KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Kursy Forbota podczas praktyk zawodowych w WAGO!

Kursy Forbota podczas praktyk zawodowych w WAGO!

Firma WAGO zdecydowała się na wykorzystanie kursów Forbota podczas swojego najnowszego programu praktyk zawodowych.

Dzięki naszym materiałom przyszli mechatronicy mogli poznać w praktyce podstawy elektroniki i programowania. Czy kursy okazały się pomocne?

Forbotowe kursy elektroniki pomogły już tysiącom uczniów i studentów, którzy chcieli samodzielnie poznać elektronikę w praktyce. Nasze materiały są jednak coraz częściej używane oficjalnie w szkołach oraz na uczelniach. A teraz cieszymy się, że zostały również wybrane przez firmę WAGO i wykorzystane w trakcie realizacji jej programu praktyk zawodowych!

W czerwcu zakończy się pierwszy cykl praktyk zawodowych mechatroników w WAGO – producenta i dostawcy komponentów dla przemysłu, techniki procesowej i automatyki budynkowej. Przez ostatnie trzy lata uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Wincentego Witosa ze Środy Śląskiej nabywali wiedzę i umiejętności praktyczne w warsztacie zakładu produkcyjnego WAGO we Wróblowicach pod Wrocławiem. O przebiegu tych praktyk opowiedział nam Pan Michał Dudek – koordynator ds. szkoleń zawodowych w polskim oddziale firmy WAGO.

Dlaczego mechatronicy?

Decyzję o rozpoczęciu kooperacji edukacyjnej podjęto już w 2018 roku. Wybór padł na mechatroników, którzy poznają m.in.: elektronikę, elektrykę, mechanikę, pneumatykę oraz szeroko pojęte systemy mechatroniczne. Dzięki temu profilowi uczniowie mogą się szkolić, a następnie znaleźć zatrudnienie w takich działach jak utrzymanie ruchu, narzędziownia czy produkcja automatyczna.

Część zajęć praktycznych prowadzona jest w przygotowanej dla praktykantów sali szkoleniowej, gdzie zdobywają podstawowe wiadomości z różnych dziedzin (w tym wpisie skupimy się tylko na elektronice). Dla formalności zacznijmy jednak od krótkiego przedstawienia WAGO, bo może nie wszyscy czytelnicy Forbota mieli okazję spotkać się z naszymi produktami.

Kilka słów o WAGO

WAGO jest światowym liderem w dziedzinie połączeń sprężynowych, ale również inne nasze produkty stały się już standardem przemysłowym. W swojej ofercie posiadamy m.in. złączki listwowe, moduły interfejsowe, sterowniki PLC, a także panele HMI. A oto nasza najpopularniejsza złączka instalacyjna:

Od prawie 70 lat na światowych rynkach i od ponad 25 lat w Polsce produkujemy i dostarczamy klientom nowatorskie komponenty połączeniowe do przewodów elektrycznych oraz kompleksowe rozwiązania w zakresie automatyki przemysłowej oraz budynkowej.

WAGO to m.in. technika łączeniowa, moduły interfejsowe oraz automatyka budynkowa

WAGO to m.in. technika łączeniowa, moduły interfejsowe oraz automatyka budynkowa

Jesteśmy częścią międzynarodowej Grupy WAGO. Na świecie tworzy ją już 8500 pracowników (w aż 10 zakładach produkcyjnych), a w Polsce około 1200 osób w dwóch lokalizacjach. Więcej informacji na temat naszych produktów znaleźć można na https://wago.com.

Nauka elektroniki? Postawiliśmy na Forbota!

Uczniowie w pierwszej klasie powinni m.in.: poznać podstawowe elementy elektroniczne, zbudować proste układy, sprawdzić w praktyce najważniejsze prawa, dokonywać pomiarów prądu stałego itd. Idealnie w te ramy wpisywał się I poziom kursu elektroniki dostępnego na Forbocie.

Jednym z etapów kształcenia przyszłych mechatroników jest też nauka lutowania. Do tej pory do realizacji takich zajęć zamawialiśmy samodzielnie różne komponenty i płytki uniwersalne. Jednak już teraz wiemy, że w przyszłym roku także wybierzemy kurs lutowania dostępny na Forbocie – głównie z tych samych względów: dostępność gotowych zestawów i materiały edukacyjne, dzięki którym uczniowie chętnie przyswajają wiedzę.

Podczas trzeciego roku nauki dochodzą tematy związane m.in. z takimi zagadnieniami jak: elementy optoelektroniczne i stabilizujące, tranzystory, funktory logiczne, przerzutniki cyfrowe, przetworniki A/C i C/A – u młodego adepta elektroniki czasem nawet same te nazwy powodują gęsią skórkę.

Wiele mechatronicznych zagadnień można poznać podczas budowy robotów mobilnych

Wiele mechatronicznych zagadnień można poznać podczas budowy robotów mobilnych

A co się stanie, jeżeli tematy te będziemy realizować w czasie prowadzenia projektu na bazie Arduino? Efekt nie powinien nas zaskoczyć. Uczeń ze zdecydowanie większą chęcią pozna tajniki elektroniki, montując czujniki i komponenty np. na robocie. W tym wypadku zdecydowaliśmy się, aby wykorzystać kurs budowy robotów, także dostępny na Forbocie. Efekty? Oto przykładowa opinia ucznia:

„Proszę Pana! Na tym samochodzie to ja dzisiaj do domu wracam!”

Trudności pandemiczne?

Niestety przez pandemię uczniowie stracili w tym roku sporo zajęć. W związku z tym nie byliśmy w stanie przeprowadzić wszystkich lekcji. Teraz gonimy terminy, przekazujemy najważniejsze informacje z wymagań programowych i przygotowujemy do egzaminów zawodowych. Wierzę, że nasze wysiłki nie pójdą na marne i wiedza przekazywana przeze mnie i moich kolegów z WAGO pozwoli przygotować prawdziwych fachowców w zawodzie. 

Czy korzystanie z takich kursów ma sens?

Jako instruktor mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć: TAK. Na przygotowanie zajęć praktycznych składają się krótki wstęp teoretyczny, ćwiczenia praktyczne, a często też przypomnienie informacji z poprzednich klas. Każde zajęcia dotyczące elektroniki są inne, a przygotowanie ich samodzielnie od podstaw jest bardzo czasochłonne. Kursy Forbota, które do tej pory przetestowaliśmy, posiadają zwięzłe i konkretne informacje. Zawierają ćwiczenia praktyczne, bez „lania wody” i zbędnej teorii.

Nauka elektroniki z kursów i zestawów Forbota

Nauka elektroniki z kursów i zestawów Forbota

Jednym z najtrudniejszych zadań dla instruktorów praktycznej nauki zawodu w przemyśle jest połączenie programu nauczania praktyk z realnymi potrzebami przemysłu. Do tego prowadzone zajęcia muszą być interesujące. Każda firma posiada swoją charakterystykę i potrzeby kompetencyjne, więc nigdy nie znajdziemy kursu idealnego, „szytego na miarę”. Jednak kursy Forbota stanowią dla mnie fundament do prowadzenia zajęć, a także przegląd ćwiczeń, z których jest co wybierać. Polecam!

PS Życzę powodzenia wszystkim mechatronikom i elektronikom zdającym egzamin w tym roku!

Michał Dudek
koordynator ds. szkoleń zawodowych
w firmie WAGO ELWAG sp. z o.o.

Kursy Forbota w Twojej firmie?

Współpraca Forbota i WAGO to pierwsze oficjalne wykorzystanie kursów Forbota podczas tego typu praktyk zawodowych. Jesteś instruktorem praktycznej nauki zawodu? Z chęcią dowiemy się, jak wyglądają Wasze praktyki! Masz pomysł, jak można wykorzystać kursy Forbota w Twojej firmie? Osoby zainteresowane taką współpracą prosimy o kontakt przez ten formularz.

forbot, kursy, praktyki, wago, współpraca

Trwa ładowanie komentarzy...