KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Montaż THT - co warto wiedzieć?

Montaż THT to skrót od angielskiego zwrotu Through-Hole Technology. Technologia montowania podzespołów elektronicznych z wyprowadzeniami w formie drucianych nóżek, w której nóżki przekłada się przez otwory w płytce drukowanej PCB. Lutowanie elementów THT to jedna z najpopularniejszych opcji na zbudowanie własnego projektu elektronicznego.

Montaż THT co to jest?

Taka metoda montażu nazywana jest często jako montaż przewlekany. Elementy elektroniczne THT (takie jak np. rezystory, kondensatory, czy tranzystory) posiadają wyprowadzenia, które są przewlekane (stąd nazwa technologii) na drugą stronę płytki przez dedykowane dla nich otwory. Aby przylutować element wykonany w takiej technologii należy najpierw wygiąć obie nóżki elementu i przełożyć go ręcznie przez dedykowane otwory.

Gdy wybieramy montaż THT to na stronie płytki PCB, z której wystają wyprowadzenia (zwanej stroną lutowania) znajdują się pola lutownicze, czyli obwódki wokół wywierconych otworków. Obwódki są wykonane z materiału łatwego do lutowania (np.  miedź pokryta cyną). Pola lutownicze prowadzą do ścieżek na płytce drukowanej. Po przylutowaniu elementów do konkretnych padów lutowniczych należy odciąć nadmiarowe nóżki. Więcej informacji na temat montażu przewlekanego znaleźć można w naszym darmowym kursie lutowania THT.

Montaż THT - widok na elementy nad płytką oraz luty po drugiej stronie PCB

Montaż THT - widok na elementy nad płytką oraz luty po drugiej stronie PCB

Obecnie ten sposób montażu ma zastosowanie głównie w urządzeniach amatorskich, ponieważ gabaryty wykonanych w ten sposób urządzeń są relatywnie duże. Jedynie niektóre podzespoły, jak tranzystory bardzo dużej mocy czy kondensatory o znacznej pojemności są nadal wykonywane jedynie jako elementy elektroniczne THT.

Montaż THT został wyparty w przemysłowej skali przez SMD, czyli technologię, w której elementy lutuje się na powierzchni płytki. Dzięki temu używane elementy elektroniczne mogą być znacznie mniejsze, co przekłada się na miniaturyzację całego urządzenia. Montaż SMD pozwala również na znacznie szybsze rozkładanie i lutowanie elementów za pomocą specjalnych maszyn - nie ma tutaj problemu z długimi nóżkami, które należy odcinać.

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.3 / 5. Głosów łącznie: 40

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!