projekty rozwijasz w sobie te cechy. Z czasem nauczysz się, że warto działać spokojnie i zgodnie z przygotowanym planem.

9. Wykorzystasz swoją wiedzę w innych dziedzinach

Opanowanie podstawowych informacji z zakresu elektroniki ułatwia rozwój w innych dziedzinach. Bez problemu połączysz kilka swoich pasji. Interesujesz się roślinami? Będziesz mógł zbudować urządzenie do automatycznego podlewania lub pielęgnacji roślin. Przykład:

Twoją pasją jest informatyka? Zamiast pisać kolejny program, który działa na ekranie komputera, będziesz mógł teraz ożywić urządzenie elektroniczne. Stworzysz program, który porusza silnikami, miga diodami, korzysta z zewnętrznych czujników. Taka nauka daje znacznie więcej satysfakcji.

10. Elektronika nie musi być tylko hobby

Świat idzie do przodu, specjaliści związani z elektroniką i programowaniem są w dzisiejszych czasach poszukiwaną grupą zawodową, która na pewno nie może narzekać na zarobki. Nie będziesz więc uzależniony finansowo od swojego kota ;)

Jak wejść w świat elektroniki?

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z elektroniką to możesz rozpocząć np. od tego kursu elektroniki. Jest to obecnie najpopularniejsza seria poradników na ten temat w Polsce. Co ważne, cała treść kursu dostępna jest za darmo, więc już teraz możesz zapoznać się z jego zawartością.

Jeśli uznasz, że taka forma materiałów jest odpowiednia dla Ciebie to będziesz mógł zamówić gotowy zestaw elementów, dzięki któremu wykonasz wszystkie ćwiczenia z kursu. Zakup zestawu do gwarancja otrzymania właściwych elementów - unikniesz więc pomyłek, które popełniają osoby początkujące, gdy pierwszy raz wybierają się do sklepu elektronicznego.

Zobacz jak wygląda ten zestaw do nauki elektroniki (wraz z polecanymi akcesoriami):

Co więcej, po zakupie zestawu, w razie ewentualnych problemów z wykonywaniem ćwiczeń, otrzymasz szybką pomoc od autorów kursu lub innych osób, które udzielają się na naszym forum.

elektronika, hobby, nauka

Trwa ładowanie komentarzy...