KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Kurs STM32 – #1 – Zaczynamy! Spis Treści

Kurs STM32 – #1 – Zaczynamy! Spis Treści

W pewnym momencie AVRy to za mało, pojawia się ochota na poznanie mocniejszych układów. Tutaj najczęściej wybór pada na tanie STM32.

Stąd pomysł na nowy kurs. Łącznie składa się on z 13 artykułów omawiających najważniejsze peryferia STM32 w praktyce.

Dlaczego STM32?

Jakiś czas temu poszukiwałem dobrej alternatywy dla wysłużonych 8-bitowych AVRków. Moim celem była nauka czegoś nowego, dlatego zdecydowałem się na mocniejsze STM32. Po realizacji kilku projektów doceniłem różnorodność dostępnych mikrokontrolerów, tanie zestawy oraz darmowe kompilatory. Warto również wspomnieć o wygodnej bibliotece udostępnianej przez producenta, która ułatwia i przyspiesza pisanie programów.

Zawartość kursu STM32!

Stawiamy na praktykę, dlatego wszystkie peryferia zostaną omówione na konkretnych przykładach. Kurs omawia wszystkie aspekty, które są niezbędne do wykorzystywania STMów we własnych projektach. Od odrobiny wstępu na temat rodziny mikrokontrolerów, przez instalację środowiska i wykorzystywanie portów GPIO, kończąc na obsłudze dodatkowych peryferiów takich jak akcelerometr oraz wyświetlacz graficzny!

Informacje o użytej platformie oraz kompilatorze i sposobie programowania będą przedstawiane w kolejnych artykułach. Kurs składa się z następujących części:

 

 

 1. Kurs STM32 - #1 - Zaczynamy! Spis Treści (właśnie ją czytasz)
 2. Kurs STM32 - #2 - Podstawowe informacje o STM32
 3. Kurs STM32 - #3 - Płytka Nucleo, konfiguracja środowiska
 4. Kurs STM32 - #4 - Sterowanie portami GPIO w praktyce
 5. Kurs STM32 - #5 - Komunikacja z komputerem, UART
 6. Kurs STM32 - #6 - Pomiar napięcia, przetwornik ADC
 7. Kurs STM32 - #7 - Liczniki (timery) w praktyce, PWM
 8. Kurs STM32 - #8 - DMA, czyli bezpośredni dostęp do pamięci
 9. Kurs STM32 - #9 - SPI w praktyce, ekspander IO
 10. Kurs STM32 - #10 - SPI w praktyce, wyświetlacz graficzny (zestaw rozszerzony)
 11. Kurs STM32 - #11 - I2C w praktyce, pamięć eeprom
 12. Kurs STM32 – #12 – I2C w praktyce, akcelerometr (zestaw rozszerzony)
 13. Kurs STM32 - #13 - Podsumowanie, QUIZ
 14. Zobacz również drugi kurs STM32 F4 (HAL & Cube)!

Dla kogo?

Kurs przygotowany został z myślą o osobach, które mają podstawową wiedzę elektroniczną oraz podstawy wiedzy o jakichkolwiek mikrokontrolerach (można wspierać się kursem Arduino). Część z czytelników będzie na pewno zainteresowana przesiadką z AVR na STM32, dlatego czasami pojawiają się pewne porównania i wyjaśnienia względem tej rodziny mikrokontrolerów. Nie jest wymagana żadna wiedza o ARM i STM32!

O autorze kursu

Pierwotnie kurs miał być pisany przeze mnie. Jednak ostatecznie postanowiłem znaleźć dla Was bardziej doświadczonego nauczyciela. Autorem tego kursu jest Piotr Bugalski, pewnie większość z Was kojarzy go jednak z pseudonimu Elvis, którym posługuje się na naszym forum.

Piotr zajmuję się programowaniem systemów wbudowanych nie tylko hobbystycznie, jest związany z tym tematem również zawodowo. Wierzę, że nauka od doświadczonego praktyka, będzie dla Was atrakcyjną formą poznawania układów z rodziny STM32.

Źródło: materiały prasowe STM32.

Źródło: materiały prasowe STM32.

Sprzęt do kursu STM32

Tak jak w przypadku kursów podstaw elektroniki oraz programowania Arduino, również tym razem przygotowaliśmy dla Was wygodne zestawy wszystkich elementów.

Tym razem dostępne zestawy różnią się zawartością. Jeśli zdecydujecie się na zakup zestawów rozszerzonych, to w komplecie otrzymacie moduł akcelerometru i magnetometru oraz wyświetlacz graficzny. Dzięki temu będziecie mogli poznać interfejsy ISP oraz I2C jeszcze lepiej!

W przypadku zestawów podstawowych, obsługę ISP oraz I2C przećwiczycie na pamięci eeprom oraz ekspanderze portów. Oczywiście niezbędne układy do tych testów znajdują się również w zestawach rozszerzonych. Podsumowując wersje:

 • Rozszerzona: pamięć eeprom, ekspander, LCD graficzny, akcelerometr
 • Podstawowa: tylko pamięć eeprom i ekspander.

Jesteście zainteresowani, która platforma według nas jest najlepsza do nauki STMów? Możecie poczekać do kolejnych części kursu lub sprawdzić samodzielnie już teraz w zestawach:

Gotowe zestawy do kursów Forbota

 Komplet elementów  Gwarancja pomocy  Wysyłka w 24h

Zestaw ponad 120 elementów do przeprowadzenia wszystkich ćwiczeń z kursu można nabyć u naszych dystrybutorów! Dostępne są wersje z płytką Nucleo lub bez niej!

Zamów w Botland.com.pl »

Super, podoba mi się!

Jeśli jesteś zainteresowany nowym kursem i chcesz, aby powstawały kolejne rozważ zakup zestawu! Kupując cały komplet zaoszczędzisz, a dodatkowo wspomożesz rozwój Forbota! Możesz również nabyć np.: nasz kubek!

Co więcej, korzystając z poniższego formularza możesz zapisać się na powiadomienia o nowych artykułach publikowanych na Forbocie. Nie ominie Cie wtedy żaden nowy odcinek naszego kursu!

Nawigacja kursu

kurs, kursSTM32, Nucleo, programowanie, stm32

Trwa ładowanie komentarzy...