KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Malowanie kolorowych obrazów za pomocą jednej diody RGB

Malowanie kolorowych obrazów za pomocą jednej diody RGB

Technika malowania światłem w świecie fotografii pozwala na uzyskanie ciekawych zdjęć. Pora, aby połączyć długą ekspozycję aparatu z odrobiną dodatkowej elektroniki.

Oto urządzenie, dzięki któremu można malować dowolne obrazy przy użyciu jednej diody RGB, przemieszczanej za pomocą maszyny CNC.

Autor projektu podpisujący się jako having11 zbudował urządzenie, które pozwala na odtwarzanie kolorowych grafik za pomocą tylko jednego punktu świetlnego (diody RGB). Konstrukcja urządzenia jest podobna do maszyn CNC.

Stelaż projektu został wykonany z profili aluminiowych przymocowanych do drewnianej ramy. Wszelkie mocowania silników, części karetki i mocowania dla diody powstały na drukarce 3D. Za zmianę współrzędnych głowicy z  LED-em odpowiedzialne są dwa silniki krokowe, sterowane przez sterownik DRV8825 podłączony do Arduino Mega 2560. Do sterownika zostały również podłączone dioda LED oraz czytnik kart SD, służący do odczytywania zapisanych grafik na karcie pamięci. Do zrobienia zdjęcia niezbędny jest także aparat, który umożliwia zmianę czasu naświetlania (ekspozycji).

Budowa i wygląd urządzenia

Budowa i wygląd urządzenia

Autor projektu postanowił użyć bitmapy (bmp) jako formatu grafiki ze względu na łatwość odczytu danych w niej zawartych. Większość dzisiejszych aparatów ma ograniczony czas ekspozycji do około 30 sekund, więc grafika może składać się tylko z 288 pikseli, co przekłada się na 18 × 16 pikseli.

Przykładowa grafika przedstawiająca Mario

Przykładowa grafika przedstawiająca Mario

Po podłączeniu urządzenia do zasilania i umieszczeniu karty pamięci z wcześniej przygotowaną grafiką w czytniku następuje wyzerowanie osi X i Y. Po ustawieniu pozycji początkowej Arduino przeszukuje kartę pamięci w celu znalezienia grafiki bitmapowej, a następnie ją odczytuje.

Po odczycie dioda LED miga 5 razy, dając znać, że za chwilę rozpocznie się wyświetlanie przez nią pojedynczych pikseli grafiki i należy przygotować się do naciśnięcia spustu migawki w aparacie. W tym momencie rozpoczyna się właściwy proces. Dioda przesuwana jest na kolejne pozycje, a jej kolor jest zmieniany na taki, który będzie zbliżony do danych odczytanych z mapy bitowej.

Proces malowania obrazów za pomocą jednej diody RGB został przedstawiony na poniższej prezentacji. Widać na niej działanie urządzenia widziane okiem zwykłej kamery, która nagrywa film, w porównaniu z efektami rejestrowanymi przez aparat z długim czasem naświetlania.

Prace nad projektem cały czas trwają. W planach jest m.in. zminimalizowanie rozmazania grafik na zdjęciach, które spowodowane jest ruchem włączonej diody. Więcej informacji na temat projektu znaleźć można w instrukcji przygotowanej przez autora tego oryginalnego DIY. Macie pomysł na inne wykorzystanie Arduino w połączeniu z aparatem cyfrowym?

Balansowanie piłeczką, czyli ciekawy przykład PID w praktyce
Balansowanie piłeczką, czyli ciekawy przykład PID w praktyce

Celem opisywanego projektu jest utrzymanie małej piłeczki na specjalnej, ruchomej platformie. Urządzenie to jest więc ciekawym gadżetem oraz... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, cnc, fotografia, led, projekty

Trwa ładowanie komentarzy...