Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Kurs STM32F4 – #13 – Podsumowanie

Programowanie 04.10.2016 Damian (Treker)

kursSTF4_13Pora na krótkie podsumowanie kursu STM32 F4. Przez ostatnie miesiące na Forbocie pojawiło się 12 artykułów, dzięki którym każdy z Was mógł zapoznać się w praktyce z HAL oraz Cube.

Teraz pora na dyskusję, w którym kierunku warto iść dalej oraz jak spodobały się Wam opisane tutaj narzędzia od ST.

Nawigacja serii artykułów:
« poprzednia część

Kup zestaw elementów i zacznij naukę w praktyce! Przejdź do strony dystrybutora »

Dla przypomnienia, w kursie STM32 F4 omówione zostały najważniejsze informacje dotyczące wykorzystywania HAL oraz kreatora Cube. Jak oceniacie takie, nowe podejście do programowania bazujące na graficznym kreatorze? Dajcie znać w komentarzach!

Wizualizacja danych dzięki STM Studio.

Wizualizacja danych dzięki STM Studio.

Nie zabrakło również informacji na temat niesamowicie ułatwiającego pracę STM Studio, dzięki czemu debugowanie programów jest jeszcze łatwiejsze. Podczas kolejnych artykułów dokładnie opisane zostały najważniejsze peryferia, takie jak: GPIO, UART, ADC, DMA, I2C oraz SPI. Jednak jednym z najciekawszych poradników był na pewno tekst, który wyjaśniał jak łatwo można zacząć wykorzystywać w swoich projektach łączność przez USB!

Łączność dzięki USB.

Łączność dzięki USB.

Zamów zestaw

Jeśli ktoś z Was wahał się nad zakupem zestawu i rozpoczęciem nauki STM32 F4, to chyba nie ma lepszego momentu – warto zrobić to teraz. Szczególnie, że cały kurs jest już dostępny!

Zestaw elementów do przeprowadzenia ćwiczeń

Gwarancja pomocy na forum dla osób, które kupią poniższy zestaw!

Zestaw elementów do przeprowadzenia wszystkich ćwiczeń z kursu STM32 F4 można nabyć u naszego dystrybutora! Zestaw zawiera m.in. płytkę Discovery, wyświetlacz OLED, joystick oraz enkoder.


Kup w Botlandzie »

Co dalej z ST – jaki kolejny kurs?

Bardzo chętnie wysłuchamy propozycji na kolejne kursy związane z układami od ST. Część propozycji, które często trafiały do mnie różnymi drogami zebrałem już w poniższej ankiecie.

O czym powinien być kolejny kurs związany z ST? Wybierz do 2 odp.

Jeśli jesteście zainteresowani jeszcze inną publikacją dotyczącą tych układów, to dajcie znać w komentarzach, co byłoby dla Was najciekawsze.

Na ten moment nie deklaruję jeszcze powstania żadnego z kursów – wszystko zależy m.in. od tej ankiety oraz ogólnego zainteresowania tematyką mikrokontrolerów od ST.

Kup zestaw elementów i zacznij naukę w praktyce! Przejdź do strony dystrybutora »

Autor podsumowania: Damian (Treker) Szymański
Autor kursu: Bartek (Popeye) Kurosz

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

Magyster

16:40, 04.10.2016

#1

Kurs świetny, chętnie bym kupił wersję drukowaną np. w formie zeszytów z dogłębnym omówieniem poszczególnych zagadnień.

Programowanie z użyciem Cube i HAL w porównaniu z AVRami bajeczka - bardziej przypomina programowanie PCta niż UC, co mi osobiście bardziej odpowiada (zero grzebania w rejestrach).

Kontynuacja kursu to by była świetna wiadomość.

Aktualnie próbuję zagadać z DS18b20 (1wire) więc najchętniej o tym bym poczytał ;-) , ale jest jeszcze dużo fajnych gadżetów do podłączenia.

Maniek93

21:03, 04.10.2016

#2

Co do pytania odnośnie nowych kursów. Jeśli ktoś jest zainteresowany programowaniem "na rejestrach" polecam zajrzeć tutaj , jest tam dostępny ponad 500-stronicowy poradnik udostępniony za darmo. Jeśli administratorzy strony chcieli by zrobić taki kurs i szukali by prowadzącego, możliwe że osoba która zrobiła ten poradnik podjęła by się tego, chodź to tylko moje zdanie.

Wilq77

21:13, 04.10.2016

#3

Kurs jest świetny, ale o wieeele za krótki!!! Brakuje wielu zagadnień:

- wyświetlacze,

- PWM (serwa),

- Silniki krokowe,

- układ dźwiękowy !!

- bluetooth :)

- wifi/ethernet i prosty serwer www

Po halu i cube czuje się wielki niedosyt :)

ps19

21:22, 04.10.2016

#4

Wilq77, Podstawy masz a obsługa czegoś to już tylko korzystanie z dokumentacji i umiejętne wykorzystanie to czego się nauczyłeś + szukanie w necie i książkach.

Obsługę serw masz chyba w kursie Arduino, czyli teorię masz.

Wilq77

21:35, 04.10.2016

#5

ps19 napisał/a:

Wilq77, Podstawy masz a obsługa czegoś to już tylko korzystanie z dokumentacji i umiejętne wykorzystanie to czego się nauczyłeś + szukanie w necie i książkach.

Obsługę serw masz chyba w kursie Arduino, czyli teorię masz.

To prawda, jednakże :) prościej jest "przerobić" kurs i na jego bazie budować coś nowego. Ja generalnie nie zajmuję się robotyką. Ale lubię programować i eksperymentować, sporo pisałem pod AVR (w C++ aby było ciekawiej). Niestety albo stety stwierdziłem, iż czas zostawić AVR i przesiąść się na ARM. HAL i CUBE utwierdziły mnie w tym. A Forbot to jedyne chyba miejsce gdzie taki kurs zaistniał i to w przystępnej formie ;).

Chyba sam przyznasz, iż łatwiej bazować na sprawdzonych i konkretnych przykładach by zgromadzić "krytyczną" ilość wiedzy i umiejętności by pójść dalej swoją drogą.

Poza tym poziom abstrakcji HAL+CUBE jest o wiele wyższy niż C/C++ w AVR (rejestry, własne biblioteki), co wymaga praktyki, a tą najłatwiej zdobyć w czasie kursu :)

kaworu

9:05, 23.10.2016

#6

Wilq77 napisał/a:

Poza tym poziom abstrakcji HAL+CUBE jest o wiele wyższy niż C/C++ w AVR (rejestry, własne biblioteki)

Ale jesteś świadom tego, że istnieje coś takiego jak Atmel Studio i ASF?

bresser2208

12:33, 27.10.2016

#7

Witam,

Kurs naprawdę świetnie wprowadza w tematykę.

Odnośnie kontynuacji to może poruszyć by temat sieci czujników lub układów wykonawczych współpracujących np. w sieci typu MESH, jak do tego tematu podejść oraz skuteczne implementacje.

SweetDreams

14:18, 27.10.2016

#8

Propozycja ode mnie dotycząca kolejnych kursów - użycie mniejszego/tańszego mikrokontrolera z rdzeniem Cortex-M0 np. STM32F030, któremu bliżej do tego co oferuje np. Arduino (Atmega 8). Nie każdy potrzebuje "mocy" F4.

Poza tym można by rozważyć kurs Keil uVision.

Treker
Autor wpisu
Administrator

20:01, 29.10.2016

#9

bresser2208, SweetDreams, dzięki za Wasze sugestie :)

yowojtas

22:33, 21.11.2016

#10

Ja najchętniej usłyszałbym coś o kolorowych wyświetlaczach i wyświetlaniu grafik. Pewnie wielu użytkowników ma z tym problem, w tym ja sam a ciekawie byłoby wykorzystać większą moc F4 i F7 do stworzenia ciekawego GUI.

piotr2705

10:46, 05.02.2017

#11

Wiadomo czy powstanie i jeśli tak to kiedy można się spodziewać? Oczekuję bardzo na przyszły kurs. :)

Treker
Autor wpisu
Administrator

21:03, 06.02.2017

#12

piotr2705, tak kurs jest zaplanowany :) Jednak do jego startu daleko (na pewno mówimy o kilku miesiącach) - nie chce teraz obiecywać konkretnych dat. Zdradzę jednak, że skupimy się na wykorzystaniu systemów czasu rzeczywistego typu FreeRTOS.

amilo_pa

18:04, 30.06.2017

#13

W jaki sposób można robić backupy swoich projektów w Eclipsie ? Próba eksportowania, zmiany nazwy i wczytania nie przynosi pozytywnych efektów - cały projekt się psuje :/

Treker
Autor wpisu
Administrator

21:19, 30.06.2017

#14

amilo_pa, nie wiem, czy coś się zmieniło, ale ja kiedyś zwyczajnie pakowałem w archiwum folder z projektem i miałem backup ;) To taka najprostsza metoda. Warto jednak zainteresować się czymś bardziej rozbudowanym (systemy kontroli wersji). Zerknij tutaj: Systemy kontroli wersji – Mercurial

amilo_pa

21:26, 30.06.2017

#15

Treker a jak później importujesz ten spakowany projekt ?

Treker
Autor wpisu
Administrator

21:29, 30.06.2017

#16

amilo_pa, jeśli to był backup w postaci archiwum, to zwyczajnie nadpisywałem cały katalog. Jednak robiłem to dawno temu i może coś się zmieniło. Poczekaj na odpowiedź kogoś, kto ma większe doświadczenie w tej tematyce :)

Zobacz wszystkie komentarze (16) na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.