KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Miękki robot wydrukowany w 3D pokonuje nierówne podłoża

Miękki robot wydrukowany w 3D pokonuje nierówne podłoża

Miękka robotyka obiecuje tanie, bezpieczne oraz użyteczne urządzenia. Niestety na razie ich produkcja jest trudna i czasochłonna, bo każdy skomplikowany element powstaje osobno.

Czteronożny miękki robot stworzony na UCSD nie ma tego problemu. Prawie cała konstrukcja może być za jednym razem wydrukowana w 3D.

Oczywiście na razie zwykła drukarka 3D nie wystarczy (wykorzystano tu bardzo drogą maszynę Objet350 Connex3), ponieważ łączenie miękkich i sztywnych tworzyw jest trudnym procesem. Jest to jednak krok w kierunku łatwiejszej produkcji podobnych robotów.

Każda noga składa się z trzech elastycznych pneumatycznych przewodów, które w przekroju tworzą trójkąt. Nadmuchanie tylko dwóch z nich sprawia, że kończyna zgina się w kierunku nienadmuchanego przewodu. Dzięki temu możliwe jest sterowanie w dwóch osiach.

Cztery zbudowane w ten sposób nogi rozmieszczone w kształcie litery X sprawiają, że sposób poruszania się robota to prawdziwy chód, a nie pełzanie. Oprócz tego maszyna potrafi się obracać.

Urządzenie nie potrzebuje czujników, aby bez problemu pokonywać pochyłe i nierówne podłoża, takie jak kamienie czy piasek, i wciskać się w ciasne miejsca.

Leżący płasko robot może podnieść się, gdy znajduje się na nim ładunek ważący 0,62 kg. Gdy od początku stoi on na nogach, ta liczba może być znacznie większa.

Ładowność będzie miała duże znaczenie w przypadku wersji nieznajdującej się na uwięzi, która jest już w planach. Jej zadaniem będzie praca w środowiskach niebezpiecznych dla ludzi. Aktualnie maszyna otrzymuje sprężone powietrze z zewnątrz i jest podłączona do wielu innych urządzeń umożliwiających jej funkcjonowanie.

Źródło: [1]

druk 3d, pneumatyka, robot

Trwa ładowanie komentarzy...