KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Zastosowanie nanocząstek metali w miękkiej robotyce

Zastosowanie nanocząstek metali w miękkiej robotyce

Nanomateriały, takie jak nanorurki węglowe i grafen, są ważnymi składnikami w tworzeniu sztucznych mięśni dla robotów.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej testują właśnie nanocząstki magnetytu, wbudowane w polimer, poruszające się w polu magnetycznym. Mogą one służyć do zdalnego sterowania miękkimi robotami.

Najpierw nanocząstki są rozproszone w rozpuszczalniku, do którego później dodany jest także polimer. Powstały płyn jest umieszczany w formie. Dzięki polu magnetycznemu nanocząstki układają się w równoległe łańcuchy. Potem roztwór zastyga w formie.

Tak powstałe nanokompozyty mogą mieć dowolny kształt. Można nimi zdalnie sterować poprzez zmianę siły i kierunku działającego na nie pola magnetycznego. Sposób poruszania się miękkich robotów przypomina ośmiornice.

Silna reakcja urządzenia na pole magnetyczne to efekt anizotropii – jego właściwości magnetyczne są zależne od kierunku. Jest to możliwe dzięki temu, że nanocząstki umieszczone są w rzędach i ułożone naprzemiennie – biegun dodatni jednego dipola styka się z biegunem ujemnym kolejnego. Gdy pole magnetyczne działa w dowolnym kierunku, łańcuch zmienia pozycję na jak najbardziej do niego równoległą. Ograniczeniem jest tylko grawitacja i elastyczność polimeru.

Źródło: [1]

nanocząstki, pole magnetyczne, robot

Trwa ładowanie komentarzy...