KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot BEAM - co warto wiedzieć?

BEAM (B.E.A.M) to określenie robotów zbudowanych w całości na układach analogowych. Najczęściej są to bardzo proste urządzenia, które kojarzą się głównie z początkującymi konstruktorami.

Podstawową zaletą robotów typu BEAM, są proste schematy, tanie części i łatwość ich uruchamiania po złożeniu. Nie wymagają programowania ani żadnych specjalistycznych narzędzi, poza multimetrem. Konstrukcje takie były szczególnie popularne przed popularyzacją takich płytek jak np. Arduino UNO.

Przykładowy światłolub zbudowany na bazie L293D

Przykładowy światłolub zbudowany na bazie L293D

Jednym z najpopularniejszych robotów BEAM jest tzw. światłolub, robot poruszający się w kierunku najsilniejszego źródła światła. W podstawowej wersji do działania wykorzystuje on zaledwie parę fototranzystorów, parę rezystorów i podwójny mostek H w jednej obudowie. Budowa przykładowego robota tego typu została opisana na naszym forum:

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 5 / 5. Głosów łącznie: 1

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!