KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Zestaw małego geodety DIY – pomiar odległości dzięki GPS

Zestaw małego geodety DIY – pomiar odległości dzięki GPS

System GPS kojarzony jest głównie z nawigacją. Nie jest to jednak jedyne jego zastosowanie, bo można go również użyć do różnych pomiarów.

Oto ciekawe urządzenie DIY, które wykorzystuje GPS do mierzenia odległości i różnicy wysokości między wybranymi punktami. 

Jak obliczyć odległość pomiędzy dwoma punktami? Wystarczy znać ich współrzędne, dzięki którym za pomocą prostej matematyki wyznaczymy odległość dzielącą je w linii prostej. Elektronik hobbysta posługujący się nickiem Electronoobs postanowił wykorzystać ten fakt do budowy dalmierza GPS.

Sercem projektu jest małe Arduino. Podłączono do niego popularny moduł GPS NEO-6M, który do wystartowania potrzebuje około 30 sekund – takie opóźnienia są zupełnie normalne w urządzeniach tego typu. Miernik wyposażony został również w akumulator LiPo wraz z modułem ładowarki – dzięki temu całość może być doładowywana za pomocą złącza microUSB.

Najważniejsze moduły opisywanego urządzenia

Najważniejsze moduły opisywanego urządzenia

Dane z modułu są odczytywane przez Arduino Pro Mini i wyświetlane na kolorowym wyświetlaczu dotykowym Nexion TFT. Urządzenie charakteryzuje się dość prostym interfejsem graficznym, który pozwala na podejrzenie informacji o widocznych satelitach oraz poziomie naładowania baterii.

Oprócz tego interfejs został oczywiście wyposażony w przyciski, które pozwalają zapisać punkt startu oraz końca pomiaru. Urządzenie oblicza odległość między dwoma punktami oraz podaje informację na temat wysokości względem poziomu morza.

Proces budowy urządzenia oraz uzyskany efekt przedstawiono na poniższym filmie:

Projekt ten jest ciekawą demonstracją wykorzystania sygnału z satelitów. Szczegółowy artykuł dokładnie opisujący budowę tego urządzenia można znaleźć na blogu jego autora. Niestety trzeba jednak pamiętać, że tego typu moduły GPS charakteryzują się dokładnością na poziomie 2,5 metra. Urządzenie to warto więc traktować jako projekt demonstracyjny, ponieważ błędy pomiaru mogą być stosunkowo duże. Wykorzystywaliście już tanie moduły GPS we własnych projektach?

Arduino sercem oryginalnego zegara astronomicznego
Arduino sercem oryginalnego zegara astronomicznego

Wielu początkujących decyduje się na budowę zegara wyposażonego w Arduino. Oto nietypowa konstrukcja, która oprócz wyświetlania czasu jest... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, gps, projekty

Trwa ładowanie komentarzy...