Kursy • Poradniki • Inspirujące DIY • Forum
Naukowcy z uniwersytetu MIT stworzyli robota o nazwie HERMES, który jest kolejną próbą rozwiązania tego problemu przez wynalazców. Nie tylko jest on zdalnie sterowany przez człowieka znajdującego się w egzoszkielecie, ale także umiejętnie wykorzystuje naturalne ludzkie odruchy.
Doktorant z MIT, Joao Ramos,
opisuje ten proces jako próbę umieszczenia mózgu wewnątrz robota.
HERMES ma dwie ręce, każda o trzech palcach, które potrafią zarówno zgniatać puszki i przebijać się przez ściany, jak i bardzo delikatnie nalewać kawę do kubka. Największym przełomem w tym wynalazku nie są jednak dłonie, a sensory. Urządzenie przekazuje informacje zwrotne przez egzoszkielet do człowieka-pilota, a on w sposób naturalny koryguje położenie swojego ciała. Robot automatycznie przyjmuje tę samą pozycję i dzięki temu uczy się odruchów.
Kamera na głowie maszyny przesyła obraz bezpośrednio do człowieka, przez co może on reagować dokładnie tak, jak gdyby sam znajdował się w danej niebezpiecznej sytuacji.
Albert Wang, jeden z twórców HERMES-a, twierdzi, że przyszłość tego urządzenia to połączenie autonomicznego systemu kontroli z ludzką inteligencją. Roboty ratunkowe zdalnie sterowane przez prawdziwego człowieka mogą niedługo stać się codziennością.
Źródło: [1]
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Trwa ładowanie komentarzy...