KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Salto-1P – nowa wersja najzwinniejszego skaczącego robota

Salto-1P – nowa wersja najzwinniejszego skaczącego robota

Do tej pory najzwinniejszym skaczącym robotem bez uwięzi był Salto. Powstał on w zeszłym roku na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Teraz ten tytuł należy do jego następcy Salto-1P. Do jego umiejętności należy m.in. wykonywanie bardzo dużej liczby skoków jeden po drugim.

To ogromna zmiana w porównaniu z Salto, który potrafił odbić się tylko raz, a więc skoczyć maksymalnie 2 razy bez zatrzymywania się. Poprawiła się także maksymalna wysokość skoku (1,25 m) i zwinność (1,83 m/s).

Czas, w którym noga Salto-1P ma kontakt z podłożem, jest niezwykle krótki, co wiąże się z przyspieszeniami rzędu 14 g. Zmiana kierunku skoku i stabilizacja odbywają się w powietrzu, gdzie robot spędza 92% czasu. W tym celu posiada on nie tylko inercyjny ogon, ale także dodane do nowej wersji dwa napędy sterujące, które ważą 4g. Kontrolują one odchylenie i przechylenie, i stanowią największą zmianę w budowie w porównaniu z oryginalnym Salto.

Dopracowano też inne elementy, pozwalając m.in. na głębsze przykucnięcie przed skokiem. Salto-1P ulegający zniszczeniu na początku pracy nad tą wersją:

Konstrukcja nie jest autonomiczna i posiada niewiele czujników. Steruje nim komputer w oparciu o dane z systemu motion capture. Dzięki temu jego twórcy mogli skupić się na aspekcie mechanicznym. Na razie drugorzędna jest również wydajność – na jednym naładowaniu akumulatora urządzenie działa przez 2-3 minuty.

Salto-1P próbujący wykonać jak najniższe skoki:

Robot skaczący tak wysoko i daleko w dowolnym kierunku będzie mógł pracować zarówno w terenie, jak i w środowiskach przystosowanych dla ludzi, np. wśród mebli. W planach jest już umiejętność wielokrotnego odbijania się od ścian, a także kontrola lądowania.

Źródło: [1]

robot, skakanie, uc berkeley

Trwa ładowanie komentarzy...