KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Obrotomierz DIY dla tokarki (z czujnikiem Halla i Arduino)

Obrotomierz DIY dla tokarki (z czujnikiem Halla i Arduino)

Stabilna prędkość obrotów tokarki jest jednym z kilku parametrów, które bezpośrednio wpływają na uzyskany efekt końcowy.

Oto cyfrowy obrotomierz DIY, który pozwala na precyzyjny pomiar prędkości tokarki. Co ważne, urządzenie działa bezstykowo, więc nie wpływa negatywnie na pracę całego urządzenia.

Autor projektu ukrywający się pod pseudonimem byte sized podzielił się swoim pomysłem na bezstykowy, uniwersalny obrotomierz do tokarek, który za pomocą czujnika Halla odczytuje zmiany pola magnetycznego. Do poprawnego działania układu koniecznie jest tylko zamocowanie na wale czterech magnesów neodymowych.

Do stworzenia takiego urządzenia autor użył m.in. Arduino Nano, czujnika Halla, czterech wyświetlaczy 7-segmentowych, tranzystorów MOSFET oraz modułu zasilacza 5 V o maksymalnej wydajności 1 A. Wszystkie te elementy umieszczono na specjalnie zaprojektowanej PCB. Obudowa została w całości wydrukowana na drukarce 3D wraz z niezbędnymi elementami montażowymi.

Magnesy neodymowe zostały umieszczone na osi w równej odległości od siebie i zabezpieczone przed osunięciem wydrukowaną na drukarce 3D osłoną. Obok obracającego się wału zamontowano czujnik Halla, który wykrywa zmiany pola magnetycznego.

Zmiany pola magnetycznego są na bieżąco analizowane przez Arduino, który na ich podstawie oblicza prędkość, z jaką obraca się wał tokarki. Informacja ta jest później prezentowana za pomocą wyraźnych wyświetlaczy czterech 7-segmentowych. Więcej na temat projektu można znaleźć w filmie przygotowanym przez autora tego DIY.

Konstruktor przygotował również szczegółową instrukcję dla osób zainteresowanych jego urządzeniem. Oprócz samego opisu DIY znajdują się tam program dla Arduino, modele STL obudowy oraz pliki niezbędne do wykonania PCB.

Źródła: [1], [2]

Czujnik DIY, który wykryje zapchanie dyszy drukarki 3D
Czujnik DIY, który wykryje zapchanie dyszy drukarki 3D

Chyba każdy, kto korzystał z drukarki 3D, spotkał się z sytuacją, w której po wielu godzinach pracy okazało się, że…... Czytaj dalej »

arduino, diy, druk 3d, inspiracje, projekt

Trwa ładowanie komentarzy...