KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot o ludzkich odruchach

Robot o ludzkich odruchach

Świat, tworzony przez człowieka przystosowany jest do budowy jego ciała. Nawet miejsca takie jak uszkodzone reaktory jądrowe, nadal potrzebują ludzkiej ręki.

Z pomocą mogą przyjść nam humanoidalne roboty ratunkowe, które wyręczą człowieka.

Naukowcy z uniwersytetu MIT stworzyli robota o nazwie HERMES, który jest kolejną próbą rozwiązania tego problemu przez wynalazców. Nie tylko jest on zdalnie sterowany przez człowieka znajdującego się w egzoszkielecie, ale także umiejętnie wykorzystuje naturalne ludzkie odruchy.

HERMES ma dwie ręce, każda o trzech palcach, które potrafią zarówno zgniatać puszki i przebijać się przez ściany, jak i bardzo delikatnie nalewać kawę do kubka. Największym przełomem w tym wynalazku nie są jednak dłonie, a sensory. Urządzenie przekazuje informacje zwrotne przez egzoszkielet do człowieka-pilota, a on w sposób naturalny koryguje położenie swojego ciała. Robot automatycznie przyjmuje tę samą pozycję i dzięki temu uczy się odruchów.

Kamera na głowie maszyny przesyła obraz bezpośrednio do człowieka, przez co może on reagować dokładnie tak, jak gdyby sam znajdował się w danej niebezpiecznej sytuacji.

Albert Wang, jeden z twórców HERMES-a, twierdzi, że przyszłość tego urządzenia to połączenie autonomicznego systemu kontroli z ludzką inteligencją. Roboty ratunkowe zdalnie sterowane przez prawdziwego człowieka mogą niedługo stać się codziennością.

Źródło: [1]

humanoid, MIT, ratunek, robot

Trwa ładowanie komentarzy...